Chorvatsko je domovem mnoha divokých druhů zvířat, mezi které řadíme i medvědy, vlky, divoká prasata nebo rysy. Než abyste se setkali tváří v tvář právě s nimi, to už spíš dostanete úpal, úžeh nebo průjem. Na nebezpečí ale můžete narazit i při toulkách po poběží a výjimkou není ani podmořský svět. Bude to působit dramaticky, přesto je dobré přinejmenším vědět, na co se připravit.

V Chorvatsku se přemnožily zmije

Koneckonců i v ráji byl had a Chorvatsko není výjimkou. Zmije jsou jediný jedovatý had v Chorvatsku, ale už proto, že se podle nedávné zprávy v zemi přemnožily, je třeba brát toto nebezpečí v úvahu, hlavně pokud se vydáte na výlet do přírody nebo na venkov. Krásné slunečné dny vyhovují turistům i hadům. Narazit tady můžete na několik druhů zmijí, všechny poznáte podle výrazného klikatého pruhu na hřbetě. Největší a nejjedovatější je zmije růžkatá.

Zdroj: Youtube

Nepodceňujte náhodu, mimo rušná místa si vezměte dlouhé kalhoty a pevnou obuv. Dívejte se pod nohy, nesahejte do štěrbin, a pokud na hada narazíte, nesahejte na něj a nezkoušejte jej odstranit z cesty. S dostatečným odstupem ho obejděte. Pokud vás zmije přece jen uštkne, zachovejte klid. Místo uštknutí znehybněte a co nejdříve vyhledejte zdravotnické zařízení nebo zavolejte na linku 112 o pomoc.

Černá vdova kousne nepozorné turisty

Další důvod, proč dávat pozor na to, kde chodíte venku bosí a kam strkáte ruce, je nejjedovatější pavouk v Evropě - černá vdova. Má černé tělo a červené skvrny na zádech. Pavučiny spřádá těsně u země, proto jsou nejčastější obětí lidé, kteří na ně omylem šlápnou. Preferují suchá a slunná místa, třeba u kamenných zídek nebo u hustého křoví.

Jejich kousnutí nebolí, možná si ho ani nevšimnete, ale nástup příznaků už vás dostane; zarudnutí, vyrážka, bolest lymfatických uzlin, svalové křeče, pocení, nevolnost, těžké dýchání. Jde to rychle a měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Škorpioni, klíšťata a sršni

Stejně jako u nás, tak i v Chorvatsku se vyskytuje drobný parazit, který saje krev a přenáší nemoci. Klíště je potenciální hrozbou pro každého, kdo tráví čas venku, proto se nezapomeňte pravidelně prohlédnout po návratu na hotel.

Chorvatsko je domovem též několika druhů štírů, kteří se vyskytují hlavně v pobřežních oblastech. Dobrá zpráva je, že chorvatští štíři jsou sice jedovatí, ale nepředstavují nebezpečí pro život a zdraví. Mají slabý jed, přesto jejich kousnutí může způsobit bolest, pálení, zarudnutí, otok a svědění. Pohozené tričko nebo boty předem vyklepejte, nikdy nevíte, jaká potvora se do nich mezitím schovala.

Pokud jde o létající hrozby, pak jsou asi největším vzdušným rizikem vosy a sršni, kteří mají nejbolestivější žihadla. Jsou citliví na běhání a mávání rukama a reagují na pach potu a jasné barvy. Svá hnízda brání velmi agresivně, proto se jim vyhýbejte obloukem. Smrtelná v případě bodnutí může být alergická reakce, nejvíc nebezpečná jsou žihadla v oblasti hlavy a krku.

Ostny mořského ježka zkomplikují dovolenou

Ve vodě pozor na mořské ježky, kteří jsou v Jaderském moři všudypřítomní. Jsou to malé černé ostnaté koule, leží na mořském dně, kolem skal a podél pláže, z toho důvodu se v Chorvatsku vyplatí nosit boty do vody.

