Lidé si z dovolené přivážejí různé věci, od mušliček až po lokální výrobky. To ovšem neznamená, že můžou. Každá země má pravidla pro to, co se nesmí vyvážet ven, a spoléhat na štěstí, že vás nechytnou, se nevyplácí. Jistě nechcete, aby vaše dovolená skončila v lepším případě pokutou, nebo v tom horším vězením či doživotním zákazem vstupu do země.

Suvenýry z dovolené

Mušličky, písek, exotické rostliny, přírodní kosmetika… Zní to jako obsah vašeho zavazadla? Pak byste si měli z dovolené začít vozit raději jen zážitky. Jsou věci, které si zkrátka na památku přivézt domů nesmíte, i když vám to může připadat naprosto nevinné. Existuje totiž úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Jejím smyslem je ochrana ohrožených druhů a regulace obchodu s nimi. Vztahuje se na více než 35 000 druhů rostlin a živočichů, včetně jejich částí a výrobků z nich. Bez speciálního povolení exempláře chráněné úmluvou nesmí přes hranice. „Mezi rizikové suvenýry v oblasti Středozemního moře patří například suchozemské želvy, tvrdé korály a šperky ze želvoviny, ze severní Afriky si nesmíte přivézt suchozemské želvy, výrobky ze želvích krunýřů, chameleóny nebo ještěry trnorepy, z jižní Afriky jakékoli původní druhy rostlin a zvířat, kůže zvířat nebo sukulenty,” vysvětluje expertka na cestování a obchodní ředitelka cestovní kanceláře Lenka Pátek.

Obecně se nesmí vyvážet:

  • Mušle, korály
  • Chráněná zvířata a výrobky z nich (šperky, kožešiny, doplňky apod.)
  • Chráněné rostliny včetně sazenic
  • Výrobky tradiční čínské medicíny (například mast s medvědí žlučí, tygřími kostmi, nebo produkty obsahující chráněné rostliny)
  • Výrobky ze slonoviny, hadí či krokodýlí kůže, želvoviny

Různé země mají různá pravidla, nicméně byste měli zbystřit hlavně v případě, že suvenýr pochází z nějakého živočicha či rostliny. „Opravdu se vždy před odletem do dané země informujte o tom, co je z ní zakázáno vyvážet, ušetří vám to hodně nepříjemností a peněz na pokutách,“ dodává Lenka Pátek.

Mušle do letadla? Raději je nechte na pláži

Procházíte se po pláži a v tu ránu vám padne do oka krásná mušlička, kterou vyplavilo moře. Tak si ji na památku vezmete, aby vám ten krásný den připomínala. Někteří mušličky dokonce sbírají a doma si z nich vyrábí dekorace. Mušle zkrátka bereme jako neškodnou vzpomínku, ale existuje několik důvodů, proč je nechat být tam, kde jsou.

Mušle jsou překvapivě důležitým článkem pobřežních ekosystémů, například stabilizují pláže, ptákům poskytují stavební materiál na hnízda a jsou domovem pro spousty mořských organismů. Studie z roku 2014 odhalila, že odebírání mušlí z pláží skutečně způsobuje významné škody. „Mušle jsou pozoruhodné tím, že v přírodních ekosystémech plní více funkcí,” uvádí Michal Kowalewski, hlavní autor studie a paleontolog Floridského muzea. Když si jednu mušličku vezme každý turista, je z toho dohromady pěkná hromada mušlí.

Co se nesmí vyvážet z Chorvatska, Egypta nebo Turecka

Zákaz vývozu konkrétních suvenýrů se netýká jen vzdálených a exotických zemí. Nevěřte vždy trhovcům, kteří budou tvrdit, že je to bezpečné. Raději neodvážejte nic, co sami nasbíráte ve volné přírodě nebo v moři. V Chorvatsku to jsou kromě mušlí i mořští ježci, korály, písek, hvězdice či kousky vraků lodí. Výjimkou jsou mušle, které koupíte v obchodě nebo na tržnici, ale schovejte si od nich účtenku. Často se tu obchoduje se suchozemskou želvou zelenavou, ačkoliv je jejich vývoz trestný. Rovněž v Egyptě, Turecku či Řecku pozor na korály a výrobky z nich, suvenýry z želvoviny, slonoviny, mušle, lastury. Konkrétně z Egypta se nesmí vozit ani nezpracované zlato.

Velmi populární na dovolenou jsou též asijské země. Opět platí, že každá má svá vlastní pravidla, obecně se však nesmí vyvážet slonovina, výrobky z korálů, želvoviny, dále motýli, vzácné dřeviny, hadí či krokodýlí kůže, rajčí peří, tradiční asijská kosmetika a medicína, která obsahuje části všemožných zvířat a rostlin. Často celníci turistům zabavují orchideje. V Indii si raději nechte zajít chuť na luxusní šálu shahtoosh z vlny vzácné tibetské antilopy, místo ní si dovezte šafrán.

Zdroj: iGlanc.cz, CK Blue Style, Lenka Pátek – expertka na cestování a obchodní ředitelka cestovní kanceláře, ministerstvo životního prostředí, Rady na cestu

Související články