Řekněme si to narovinu, my Češi nejsme na extrémní teploty stavění. Celý rok se těšíme na léto, abychom pak ty dva měsíce nadávali na vedro. Hlavně teď, když ”Evropa hoří”. Cestovat do tradičních destinací v době hlavní sezony už neznamená pouze čelit extrémnímu množství turistů, ale také extrémním teplotám okolo 40 stupňů. K tomu ta Evropa čím dál častěji opravdu zahoří a vysněná letní dovolená se změní v ohnivé peklo.

Trendy v dovolených se mění

Vzhledem k teplotám, které trhají rekordy, přehodnocujeme své dosavadní plány. Na Google Trends o 300 % stoupl zájem o ”chladnější dovolenou”, oproti stejnému období vloni. Jistě, vzhledem k letním prázdninám zůstávají červenec a srpen stále nejpopulárnějšími měsíci na dovolenou. A také jsme jako národ ”konzervy”, tudíž v našich dovolených stále vedou země jako Turecko, Egypt, Chorvatsko či Řecko. Ale kdo může, ten se do teplých krajů vypraví mimo hlavní sezonu, aby si to užil namísto přežil. To samozřejmě souvisí i s tím, že mimo hlavní sezonu se dá na dovolené výrazně ušetřit.

Coolcationing v praxi

Kdo už pocítil to kouzlo sejít z vyšlapané cesty, pro toho bude coolcationing obzvlášť přitažlivý. Proč je to tak módní pojem moderního cestování? Protože klimatická krize, globální oteplování a to vlastně stačí. Experti bijí na poplach, už dvanáct měsíců po sobě jsou teploty na Zemi v průměru o 1,5 stupně Celsia vyšší než před průmyslovou revolucí. Současný cestovní trend definuje i snaha o netradiční a osobité prázdninové zážitky v dosud nepoznaných destinacích.

Tradiční dovolené se obvykle točí jen kolem typických turistických zemí a ještě typičtějších turistických aktivit. Oproti tomu coolcationing spojuje odpočinek s poznáváním, luxus s autenticitou. Je především o vyhledávání jedinečného, což destinace s mírným podnebím, kam vás až doposud nikdy nenapadlo jet na dovolenou, nabízí. Pozornost si získávají místa jako Finsko, Island, Skotsko. Severské země posilují a Baltské moře s nimi.

Hlavní benefity coolcation cestování

  1. Vyhnete se davům. Kdo sní o přecpaných plážích, nekonečných frontách u turistických atrakcí a restauracích bez volného místa. Nikdo. Cestování mimo hlavní sezonu a hlavní turistické cíle vám umožní vyhnout se tomu nejhoršímu a třeba si užít i odlehlé pláže nebo nedotčenou divočinu. Vychutnat si chvíle daleko od davů.
  2. Je to levnější. O letních prázdninách jdou ceny všeho automaticky nahoru. Jsou dražší hotely, atrakce, restaurace, služby, zájezdy. Snad kterákoliv destinace, byť bude sama o sobě už tak drahá, o prázdninách bude dost pravděpodobně ještě dražší.
  3. Zchladíte se. To v létě většinou není naše největší přání, ale zatímco ve 40 stupních opravdu zvládnete jen dojít z pokoje k bazénu, v takových 25 vám bude pořád teplo a zároveň budete schopní podstoupit jakoukoliv aktivitu, která vám umožní na dovolené něco zažít.

Zodpovědnost i nadále zůstává na lidech

Vliv narůstajícího trendu coolcation cestování na životní prostředí má bohužel i negativa pro destinace, které až doposud na nápor turistů nebyly zvyklé. Není na to stavěná infrastruktura a trpí i přírodní zdroje, týká se to například Arktidy nebo Aljašky. Zvýšený cestovní ruch může narušit křehké ekosystémy a stanoviště divokých zvířat, proto ať už jedete kamkoliv, cestujte zodpovědně, respektujte místní zvyky, minimalizujte množství odpadu a pokud možno podporujte ekologicky šetrné podniky. Cestování je skvělé a je pouze v našich rukách, zda bude i v budoucnu kam cestovat.

Zdroj: iGlanc.cz, Medium, EkoNews

Související články