Stejně jste sem chtěli přece vyrazit! Nádherné hory, až tři sta slunečních dní v roce, báječná gastro i wellness kultura… Bez té se neobejdeme, bez obav. Jen pojďte teď myslet i na ostatní parametry.
1. Jak si vybrat místo
Udržitelnost funguje ve spojení s kvalitou, jinak to nejde. Jihotyrolskou pečeť udržitelnosti získávají obce, hotely, ale i řemeslníci a farmáři po splnění řady náročných kritérií. Prvním certifikovaným regionem se stal Eggental / Val d’Ega, který je už několik let vzorem pro další – nejen v Itálii. Lyžuje se tu hlavně v Carezze, kde vyhrává pravidelně světový pohár v alpském snowboardingu Ester Ledecká, nebo Obereggenu, sousedícím s Trentinem.
Druhým certifikovaným regionem byl Brixen/Bressanone a jeho „zelené“ akce jako Brixenský festival vodního světla nebo Festival horských kol, kde třeba zvyšují povědomí lidí o šetrnějším zacházení s vodou a vybízejí je, aby si vodu plnili do vlastních lahví. Případně jim je půjčují. Jako ve skiaereálu Plose.
Dalším důležitým místem je San Vigilio – San Martino mezi Kronplatzem a Alta Badia, jedna z bašt tradiční ladínské kultury. Chování a návyky podporují socioekonomické projekty jako AgricolArt. Starají se i místní správy, které obnovily staleté studny i v malých obcích, aby si místní i turisté mohli libovolně a zdarma nabrat vodu do svých lahví.
2. Rozmanitost bez lanovek
Za udržitelné sporty se dají označit ty, které nemění nebo negativně neovlivňují přírodu. Že vám to se stavbou gigantických lanovek pro lyžaře po nedotčených svazích nesedí? Ale vždyť také ani vy je nemusíte používat den co den! Vzpomeňte si jen, kolik lidí se v covidových časech dostalo na horách do neuvěřitelné kondice jen proto, že nemohli na sjezdovky. Přišla zlatá éra skialpových lyží, které nabízejí především svobodu, ať už v tom, kam vyrazíte bez ohledu na strojově upravený terén, tak i jakým tempem. Zamakáte si do kopce, ale ještě si užijete jízdu dolů.
Podobným charakterem se vyznačují touringové běžky, masivnější a s hranami, mimochodem bohatě dostačující pro umírněné české terény s neudržovanými cestami. To běžky tradiční už přece jen vyžadují výběr destinace s připravenými tratěmi. Ale takových míst najdete i v Jižním Tyrolsku plno na dosah velkých areálů s vleky a lanovkami. Zábavně „udržitelnou“ změnu nabízí i výlet na sněžnicích nebo jen po svých a pak taky sáňkování.
Napadlo vás takhle někdy v poslední době aspoň na krátký čas změnit styl? A mimochodem, taky ušetříte…
3. Nádraží může být i lyžárnou
Vydat se na dovolenou do hor bez auta? Tohle rozhodnutí bude asi nejtěžší. Do všech regionů a resortů každopádně dojedete pohodlně vlakem nebo autobusem – jistě, pokud jste ochotni přijmout, že to potrvá o něco déle… Pokud ne, zkuste alespoň autem dojet na místo a tam ho nechat v hotelové garáži.
Jízdní řády lokálních autobusů a vlaků jsou pečlivě koordinovány tak, abyste poslední úsek cesty mohli absolvovat jednoduše, bez čekání a pohodlně. Ještě si užijete výhledy na zazimované vinice, hrady nebo idylickou horskou krajinu. Dokonce se dostanete snadno až k lanovkám na vrcholy kopců.
Südtirol Guest Pass dostanete ve většině ubytovacích zařízení v ceně, samostatně ji nekoupíte. Umožní vám neomezenou místní dopravu. Vyzkoušeli jsme naposledy loni vlak v Pusterském údolí. Projedete jím z Brixenu za hodinku, nemusíte ani sundávat lyžáky, a za jeden den tak stihnete lyžovat ve více areálech – Tre Cime Dolomites, menším San Candidu, na Kronplatzu nebo Gitschberg-Jochtalu. Večer pak na vašem nádraží necháte lyže i boty ve vyhřívané skříňce a do hotelu dojdete pár kroků v teniskách.
4. Rodinná atmosféra
Ubytovací zařízení, ať už větší hotely, či menší penziony, ale i třeba farmy ze sdružení Roter Hahn jsou v Jižním Tyrolsku nejčastěji rodinného charakteru. To znamená malé samostatné jednotky s místní živou ekonomikou. V respektování vlastní přírody a kultury pro ně spočívá základní mantra v neúprosném koloběhu pravidelných cyklů každodenního života.
Jihotyrolská pečeť udržitelnosti pak ukazuje jejich usilovnost na tomto poli. Nabízíme vám tři tipy ze skutečně vybraného seznamu. Všechny jsme poznali na vlastní kůži. Najděte si třeba hotely Pfösl v Eggentalu / Val d’Ega, Hirben v Niederdorfu / Villabasse nebo Tyrol Dolomites Slow Living ve Villnössu / Val di Funes. Co najděte, vydejte se tam, rozhlédněte se a nadechněte.
5. Rozumně se oblékejte
Správně udržitelná lyžařská dovolená neznamená jen výběr správné oblasti, využívání ekologické dopravy a rezervaci rozumného ubytování. Uvědoměle si můžete vybírat i vybavení. Opravdu potřebujete novou soupravu na lyže každou sezonu? Pokud ano, tak alespoň vybírejte u značek, které se i v byznysu chovají uvědoměle. Tak třeba zrovna jihotyrolská Salewa, součást společnosti OberAlp, specialista na oblečení do hor a ven vůbec. Už v roce 2018 získala status Leader od Nadace pro fair wear. Musela splnit obzvláště náročné požadavky, posuzující transparentnost výrobních procesů po celém světě. A sama dcera majitele vytvořila vlastní ženskou značku LaMunt (ladínsky hora), která se v Česku se začne prodávat příští rok.
A pak pořizovat turistické lyže, sáňky, sněžnice a další harampádí. Skutečně je budete pravidelně používat? Nebo je chcete jen vyzkoušet? Pak si je půjčte a to přímo na místě! Má to řadu výhod. Zaprvé se nemusíte do hor „stěhovat“ s olbřímím autem. Zadruhé si vyberete z široké palety nejnovějších modelů. A zatřetí, podpoříte místní drobný byznys.
Myslím, že stačí jen zlehka přenastavit hlavu, respektive způsob uvažování, a životní prostředí bude nadšené. A brzy i vy spolu s ním.
Zdroj: časopis Glanc