Začněte tím, že se na letiště dostavíte s dostatečným předstihem. Už to pomůže nejen vám, abyste v klidu prošli bezpečnostní kontrolou, odbavením, případně budete mít dost času na možné komplikace. Cestující, kteří se v panice tlačí a předbíhají, aby jim to neuletělo, nikomu neprospějí.

Odbavení na letišti bez předbíhání

Nerespektování osobního prostoru a diskrétních zón, s tím bohužel není problém pouze v řadách při odbavení na letišti. Znáte to, šťouchání taškou nebo nákupním vozíkem, to by člověk vraždil. V řadě na odbavení se netlačte ani nepředbíhejte. Respektujte prostor.

Ostatním nedýcháme za krk ve frontě, natož u přepážky. Ani v řadě nikoho nepředbíháme, protože čekání na odlet tím stejně neurychlíme. Čím ale prospějete, a je to slušnost, že si při čekání nachystáte všechny potřebné doklady, ať je potom nelovíte až u přepážky.

Bezpečnostní kontrola na letišti k tomu patří

I ta má svá pravidla. Bezpečnost na letišti je nezbytnou součástí cestování a spolupráce cestujících je klíčová. Zpravidla do kontrolní přepravky patří bunda, opasek, obsah kapes, větší elektronika ze zavazadla, čepice a tekutiny. Ty mohou být v plastových lahvičkách maximálně o objemu 100 ml a v průhledném uzavíratelném sáčku. Výjimkou bývá kojenecká voda nebo prázdné nádoby. Setkala jsem se s ochotou i v případě, že jsem s sebou měla vlastní cestovní lahev na vodu.

TIP: Myslete na tento bod už při balení a veškerou elektroniku a tekutiny si připravte v horní části zavazadla.

Zaměstnanci letištní bezpečnosti vás mohou požádat ještě o doplňkovou kontrolu, případně o sundání bot. Neprotestujte a myslete na to, že je jejich úkol postarat se o bezpečí všech cestujících. Na druhé straně bezpečnostní kontroly si své věci vezměte stranou předtím, než si je začnete ukládat a nasazovat. Usnadníte tím život všem dalším, kteří čekají, až na ně přijde řada.

Čekání na letišti je někdy předlouhé

Čekání na odlet si každý krátí po svém a někdy je to hodně úmorné, zejména když cestujete s dětmi. Ztište konverzaci, na letišti je už tak dost rušno. Berte to tak, že někteří cestující se snaží odpočívat nebo si číst, dohnat práci a na vaše fantastické historky nejsou zvědaví. V letištní budově nekouříme ani elektronické cigarety, najděte si kuřárnu, která je pro tyto případy určená.

V business salonku je občerstvení v ceně, přesto by mělo zbýt i na ostatní cestující. Nejste tu od toho, abyste si vynahradili cenu letenky. Na VIP letištních místech rovněž nehovoříme hlasitě a chováme se ohleduplně.

Těžko to vysvětlit člověku, který už je třeba na cestě 24 hodin, ale z hlediska etikety boty ani nohy na sedačku při čekání nepatří, ačkoliv se s tím setkáte často. Základem je, brát ohled na to, aby si měli kam sednout i ostatní cestující, a tudíž je vysloveně neomalené, když v plné hale někdo stojí a vy zabíráte sedačku nohama nebo zavazadlem.

Konečně nástup do letadla

Nástup do letadla si koordinuje letecká společnost. Opět, nikam se netlačte. Letadlo bez vás neodletí, ledaže byste se zapomněli jinde. Pozdravit letecký personál a spolucestující ze stejné řady je naprostý základ. Stejně tak poděkování, když vám během letu umožní vstát a usadit se. A platí tu stejné pravidlo, jako například v divadle nebo v kině: Když nám někdo uvolňuje cestu, procházíme čelem k němu.

V turistických třídách jsou úzké uličky na sezení a průchod. Není nic horšího, než když si cestující před vámi sklopí sedačku na doraz. Dobře, možná před sebou máte dlouhý let, ale co takhle se předtím z čisté slušnosti toho za vámi zeptat a dojít ke kompromisu dřív, než si mu doslova lehnete na klín?

Hygiena je základ

Může se to jevit jako samozřejmost, ale před letem se postarejte o hygienu a mějte čisté oblečení. V uzavřeném prostoru se odéry a nežádoucí pachy linou snadno. Stejně tak buďte ohleduplní i v případě, že si zouváte boty. Zbytečně nehlučte, nepokřikujte na letušky a nepostávejte v uličkách, když se rozváží jídlo. Protože někteří odvážlivci cestují letadlem i s dětmi, ty mohou prožívat sezení velmi obtížně, kopat do sedačky, vrtět se apod. Než to začnete řešit konfliktem, požádejte doprovod dítěte, ať se o to postará.

Tleskání v letadle? Ne!

Tleskání je takový nešvar charterových letů, podle kterého poznáte, že je v letadle převaha českých turistů. Ano, doletěli jste v pořádku, byli jste ve vzduchu a teď jste na zemi. Sláva! Ale víte, kolik letadel každou vteřinu někde na světě přistává? Tak posbírejte dítka, dopijte pivečko, brzy už vás ovane ten dovolenkový vzduch. Ale netleskejte. „Tleskání dnes již není aktuální. Pokud je to možné, vyvarujme se tohoto způsobu poděkování. Za let a jiné služby jste si zaplatili. V luxusních pravidelných linkách by to bylo faux pas,” doporučuje rádkyně v bludišti pravidel, etikety a společenských předpisů Alena Alka Hájková. Každý pilot vám navíc potvrdí, že váš ”projev díků” v pilotní kabině nemá šanci slyšet.

Zdroj: iGlanc.cz, Flatio, Cesty a výlety, expert na etiketu Libor Neuwirth