Šlápnutí na mořského ježka není smrtelné, ale je to velká nepříjemnost. Jejich jehly se snadno lámou a zasekávají pod kůží. Bolest a případný zánět zkazí dovolenou hned. Pokud šlápnete na ježka, ostny opatrně odstraňte pinzetou a octovým roztokem ránu vyčistěte. Když se vám nepodaří odstranit všechny, obraťte se na lékaře. Také v lékárně tu prodávají speciální krém Ihtamol, díky němuž ostny přirozeně vypadnou.

Čtverzubec stříbropásý migruje do Chorvatska

Ve Středozemním moři, včetně oblastí kolem Chorvatska, se poslední dobou zalíbilo jedné z nejvíc nebezpečných ryb na světě. Čtverzubec stříbropásý je původem z Indického a Tichého oceánu, ale našel si novou domovinu, v níž se mu daří hlavně proto, že tu nemá přirozeného nepřítele.

Tento druh čtverzubce je proslulý vysokou toxicitou, ryba má extrémně silný nervový jed tetrodotoxin, který může způsobit vážné zdravotní problémy a smrt v důsledku konzumace. Zejména v Japonsku je po čtverzubcích fugu velká poptávka, ačkoliv tak každoročně přijde několik odvážlivců o život.

Čtverzubec stříbropásý představuje v těchto vodách hlavně ekologickou hrozbu a rybářům svými ostrými zoubky kazí úlovky, ale kdyby vás náhodou napadlo tady lovit ryby na vlastní pěst a dělat si z nich večeři, vzpomeňte si na nás. Biolog Neven Iveša z Přírodovědecké fakulty v Pule rovněž varuje, abyste se ryby nedotýkali. „Uvolňuje hodně hlenu, který tento jed obsahuje. Jedna dospělá ryba může obsahovat tolik jedu, že by zabila třicet lidí.

Jedovatý ostnatec v písku

Ostnatec, nejjedovatější evropská ryba, je další důvod, proč v Chorvatsku do vody nosit boty. Nebezpečný je zejména v červnu a červenci, kdy se stahuje na mělčiny kvůli rozmnožování. Číhá schovaný v písku, a když na něj šlápnete, v sebeobraně zvedne jedovaté ploutve. Objevil se i případ, kdy ryba zaútočila na chlapce, který si ji chtěl při šnorchlování lépe prohlédnout.

Po bodnutí se dostaví silná bolest, může trvat i několik hodin. Rána nejdřív zbledne, pak zčervená a nakonec zmodrá. Výjimkou nejsou ani puchýřky a otok. Mohou se objevit mdloby, zvracení, svalové křeče, bušení srdce i horečka. Zranění může doprovázet i následná infekce a rozpad tkáně. Po bodnutí ostnatcem ideálně co nejrychleji vyhledejte lékaře.

Medúzy na Jadranu

Medúzy proudy Jaderského moře unesou často i na pobřeží, loni Chorvatsko přímo obsadily. Ve vodě nejsou hlavně mezi vlnami bohužel téměř vidět, nebo vypadají jako igelitový sáček, žahnutí je však bolestivé a může mít za následek i dýchací potíže nebo ztrátu vědomí. Smrtelné případy jsou opravdu vzácné, ale raději si s medúzou ve vodě zatancovat nechcete. Jejich chapadla obsahují miliony žahavých buněk, které rády ulpívají na kůži. Většina medúz u chorvatského pobřeží vám způsobí spíš jen kopřivku, ale příjemné to není.

Napadení žralokem v Chorvatsku

Žralok je nejobávanější predátor moří a mnoho druhů brázdí i vody Jaderského moře. Ještě máme v živé paměti loňský útok žraloka v egyptské Hurghadě. Jediní člověku nebezpeční žraloci u chorvatského pobřeží jsou žralok mako a velký bílý žralok, ale spíš vyhrajete v loterii, než aby se vám setkání s nimi stalo osudným. Poslední zaznamenaný útok žraloka na člověka se tu odehrál v roce 2008 a k poslednímu smrtelnému útoku došlo před více než 50 lety.

Zdroj: iGlanc.cz, Croatia, Experience Dalmatia, Royal Croatian Tours, Yachting

Související články