Abyste si mohli vést cestovní deník, měli byste něco zažít. Právě čas prázdnin a letních dovolených je na zážitky jako stvořený. Důležité však je umět si tolik vytoužené volno užít.
JAK SI JEŠTĚ VÍC UŽÍT CESTOVÁNÍ A DOVOLENOU
Podle sebe
Jeden rok jsou v módě Kanáry, další rok, kdo nebyl v Tatrách, jako by nebyl. Jezděte tam, kam opravdu chcete. Necestujte kvůli tomu, abyste se mohli chlubit fotkami na sociálních sítích. Dovolenou si užijte podle sebe, podle toho, co děláte rádi, kam se rádi podíváte.
Pozor na očekávání
Je dobré se na něco těšit. Psycholog Radvan Bahbouh říká, že máme tři zdroje radosti – na něco vzpomínat, něco prožívat a na něco se těšit. Je fajn si cestu plánovat, radovat se z toho, co uvidíme, zažijeme, kam se podíváme. Jen pozor na přehnaná očekávání, ta jsou často velkým zdrojem zklamání. Připravme se i na to, že realita může být hodně jiná než obrázky v barevných katalozích.
Neporovnávejme
Nic. Ani ceny, ani prostředí, ani chování. Užívejme si toho, že jsme jinde než obvykle, že je to prostě jiné, že máme nové zážitky, nové poznatky, nové zkušenosti.
Tematické cesty
Co takhle si cestu naplánovat s určitým tématem? Vydejte se třeba po stopách filmů či knih, po věžích a vyhlídkách, cestujte po rozhlednách, místech, kde se odehrávaly pověsti a báje. Skvělým cílem mohou být přírodní kuriozity, geocaching nebo gastroturistika.
Vychutnejme si okamžik
Je fajn hodně fotografovat, ale není to všechno. Užívejme si teď a tady! Každý okamžik. Myšlenkami buďme tam, kde jsme fyzicky.
Nemusíme cestovat daleko
Leckdy se stačí podívat na stará místa novýma očima. Třeba pohledem cizince, zvídavého dítěte, nebo pohledem toho, kdo v tomto místě tvořil. Nebo jen zvedněte oči výš, jděte jinou cestou, odbočte na vedlejší ulici. Zkuste poznat jiné části vašeho města, zajet do sousedního, probádat tajemné uličky nebo víc poznat okolní krajinu.
Využijme nabyté energie
Z cest se vracíme plni elánu. Změňme návyk, přenesme něco z toho, co jsme zažili a prožili, do každodenního života. Vyjeli jsme na chvíli ze zajetých kolejí a je jen na nás, zda se do nich opět vrátíme, nebo začneme dělat něco jinak.
Pišme si deník
Slovy zachycené zážitky či pocity z navštívených míst jsou skvělé. Pišme si, k tomu kresleme, dolepujme vstupenky, pohledy. Není od věci zachycovat cestu nejen našima očima, ale i těch, se kterými cestujeme. Zvlášť děti mívají velmi nevšední úhly pohledu.
Záznamy nemusejí být dlouhé. Vypíchněte to, co považujete za nejdůležitější nebo nejzajímavější. A hlavně si cestování užijte!
ODBORNÍK RADÍ
Cestovní deník tohle všechno dokáže. „Můžete ho vytvořit zcela podle svých představ. Navíc je kdykoli po ruce, nepotřebuje Wi-Fi ani elektřinu, psát do něho můžete třeba na lavičce v parku. A tím, že si zážitek zapisujete, tak ho znovu prožíváte, zvědomujete a více si ho budete pamatovat,“ říká Jitka Štádlerová, lektorka, mentorka a vydavatelka deníků.
JAK NA CESTOVNÍ DENÍK
Pište co nejdříve. Dostaňte na papír zážitek, pokud je ještě čerstvý. Bude pak mnohem živější než s odstupem času. Většina předsevzetí o tom, že to napíšete, až bude na to klid, až zpětně, bohužel ztroskotá. A pokud ne, už nám chybí detaily a emoce. Ideální je psát každý den.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, Jitka Štádlerová, koralkydni