Pokud patříte mezi ten typ lidí, co nesnáší plánování a seznamy, dost možná vypadá váš den odjezdu pokaždé stejně – lítáte z jedné místnosti do druhé, v hlavě se vám vynořují další položky, které musíte ještě nacpat do kufru, cestovní pojištění řešíte po cestě a když dosednete do auta nebo letadla, dle krůpějí potu na čele máte pocit, jako byste uběhli maraton. A jestli je váš partner váš partner opačné povahy – tedy ten zodpovědný, co zbožňuje pravidla a seznamy, ještě jste možná rozhádaní. Opravdu chcete znovu zažít takový začátek vaší dovolené, na kterou jste šetřili dlouhou dobu?

Jak předcházet zmatkům?

Tato rada bude triviální – zkuste dát šanci seznamům a dejte si na zařízení potřebných náležitostí čas. Zabráníte spoustě problémům, budete víc v klidu vy i vaši spolucestující a samotný čas dovolené si užijete tak, jak nikdy předtím. Na cestách totiž téměř nikdy nejde vše podle původních a ideálních představ, právě v tom je cestování krásné a poučné, tak proč si přidělávat další komplikace věcmi, které můžete mít pod kontrolou?

Nejčastěji zapomínáme na…

Začněme tím, co lidé nechávají doma nejčastěji. Takový seznam zveřejnil i světově uznávaný cestovatelský web Travel&Leisure. Na prvním místě se suverénně umístily nabíječky. Protože máme naše smartphony téměř přirostlé k ruce, není divu, že tato věc, kterou používáme denně a před cestou si ještě telefony nabíjíme, automaticky necháváme tuto nezbytnost doma. Stejně tak i nabíječky na foťáky nebo kamery. Položka omotaná podobným příběhem, tedy faktem, že jde o věc, kterou všichni používáme denně, a tak si ji necháváme na poslední chvíli, se umístila na třetím místě. Je to zubní pasta. Na dalším místě bývají kupodivu plavky a v naší koupelně necháváme také často ležet hřebeny. Nechali jste už někdy jednu ze zmíněných věcí doma?

Systematický přístup k balení

Správné balení na dovolenou jednoduše vyžaduje systematický přístup a několik triků, které vám ušetří čas i nervy. Prvním krokem je vytvoření seznamu všech potřebných věcí. Ten si můžete rozdělit do kategorií, například oblečení, hygienické potřeby a elektronika, což vám při balení usnadní orientaci. Jakmile máte seznam připravený, začněte s organizací věcí. Rolování oblečení místo jeho skládání vám pomůže ušetřit místo v kufru a zároveň budete mít své oblečení méně zmačkané. Pro lepší organizaci a ochranu věcí je vhodné použít obaly na oblečení, sáčky na boty a kosmetické tašky na hygienické potřeby. Těžší předměty, jako jsou boty nebo knihy, umístěte na dno kufru blíže k jeho kolečkům, což zlepšuje jeho stabilitu také pozdější manipulaci. Promyslete také vrstvení - nejdříve umístěte těžší věci a na ně položte lehčí. Prázdné prostory, například v botách, využijte pro přepravu ponožek nebo menších předmětů. Důležité dokumenty, jako je pas, letenky a peníze, mějte vždy po ruce v samostatné kapse nebo příruční tašce. A teď to nejdůležitější – projděte si svůj seznam a zkontrolujte, zda máte všechno potřebné.

Na co nezapomenout při balení na dovolenou

Seznam jednotlivých položek si bohužel musíte vzhledem k individuálním potřebám vytvořit sami. Požádat o pomoc můžete třeba i umělou inteligenci, která vám navrhne kompletní seznam, musíte jen co nejpodrobněji popsat, pro kolik členů bude seznam určený a na jaký typ dovolené se chystáte. Tady máte ale seznam těch nejdůležitějších položek, na které byste opravdu nikdy neměli zapomenout.

  • Nabíječky (na telefony, ale i na další elektronická zařízení)
  • Seznam nouzových a dalších důležitých kontaktů. Spoléhat na to, že máte přece smartphone je trochu riskantní – přece jen nikdy nevíte, zda bude funkční internet nebo jestli si nezapomenete nabíječku.
  • Cestovní doklady
  • Finanční hotovost
  • Znovuplnitelnou lahev vody. Ušetříte tak spoustu peněz. Na letištích a na dalších veřejných prostorech bývá voda vždy k dispozici. Pokud se bojíte její kvality, pořiďte si tablety na čištění vody – stále vás tato potřebná tekutina vyjde levněji a budete mít jistotu, že máte vždy čerstvou a chladnou vodu.
  • Lékárnička. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. Přejeme vám ale, abyste ji vůbec nemuseli otevírat.
  • Různé druhy svačin. Pokud máte děti, možná si napište tuto položku hned na první místo. Zkušení rodiče vědí.
  • Toaletní potřeby. Vlhčené ubrousky, deodorant, gumička do vlasů, opalovací krém, pasta na zuby a kartáčky. Nejdůležitější věci, bez kterých by se vám fungovalo hůř, nebo ne?

A co si pohlídat před tím, než opustíte dům?

Nenechali jste zapnutou žehličku? Neválí se na plotně dřevěné prkýnko? Nenechali jste odpadky v koši? Nemáte v lednici nedojedenou večeři z předchozího dne? Máte letenky, peníze, potvrzení od ubytování, doklady k pojištění a cestovní doklady? Máte zavřená všechna okna? Vědí vaši sousedé, že budete pryč? Hodí se, když je požádáte, aby si všimli případné podezřelé aktivity u vašeho bytu či domu. Nebudeme vás už dál stresovat. Když něco zapomenete, určitě si poradíte a na případné nepříjemnosti možná budete jednou vzpomínat v záchvatu smíchu. Užijte si svou dovolenou.

Zdroj: iGlanc.cz, Travel&Leisure, Goodhousekeeping

Související články