Dřevěné chodníčky z nahrubo opracovaných klád vás bezpečně provedou krajinou mokřadů, kde si budete chvílemi připadat jako v jiném světě.
Největší rašeliniště u nás
Začněme největším rašeliništěm v Česku, kterým je Chalupská slať v Národním parku Šumava. Dřevěný povalový chodník vás tu provede naučnou stezkou mezi plovoucími ostrůvky a vzácnou flórou a na jejím konci vás čeká malebný výhled na jezírko, kde si můžete odpočinout a nasát zdejší klidnou atmosféru. K dřevěné promenádě se navíc pohodlně dostanete asfaltovou cestou z parkoviště, a tak je trasa skvělou volbou také pro vozíčkáře a rodiny s kočárky. Pro děti je navíc v blízkosti hřiště a soví voliéra, takže o zábavu není nouze.
Bahenní sopky
Pro milovníky přírodních kuriozit je rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní povinnou zastávkou. Tento geologický unikát o rozloze 221 hektarů nabízí více než kilometr dlouhou trasu po povalových chodnících, které vás zavedou k bublajícím mofetám, známým jako bahenní sopky. Soos je fascinující po celý rok, kdy můžete sledovat, jak se příroda proměňuje s každým obdobím. Vstup na kole sice není povolen, ale stezka je opět vhodná i pro kočárky, takže ji zvládne celá rodina.
Nedotčený ekosystém
Rašeliniště Rejvíz v Jeseníkách je největším svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Rozkládá se na 332 hektarech a nabízí neopakovatelný zážitek pro každého, kdo miluje přírodu. Promenáda s pěti zastávkami vás provede lesem až k Velkému mechovému jezírku, které můžete pozorovat z vyhlídkové plošiny. Podle dávné legendy tu kdysi stálo město Hunohrad, které se propadlo do močálů kvůli hříchům svých obyvatel. Při jasném počasí je prý možné v mechových jezírkách zahlédnout zbytky městských zdí a kostela. A navíc se tam ukrývá poklad, který střeží tajemný pastýř Gill.
Vzácný mokřad
Další dřevěné chodníčky najdete na Krušnohorsku. Naučná stezka Božídarské rašeliniště vás provede srdcem největší přírodní rezervace Karlovarského kraje, která se rozkládá na úctyhodných 930 hektarech. Procházka vede dřevěnými chodníčky mezi bohatou flórou včetně vzácných rašeliništních rostlin, které jsou díky stezce chráněny před poškozením, a zároveň zajišťuje bezpečný pohyb návštěvníků. Na více než třech kilometrech čeká dvanáct naučných zastávek, kde se seznámíte s tajemstvím rašeliniště a jeho obyvatel. Stezka začíná i končí v obci Boží Dar a je přístupná také pro vozíčkáře.
Stezka i s vyhlídkou
Jezerní slať je skrytý klenot Šumavy, který vás očaruje svým drsným kouzlem vrchovištního rašeliniště. Nachází se na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou a je jedním z nejstudenějších míst v Česku. Díky tomu tady žijí chladnomilné druhy rostlin a hmyzu, které jinde neuvidíte. Stezka po povalovém chodníčku tu sice není dlouhá, ale hned u vstupu do rezervace stojí sedmimetrová dřevěná vyhlídková věž. Stačí tak zdolat jednadvacet schodů a máte místo i jeho okolí jako na dlani. Přes zimu je ovšem oblast pro veřejnost uzavřena.
Vzácné masožravky a jiné skvosty
Po dřevěných chodníčcích se můžete vydat objevovat přírodu také do nedalekého Českého lesa. Zdejší rašeliniště Podkovák se skrývá v borovicovém blatkovém boru, který je plný vzácných rostlin jako je masožravá rosnatka okrouhlolistá. Informační panely podél trasy odhalují zajímavosti o tomto ekosystému a na konci se vám otevře výhled na rašelinná jezírka.
Zdroj: iGlanc.cz, kudyznudy.cz, poznatsvet.cz, rejviz.cz