Vždycky jsem si přála navštívit zemi mé nejoblíbenější solo music artist, Sinéad O’Connor, a hlavně ochutnat její oblíbený nápoj – irskou whiskey s jablečným džusem. Únik z každodenní rutiny odstartoval ve středu ráno na Letišti Václava Havla a končil ve čtvrtek kolem desáté večer. Letenky z Prahy do Dublinu byly za babku, což byl zázrak, protože se jejich cena může vyšplhat i na víc než pět tisíc. Počasí slibovalo irskou romantiku a já byla připravena na 24hodinové dobrodružství.

PRVNÍ KROKY Z PRAHY DO DUBLINU

Vyrážela jsem brzy ráno a po rychlé kontrole na letišti jsem se rozhodla nastavit si irskou náladu a dala si tullamorku s jablečným džusem a ovčácký masový koláč.

Po dvouhodinovém letu mě přivítal Dublin typickou irskou mlhou, která se během chvíle proměnila v příjemné slunečné počasí. A to tu nebývá často. Přímo z letiště jsem se vydala vlakem rovnou do malebného venkovského městečka Tullamore.

Z Dublinu trvá cesta asi hodinu a půl a cestování vlakem je skvělým způsobem, jak se dostat z hlavního města do přenádherného zeleného vnitrozemí. Musím říct, že pohled na zelené irské louky byl ideálním začátkem mého výletu.

SRDCE IRSKA

Po příjezdu jsem se naslepo ubytovala v malém, ale útulném penzionu za 70 eur na noc. Přivítala mě starší paní s nabídkou čaje a scones, což je tradiční irské pečivo. Po krátkém odpočinku jsem byla připravena na průzkum městečka, které je známé nejen whiskey, ale také přátelskou atmosférou. První zastávkou, hned po místní pekárně, bylo Tullamore Dew Visitor Centre. Tohle místo je doslova srdcem irské whiskey. Průvodce Kevin, světový ambasador značky, mi udělal podrobný výklad.

Prohlídka začala krátkým filmem o historii značky a pokračovala návštěvou jednotlivých částí destilerie. Bylo fascinující sledovat celý proces výroby – od mletí ječmene přes fermentaci a destilaci až po zrání v dřevěných sudech. Zjistila jsem třeba, že oblíbená irská whiskey je trojnásobně destilovaná, což jí dodává jemnost a hladkost. Zajímavostí také je, že je vyráběna z místního ječmene a vody z nedaleké řeky. Sudy, ve kterých whiskey zraje, jsou z amerického dubu. Dodávají nápoji specifickou chuť s jemnými tóny vanilky a karamelu. Bez okolků přiznávám, že vrcholem prohlídky byla ochutnávka na konci. Pár kapek vody a led jí dodaly úplně nový rozměr.

CHARLEVILLE FOREST A VLKODAVOVÉ

Za dalším dobrodružstvím jsem zamířila do Charleville Forest. Tento nádherný park obklopuje historický hrad Charleville Castle, který je známý nejen svou gotickou architekturou, ale i historkami o strašidlech. Podle místních pověstí se zde objevuje duch mladé dívky, která tragicky zemřela při pádu ze schodů. Příběh zní jako z románu Oscara Wildea, a proto se hradu někdy přezdívá Canterville Castle.

V parku jsem také narazila na chov irských vlkodavů. Tito obří psi mě naprosto uchvátili. Jsou klidní, majestátní a překvapivě přátelští. Měla jsem možnost si jednoho pohladit, a dokonce se s ním i vyfotit. Jejich chov tu má dlouhou tradici a místní jsou na ně náležitě pyšní, protože brzy budou také v národním irském znaku.

GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY

Po procházce v tullamorském parku mi pořádně vyhládlo, proto jsem zamířila do jedné z místních restaurací. Irská kuchyně je známá svou jednoduchostí a chutí. Objednala jsem si tradiční irský guláš, který byl plný masa a zeleniny. Podávali ho s čerstvým chlebem. Dokonale mě zasytil, abych mohla pokračovat dál.

Nemohla jsem ale neochutnat pravou irskou kávu, i když ji normálně nepiju. A byla skvělá. Pokud si ji chcete připravit doma, mám pro vás jednoduchý recept. Připravte si čerstvě uvařenou kávu, irskou whiskey, cukr a hustou smetanu. Do ohřáté sklenice přidejte lžíci cukru a zalijte 25 ml whiskey. Přilijte kávu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Nakonec opatrně vlijte smetanu přes zadní část lžíce, aby zůstala na povrchu.

Nepromíchávejte, protože správná irská káva má mít vrstvy. Skvělá kombinace hřejivé kávy a jemné whiskey vás určitě zahřeje na duši. Je to lahůdka!

NIGHT LIFE V TULLAMORE? JEMNÝ A ZÁBAVNÝ

Po obědě jsem se vydala na prohlídku městečka. Tullamore je plné historických budov a malebných ulic. Typická architektura zdejších domů s barevnými fasádami a květinovými výzdobami na oknech mu dodává nezaměnitelný šarm. Procházela jsem se úzkými uličkami a užívala si klidnou atmosféru tohoto místa.

Večer jsem zamířila do centra města, kde jsem se těšila na irský pub. Tullamore má několik skvělých hospod, kde můžete ochutnat místní piva a whiskey. Asi nejzajímavější je Kelly’s, kde jsem potkala i samotného majitele, který mi načepoval pravý Guiness. Nechyběla ani tradiční irská hudba, přátelští místní obyvatelé a skvělá atmosféra. Irové jsou neuvěřitelně pohostinní a milí lidé.

Během večera jsem se seznámila s několika místními Čechy a dozvěděla se spoustu zajímavostí o životě v Tullamore. Mimochodem jsem zjistila, že whiskey skvěle chutná nejen samotná, ale i v koktejlech.

Ochutnala jsem například „Irish Mule“ – kombinaci whiskey, zázvorového piva a limetky. Byl to osvěžující a lahodný nápoj, který skvěle zakončil můj večer.

BUSKEŘI A MURÁLY

Když se večer přehoupl do noci a já měla dojem, že jsem prožila celý týden v jednom dni, bylo na čase vrátit se do penzionu a připravit se na ranní cestu. Brzy ráno jsem nasedla na vlak a rychle se ocitla zpět v Dublinu.

Krátká návštěva města mi dokonale umožnila nasát atmosféru hlavního města plného buskerů a krásných pubů. V Dublinu jsem nevynechala zastávku na hřbitově, kde odpočívá Sinéad, a také jsem si prošla čtvrť, ve které žila do konce svých dní.

Z piety jsem na obou místech zapálila svíčky, zanechala tu pár důležitých artefaktů a pomodlila se za ni v irštině. Mimochodem, jde o krásný, ale náročný jazyk, se kterým se tu setkáte na každém rohu.

Pak následovala procházka po hlavní třídě, kde právě probíhal street music festival, což byl krásný zážitek. Nakonec jsem vyrazila na prohlídku murálů místních umělců, kdy byl jeden z nich dokonce věnován právě mé milované zpěvačce. Za znění jejích největších hitů jsem se dojala až k slzám.

Z centra města vedly mé kroky raději přímo na letiště. Spoj zpět do Prahy jsem opravdu zmeškat nechtěla. Let jsem si užila jako pravý turista – s typickým irským zeleným baretem a odznáčkem s národním skřítkem Leprikonem. Byl to krátký, ale intenzivní výlet, který mi zase přinesl milion nových zážitků!

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc