Hodně rodin se vydává na dovolenou do přímořských letovisek, ale nakonec se na moře chodí jen koukat. Zní to absurdně, jet k moři a nevykoupat se v něm. Pro mnoho rodin je to však realita. Některé děti té velké slané burácející ploše nechtějí přijít na chuť a raději celý den dovádí v hotelovém bazénu. Což je ohromná škoda, protože přímý kontakt těla s mořskou vodou je pro nás blahodárný. Navíc moře je přece nikdy nekončící zábava.
Moře není bazén
Většina dětí nechce do moře, protože se bojí. Není voda jako voda. Když budete nad dítětem práskat bičem a do moře ho nutit, protože je to pro jeho zdraví, daleko se nedostanete. V bazénu je bezpečí, nemá ho tam co překvapit. Moře je nevyzpytatelné, přestože je krásné. Neví, co od něj čekat, protože jednou mu voda sotva olízne prsty u nohy a hned na to ho spláchne vlna. „Bazén, to je přesně ohraničený vodní prostor, který má pevné dno a kde nepřicházejí velké vlny. U moře musíme naopak právě s těmito aspekty počítat,” vysvětluje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra, které se zaměřuje hlavně na naše nejmenší.
Seznamte ho s mořem důkladně a pomalu
Jako rodič jste tu od toho, aby se dítě cítilo bezpečně. Chcete ho vzít na pláž a ukázat mu skutečné kouzlo moře, slané vody a vln? Pak ho dobře seznamte se vším, co k tomu patří. I kdyby to znamenalo, že si doma před dovolenou pouštíte videa šplouchající vody a koukáte na krásy podmořského života. „Pokud dítěti vše dobře vysvětlíme (upozorníme ho na různě se svažující dno, podemílání písku pod nohama, vlny, slanost vody), stanou se tyto přírodní jevy vlastně výhodou a poslouží jako zábavné hrací prvky,“ říká Štěpánka Štrougalová.
Vhodná je písčitá pláž, široká, dlouhá a s postupným sestupem do moře. Není dobré, aby tam byly skály. Vyberte chvíli, kdy je moře co nejklidnější a není takový vítr, pro první seznámení to stačí. Jděte k vodě spolu a nic neuspěchejte. Kdyby se dítě zdráhalo nebo utíkalo zpátky na deku, nezapomeňte se zeptat, co ho k tomu vedlo a proč se bojí.
Hrajte hry na břehu
Není nutné hned skočit střemhlav do vody. Každý krok vpřed se počítá, proto udělejte zábavu už ze samotného vstupu do vody. Zvýší to jeho sebevědomí. Sedněte si na písek a šplouchejte nohama ve vodě. Udělejte závody, kdo uteče před vlnou. Postavte na břehu hrad. Sbírejte mušličky nebo kamínky. Házejte do vody míček a sledujte, za jak dlouho ho voda vrátí. Hra může být cokoliv.
Když se dostanete do mrtvého bodu, písničky a tanec by dítě mohlo rozptýlit. Děti hudbu milují a zároveň je uvolňuje. Zazpívejte si jejich nejoblíbenější nebo nějakou prázdninovou hitovku o vodě a rybičkách.
Konečně ve vodě
Jakmile najde odvahu a vstoupí do vody, nezapomeňte ho držet a zajistit mu pohodlí. Když ho hned smete vlna k zemi, o to hůř začne moři znovu věřit. Buďte ve střehu a není nic špatného na tom, když spolu jen tak budete ve vodě stát a pozorovat.
Nikdy nekončící zábava
Jste ve vodě, baví vás to, smějete se. Z moře se stal kamarád. Je na čase začít užívat všechny radosti, které přináší. Mořská plocha je nekonečné množství možností k dovádění. Můžete proskakovat vlny, přeskakovat, podplouvat, pinkejte si s míčkem a ideálně dělejte všechno spolu. Šnorchlování pak bude teprve dobrodružství, při němž děti objeví na vlastní oči podmořský svět.
Když má dítě nějakého oblíbeného vodního hrdinu, určitě to není na škodu. Mořská víla Ariel a Šupinka, Nemo, želva Sammy nebo klidně Aquaman. Můžete si zkusit zahrát na jeho oblíbené scény nebo si zase zazpívat a jestli má i hrací figurku, tím lépe. Vezměte ji do vody s sebou.
Buďte ve střehu
Přes samou radost nezapomínejte na nebezpečí. „V místech, kde dítě nestačí, plavte vždy společně s ním. Je mnoho výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Když ale zjistí, že je pod nimi hloubka, jako by se všechny plavecké dovednosti někam vytratily. Může se to stát i vašemu dítěti. Pomozte mu nejistotu překonat tím, že ho budete doprovázet, společně zkoušet různé hloubky a plavat s ním. Dítě samo pozná, kdy se už na hlubší vodu cítí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.
Dítě se občas dokáže zaujmout hrou natolik, že ztratí pojem o tom, kde vlastně je, takže se třeba při šnorchlování vypraví za hezky barevnou rybičkou a lehce ho při chvíli nepozornosti ztratíte. Proto opravdu malé děti nikdy nenechávejte ve vodě samotné, s většími si ujasněte vztyčné body, podle kterých se zorientuje - slunečník, palmu, ceduli, bójku…
Hrátky ve vodě člověka unaví, včas vylezte ven, dejte si pauzu a svačinu. Mezitím můžete vymýšlet, co si ve vodě zahrajete příště.
Popřemýšlejte o lekcích plavání
Čím lepší plavec vaše dítě bude, tím sebejistěji se bude ve vodě cítit. „Děti vodu milují, protože jim skýtá nekonečné množství zábavy. Ve výhodě jsou samozřejmě ty, které jsou na vodu zvyklé. Proto bych určitě doporučovala zvláště rodičům neplavců, aby si ještě teď v dostatečném předstihu našli v okolí bydliště bazén, který nabízí kurzy plavání, a dopřáli dětem možnost zvyknout si na pobyt ve vodě a naučit se plaveckým základům,” dodává Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra.
Kurz bude přínosný i pro děti, které už plavat umí, protože nejen získají větší jistotu ve vodě, ale zároveň se zdokonalí v plaveckých dovednostech. Být u vody s plavcem a neplavcem je velký rozdíl.
Zdroj: iGlanc.cz, Juklík, Aquatics