Největší chorvatský ostrov Cres patří zatím k méně vyhledávaným destinacím, což je nejspíš způsobeno tím, že se na něj dostanete jedině po moři. Díky tomu tady ovšem můžete najít poloprázdné pláže a romantické zátoky. Cesta autem například z Prahy vám zabere přibližně deset hodin. A když vyrazíte na cestu pozdě večer, ráno se můžete nalodit na trajekt a oběd si už vychutnávat v místní restauraci nebo se opalovat na pláži. To je příjemná představa, co říkáte?

Rozmanité pláže pro všechny

Hlavními lákadly ostrova jsou jeho krásné pláže, zachovalé životní prostředí a čisté moře. Vyžití si tu najde každý, protože na Cresu si můžete vybrat podle svých preferencí mezi malými i velkými plážemi, které tvoří kameny, oblázky nebo písek. K nejhezčím z nich patří pláž Mali bok v malé vesničce Orlec, která je v horkých letních dnech chráněna stínem z vysokých útesů a tvoří ji oblázky. Měli byste ovšem počítat s tím, že k ní bohužel vede strmá cesta. Koho však neodradí, zjistí, že vynaložená námaha rozhodně stála za to. Další pláž se jmenuje podle malé pobřežní vesničky Valun. Krásnou oblázkovou pláž tu lemuje borovicový les a v blízkosti jsou obchody i restaurace. Sněhobílou oblázkovou pláž svatého Ivana najdete v zátoce pod Lubenicí. Je poměrně izolovaná a nejsou tu ani žádné turistické aktivity. Díky tomu vás přivítá klidná pláž s křišťálově čistým mořem, který je právem považovaná za jednu z nejkrásnějších. Jemný písek vám poskytne pláž v zátoce u Meli. 

Unikátní římský most, benátská věž i středověká vesnice

Během svého pobytu byste měli navštívit město Cres a vidět benátskou věž, která se dochovala z 15. století. Za prohlídku stojí také zbytky městských hradeb. Při vstupu do města si nenechte ujít návštěvu osm kilometrů dlouhého římského mostu vedoucího přes kaňon. Jedná se o jediný zachovaný římský most na východním pobřeží Jadranu. Romantickou procházku vám poskytnou místní úzké uličky a malebná náměstí. Za návštěvu stojí i vesnička Lubenice postavená na vrcholu skály, která nabízí kromě typického středověkého rázu také nádherné výhledy na moře a okolní krajinu. V jižní části ostrova najdete starobylé městečko Osor známé řadou památek. Pomyslným srdcem ostrova Cres je nádherné Vranské jezero, sladkovodní nádrž a přírodní fenomén nejen ostrova Cres, ale i celého Chorvatska, neboť je jeho největším jezerem.

Cres je známý zdejšími kulinářskými zvyky a tradičními recepty. Mezi vyhlášené speciality patří skopové z volně chovaných ovcí. Pokud jste více na ryby a mořské plody, můžete vyzkoušet čerstvé ryby, krevety, humry a mušle připravené na mnoho různých způsobů. Na ostrově najdete také slavné konoby - chorvatské taverny, které určitě stojí za návštěvu.

Seženete tady vše potřebné

Na ostrově najdete malé obchůdky se vším, co potřebujete pro svou dovolenou. Ale pamatujte, že ceny na ostrovech jsou většinou o něco vyšší než na pevnině. Když budete potřebovat něco většího, raději si to kupte předem a přivezte s sebou. Údajně je tu však mnohem levněji než na známějším Hvaru. 

Večerní život

Ostrov Cres není zrovna žádná párty destinace, proto je ideální pro rodinné dovolené. Po celodenním odpočinku na krásných plážích, si můžete užít večer na jedné z mnoha ostrovních slavností. Pokud máte rádi klasickou hudbu, neměli byste si nechat ujít Lubenické hudební večery ve farním kostele Lubenice. Každoročně se tu koná jazzový festival a atraktivní podívanou nabízí tradiční letní karneval.

Dovolená ve stínu borovic

Pokud jste na dovolené zvyklí užívat komfort hotelů, musíte si na ostrově Cres vystačit s omezenou nabídkou. Jestli ovšem vyhledáváte spíš poklidnou dovolenou, tak vás zde potěší menší kempy i ubytování v soukromí stranou od rušnějších letovisek.

Jedině trajektem

Cres není s pevninou spojený žádným mostem a tak bez ohledu na to, jaký dopravní prostředek používáte, budete sem muset cestovat trajektem. Jedna z možností je přes sousední ostrov Krk a druhá z Istrijského poloostrova.

Zdroj: iGlanc.cz, croatiaexpert.com

Související články