Těžko si představíte typičtější klišé než Češi a pivo, Češi a ponožky v sandálech nebo Češi a dovolená v Chorvatsku. Když se zrovna nerozhodnete strávit pobyt jen na jednom místě a nejdelší vzdálenost co urazíte je hotel - pláž - tržiště, kde usmlouváte pár šátků a náramků, které po návratu z dovolené zase stejně skončí v šuplíku mezi těmi z loňska, je Chorvatsko nádherná země a tamní národní parky víc než lákavé. Mám je mimochodem na svém cestovním bucket listu. Už to ale zdaleka není jediné místo, kde u vedlejšího stolu běžně uslyšíte češtinu.

Zdroj: Youtube

Písečné pláže a kebab

Možná i proto, že jsme létání konečně přišli na chuť a s cenami benzínu se cesta autem k moři už snad ani nemůže vyplatit. Když dobře pořídíte letenky nebo zájezd, doslova za pár hodin se ocitnete v jiném světě. „Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko,” jak vyplývá z průzkumu jedné z našich nejznámějších cestovních kanceláří. Prvním dvěma místům vévodí resorty v Beleku a Side, města na jihu Turecka, která jsou od sebe vzdálená jen asi 40 kilometrů.

Oproti kamenitým a betonovým plážím je to zkrátka rozdíl. Právě již zmiňované Side přitahuje cestovatele hlavně na pásy hebkého písku. Město v sobě spojuje vesnické kouzlo a romantiku památek. Otisky historie jsou zde výrazné, patří mezi významné archeologické naleziště, a ty západy slunce opravdu stojí za to. Belek táhne hlavně milovníky golfu a wellness.

Kromě resortů jsme se ale podle průzkumu zamilovali i do turecké kuchyně. Pod tou si samozřejmě nepředstavujte jen kebab, přestože zelenina a maso tvoří její základ, je tudíž velmi zdravá a díky tomu, že jídla nejsou překořeněná, tak i dobře stravitelná.

Ve stínu olivových hájů

Hned po Turecku jsme si oblíbili Řecko, konkrétně ostrov Rhodos. Jestliže se výběr vaší dovolené odvíjí od hezkých pláží, takové najdete na Rhodu skoro všude, až vás omrzí opalování, neváhejte si půjčit auto nebo skútr. Budete při svých toulkách ostrovem překvapeni, kolik nádherných míst, mnohdy i turisty nepolíbených, se tu nachází. Dá se zde pobýt i čtrnáct dní a pořád budete mít co objevovat. A hlavně si nezapomeňte domů nakoupit zásoby olivového oleje, olivy jsou ostatně hlavní plodina, které se místní zemědělci věnují.

„Do první desítky celkového hodnocení se proti Řekům a Turkům dále prosadily také resorty v Cancúnu, Marsa Alam a Lanzarote, chorvatský zástupce v něm ale chybí. Mimochodem i ve všech dílčích kategoriích s výjimkou hodnocení kvality ubytování,” tam se jeden z chorvatských resortů probojoval na čtvrté místo, doplňuje tisková mluvčí cestovní kanceláře Jiřina Ekrt Jirušková.

Lákají nás pláže, ale i hory

České republice moře chybí, zato o hory nouzi nemá. Česká krajina je kopci lemovaná prakticky ze všech stran, přesto když dojde na dovolenou, neváháme se vypravit do nadmořských výšek v zahraničí. Svědčí o tom fakt, že na pátém místě se umístil typicky alpský hotel v Jižním Tyrolsku, z něhož byste to na pláž měli dobrých 200 kilometrů. Na chvíli si představte scénář, kdy se po několikakilometrové túře zchladíte v blízkém jezeře Molveno. Dokonalý den pak završíte spaghetti carbonara a spláchnete sklenkou italského vína. „Jsou to právě italské destinace, které se nejvíce prosadily v žebříčku hodnocení okolí hotelů,” vyplývá z průzkumu.

Ideální dovolená pro každého znamená něco jiného a teď je jen na vás, kde a jak se rozhodnete letní volno strávit.

Zdroj: iGlanc.cz, Invia, Řecké ostrovy

Související články