Proč bychom si měli během dovolené odpočinout a vyhnout se práci?

Je to jednoduché. Když nemáme odpočinek, jsme přetížení a práce nám nejde tak, jak bychom chtěli. Začneme dělat chyby. Každý z nás potřebuje čas od času plně vypnout, věnovat se sobě, rodině, svým koníčkům. Vnímat drobné detaily v běžném životě a skrze ně čerpat inspiraci, kterou později zúročíme i v práci.

Zdroj: Youtube

Jak si udržet odstup od práce?

Já osobně po celou dovolenou neotevřu kalendář. Mému telefonu se vůbec mé chování nelíbí a pořád se mi snaží připomenout, že mám 200 nepřečtených e-mailů, 50 nepřečtených zpráv na Slacku a 30 na Whatsappu. Přesto všechno schválně telefon zapomenu v pokoji, na pláži na ručníku, v autě a na spoustě jiných míst. Zkrátka kalendář, zprávy i e-maily na všech kanálech nechám být, ať si lidé počkají.

Poznáme, kdy je opravdu nezbytné během dovolené pracovat?

Tohle je velmi individuální a v každém oboru to přece jen funguje jinak. Jsou úkoly, které počkají, pak jsou ale věci, které se musí stihnout do termínu. To jsou ale většinou velké projekty, o kterých u nás ve firmě víme dlouho dopředu. V takovém případě se vše snažím stihnout ještě před mým odjezdem. Případně deleguji úkoly na kompetentní osobu. Jsme ale tým, takže v urgentních případech rozhodně nedělám mrtvého brouka, ale podám pomocnou ruku.

Lze skloubit práci a odpočinek během dovolené?

Pokud už se rozhodneme pracovat v době dovolené, je podle mě naprosto zásadní vyhradit si nějaký časový rámec, kdy práci řešit budeme a kdy je náš čas svatý a nikdo nám do něj nebude zasahovat. Například vyřídit si vše hned ráno ještě před snídaní a pak mít zbytek dne pro sebe.

Jak nejlépe vysvětlit rodině, že zatímco oni si mohou užít dovolenou, my musíme občas pracovat?

Vše je o kompromisu a toleranci. Pokud musíte nezbytně během dovolené pracovat, pak to dělejte časně ráno nebo později večer podle toho, co vám vyhovuje více. Tak, aby práce co nejméně zasahovala do společného času. Snažte se pro rodinu vymyslet program nebo aktivitu, kterou budou moci dělat v době, kdy vy musíte vyřídit pracovní povinnosti. Ve chvílích, kdy trávíte čas s nimi, nebudťe na telefonu ani na počítači, věnujte sto procent času jim.

Kolik dní by měla trvat ideální dovolená, abychom si dostatečně odpočinuli a nabrali nové síly?

Někomu stačí pár dní, někdo se aklimatizuje déle. Podle mě dokáže divy i týden kvalitně stráveného času. Pokud ale budete třeba tři týdny na dovolené a každý den budete trávit čas na počítači a telefonu, nebudete dělat dobře ani jednu z těchto činností. Budete zanedbávat jak sebe, tak rodinu, práci neuděláte kvalitně, spíše naopak. Pro mě osobně je skvělá už i týdenní dovolená. A když mám dva týdny v kuse, je to značka ideál. Nic neplánovat, nechat čas plynout a dělat jen věci, při kterých si odpočinu.

Jaké nejčastější chyby děláme, když pracujeme na dovolené?

Nestanovíme si jasná pravidla. Ponoříme se do práce a najednou zjistíme, že se dovolená blíží ke konci a my jsme si ji neužili. Nejsme odpočatí a ani v práci nejsme tolik efektivní, protože jsme tříštili svou pozornost. Určitě není dobré být nonstop k dispozici, to si dovolenou ani nemusíte brát. Lidé zjistí, že takto fungujete, a budou to považovat za standard. Vám se začne kupit jeden nedůležitý úkol za druhým. Rázem se dostanete do začarovaného kruhu.

Co bychom na dovolené rozhodně neměli dělat?

Řešit zásadní změny v chodu firmy, dělat důležitá rozhodnutí, u kterých je nezbytný osobní kontakt.

Jaký vliv může mít častá práce během dovolené na zdraví a pohodu?

Někdy i velmi negativní. Kvůli dlouhodobému pracovnímu přetížení můžeme ztrácet motivaci, inspiraci. Máme blíže k syndromu vyhoření.

Jaké aktivity mohou během dovolené pomoci skutečně vypnout?

Mám kamarádky, které jezdí na chatu, pracují na  zahradě, lezou po horách, jedou na týden jógy. To všechno je skvělé! Všichni potřebujeme občas zapomenout na to, že máme horu povinností a problémy k vyřešení. Dovolená je tu, aby nám pomohla načerpat energii, odpočinout si, získat nadhled. A může to být třeba i tak, že se prostě nudím. Nakonec se ke svému kalendáři ráda vracím. Mám ho pak raději a nezlobím se na něj, chvíli ho zase nechci propíchnout. Tak hurá na dovolenou!

Gabriela Teissing

„Dovolená pro mě neznamená nutnost ráno obsadit lehátko a celý den se věnovat jen konzumaci dalšího jídla nebo pití, jen proto, že mám all inclusive. Je to podobné jako u lyžaře, který si v zimě koupí permanentku na sjezdovku – nemůže ji využít jen jednou, to by byla nejdražší jízda v celé střední Evropě a to nelze dopustit. Proto lyžař brázdí svahy i v mlze a dešti, hlavně, aby se dostal na rozumnou cenu za jízdu. Ráda trávím dovolenou aktivně, cestováním nebo sportem. Miluji dovolenou bez pevného harmonogramu. Jsem zamilovaná do pocitu, že nemusím být v určitou hodinu na určitém místě, že mohu nechat čas plynout a dělat, co mě právě napadne,“ říká Gabriela Teissing.

Zdroj: iGlanc.cz, Gabriela Teissing

Související články