Nemějte výčitky. Zasloužíte si odpočinek. Relax v absolutním klidu. Abyste mohli načerpat sílu a být opět připraveni na příval temperamentu vašich ratolestí. Ať už máte děti, nebo ne, není hříchem přát si dovolenou bez jejich křiku a pláče. Proto jsou stále oblíbenější destinace, kde je vstup povolen pouze dospělým. Jediné, co uslyšíte, bude šumění azurového moře. Kolem vás bude poletovat maximálně vstřícná obsluha hotelu. Co říkáte? Že je na čase sbalit kufry, protože zima je dlouhá? Souhlasíme!

Zdroj: Youtube

Naložte se do moře a pohody

Dovolenou máme spojenou s letním předělem pracovního roku. Často cestujeme do teplých krajin, kde je moře, u něhož můžeme lenošit. To máme v hlavě zafixované, víte však, co se s naším tělem skutečně děje? V zaměstnání a každodenní rutině se náš organismus udržuje v neustálé pohotovosti. Musíme být koncentrovaní na práci, stejně tak nesmíme opomínat zařizování nákupů, placení různých závazků, obstarání dětí a další aktivity. Během dovolené však zapojíme parasympatický, klidový nervový systém. Při něm se nám zvolní pulz, klesne tlak, zklidní se dech. Přijde zkrátka relax, okysličí se nám mozek, lépe spíme a regenerujeme. Pokud umíme vypnout. Právě takto čerpáme sílu. Nesmí nás však nic rušit, připomínat nám každodenní cvrkot doma. Což dokážou právě nezbedné děti. Není tedy hříchem si přát dovolenou jen ve společnosti dospěláků.

Najděte si vysněnou dovolenou

Oním relaxem není jen samotná dovolená, nalaďte se do pohody ještě před ní, a to tím, že si včas vyberete zájezd. Naskytne se vám komfort, že naleznete destinaci či hotel přesně podle vašich představ. Později může být hodně přebráno. Také se vyhnete stresu s hledáním na poslední chvíli. Počáteční měsíce roku jsou tak ideální dobou k rezervaci dovolené, on i samotný nákup vás navnadí na prázdniny, protože si sebe představíte v lehátku u moře s drinkem v ruce. First minute zájezdy rovněž nabízí i možnosti různých slev, bezplatnou změnu zájezdu, nízkou rezervační zálohu či pojištění zdarma. Budete mít vše zařízeno a nebudete se ještě při odjezdu na dovolenou stresovat, jestli jste na něco nezapomněli.

Užijte si relax jen pro dospělé

Adults only dovolená je skutečně relaxem, protože nebudete omezeni dětmi. „Začněte skleničkou vína v letadle, ubytujte se v dokonalém hotelu bez dětí a vychutnejte si relax u moře i nezapomenutelné výlety za horizont rezortu. Objevte skryté kouzlo místních kaváren i restaurací a nechte se unášet neobyčejnými zážitky. Protože dovolená určená pro dospělé je o svobodě, objevování a nekonečném pohodlí," radí expertka na cestování Lenka Pátek. A kam doporučuje se vydat?

Požitky u moře i prostřeného stolu v Řecku

Řecko je úchvatné z mnoha důvodů. Jednak se necháte unést do historie, protože vám ji připomenou antické památky. Stejně tak ale poznáte moderní centra, kde to žije. Země nabízí nádherné písečné pláže a azurové moře, kde nachytáte bronz i energii. Vynikající je zdejší lehká kuchyně, tzatziki, gyros a další speciality v tavernách prostě chutnají lépe než u nás. Řecko je navíc různorodé, najdete tu klidná zákoutí, třeba i na malých ostrůvcích, pobavíte se v místních podnicích, kde to žije i v noci. Řecko nabízí stále rostoucí výběr hotelů pro dospělé, najdete je ve všech známých letoviscích, jako jsou Kréta, Rhodos, Santorini, Zakynthos nebo Korfu.

Pronikněte v Egyptě do světa faraonů a písečných dun

Historii či kulturní zážitky nabízí země pyramid a nekonečných pouští, Egypt. Spousta lidí si myslí, že jehlanovité stavby jsou větším lákadlem, než jsou samotné pláže, ovšem to vás případně vyvedeme z omylu. I Egypt má letoviska, kde je písek bílý a moře tyrkysové jako v Karibiku. Úžasně se zde potápí a poznává podmořský svět. Pokud dáváte přednost rytmické hudbě, tanci a skvělým koktejlům, Egypt je rovněž destinací pro vás. Naplánujte si bohatý program spojený s poznáváním pyramid v Gíze, plavbami po Nilu, návštěvou pouště, relaxem u bazénu i šnorchlováním. A když vás přestane bavit lenošení na pláži, zacvičte si jógu přímo na pláži. Hotely pro dospělé se nachází nejen v turisticky vyhledávané Hurghadě, ale také v letoviscích Sharm El Sheikh nebo Marsa Alam. 

Turecko asijské i evropské

Spousta lidí si myslí, že Turecko je klasický arabský, tudíž asijský svět. Ve skutečnosti jde ovšem o bránu do Orientu, takže se tu střetávají evropské i asijské památky. Například město Antalya kdysi vybudovali Řekové. Navštivte také další pozůstatky antických měst Efes a Termessos či kaňon Köprülü. A znáte terasy z uhličitanových minerálů, jež vytvořila voda horkých pramenů? Nazývají se Pamukkale, což znamená bavlněný hrad. Relaxovat můžete v hotelech podél nádherného pobřeží Egejského a Středozemního moře, kde se naskýtají krásné pláže s čistým bílým pískem. Vynechat nesmíte zdejší trhy a skvělou kuchyni. I zde je spousta ubytování adults only, najdete jej na Turecké riviéře v letoviscích Alanya, Side nebo Antalya.

Mallorca plná slunce

Největší ostrov Španělska nabízí více přírodních krás než pevnina. Uvelebíte se na nádherných plážích s jemným pískem a křišťálově čistým mořem. Až zatoužíte po pohybu, můžete si naplánovat pěší túru nebo cyklistický výlet. Také vědomostně se obohatíte, když vyrazíte po stopách Maurů a Římanů. Spoustu zážitků nabízí hlavní město Palma s impozantní katedrálou La Seu (katedrála Panny Marie), skvostné jsou horské vesnice či olivové háje. Hotely pro dospělé na vás čekají v částech jako Cala Millor, Playa de Palma nebo Can Pastilla.

Bulharsko si vás podmaní

Ráj u Černého moře nabízí spoustu požitků za skvělé ceny. Ve všem. Ať se to týká ubytování, výletů nebo gastronomie. Prozkoumat můžete starobylé ruiny v Nesebaru, v horách schované kláštery, vaše dovolená může být notně protkaná požitky na talíři. Tradiční bulharský jogurt, šopský salát nebo musaka vás nadchnou. A po setmění tu začíná pořádný noční život v barech, klubech a diskotékách. Zkrátka zábava jen pro dospělé.
 
Zdroj: iGlanc.cz, abcMallorca, GoTürkiye, Greeka, The Guardian, The Mirror

Související články