Průjem na dovolené

V exotických zemích nic neobvyklého. Jsou tam jiné bakterie a viry, na které naše tělo není zvyklé. Také v mnoha námi navštěvovaných destinacích bývají jiné hygienické standardy, než jaké máme u nás. Základem je pít pouze balenou vodu, pozor si dávat i na led v nápojích. Ovoce konzumujte ideálně to, které lze oloupat a není tedy omyté vodou. Na Bali, kde se střevním problémům říká „Bali belly”, jsem se takto první dny bála konzumovat i bůhví v čem omytou zeleninu a i zuby si čistila balenou vodou.

Pečlivě vybírejte, kde si dáte jídlo. Pochybně vyhlížející stánky bývají sázkou na střevní problémy nebo rovnou otravu. Pravidelně si myjte ruce a nic nezkazíte, když si do kufru přibalíte kapesní dezinfekci. „Nejčastěji se jedná o infekční onemocnění zažívacího traktu, ať už virové, nebo bakteriální. Zažívací potíže však mohou být spojené také s nezvyklou, pro nás hůře stravitelnou stravou, a může být na vině i přehřátí,” říká Hana Sýkorová, internistka z pražské zdravotnické kliniky.

Jak se co nejrychleji zbavit průjmu?

 • Pro všechny případy si přibalte černé uhlí nebo jiné osvědčené volně dostupné léky na průjem, ale nejúčinnější bývají léky, které zakoupíte přímo v destinaci, kde vás to postihlo.
 • Když už budete v lékárně, vezměte si k tomu i probiotika.
 • Nevolnosti nebo zvracení někdy může zklidnit i „vyperlená” cola podávaná po lžičkách.
 • Nasaďte dietu, i když je to hlavně u all-inclusive těžké, a zvyšte příjem tekutin.
 • Dobré jsou iontové nápoje, které vám dodají ztracené minerály.

„Návštěva lékaře je nutná v případě horečnatých stavů, přítomnosti krve ve stolici nebo pokud člověk není schopen pít dostatečné množství tekutin,” upozorňuje Sýkorová.

Úžeh, úpal a dehydratace

Konečně teplo a sluníčko. Jenže právě díky tomu na dovolené často ztratíme hlavu a přepískneme to s pobytem pod žhnoucími paprsky.

 • Úžeh vzniká většinou přímým působením slunce, zejména na hlavu, dochází k přehřátí mozku.
 • Úpal je celkové přehřátí organismu vlivem vysokých teplot, především ve vlhkém a nevětraném prostředí.

Oba stavy se projevují podobně, mezi příznaky patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, dezorientace, poruchy vědomí, závratě, horečka. Nejvíce ohrožení jsou lidé se světlými vlasy a pokožkou, dále pak děti, obézní a staří lidé. Abyste se těmto stavům vyhnuli, je nutné dostatečně pít, dobré jsou i minerálky. Při pobytu na slunci nezapomínejte na pokrývku hlavy, klidně i namočenou, střídejte slunce a stín a v pravé poledne se raději schovejte někam dovnitř.

Jak léčit úpal a úžeh?

„Při úpalu i úžehu je doporučené dotyčného uložit na chladné a stinné místo, dle jeho stavu vědomí podávat dostatek tekutin, ale opatrně, po douškách. Vhodné jsou třeba iontové nápoje nebo mírně slazený čaj. Dále chladné obklady, především na hlavu, případně studené zábaly. Při bolestech, pokud dotyčný nezvrací, lze použít běžná analgetika a spálenou pokožku ošetřit adekvátním přípravkem,” doporučuje Hana Sýkorová.

Spálená pokožka od slunce

Spálená pokožka, to je hned. Chcete se na dovolené za těch pár dnů co nejvíc opálit, jenže čím světlejší kůže, tím je náchylnější ke spálení, a o to silnější ochranný UV faktor je doporučován. Namazat by se však měl každý a aspoň první dny padesátkou určitě nic nezkazíte. Záleží také na místě, ve Středomoří je lepší vyšší faktor než ve středu Evropy.

Většinu opalovacích krémů je nutné aplikovat zhruba 20 minut před pobytem na slunci, proto se mnoho lidí spálí, i když se namazali. Ochrannou vrstvu průběžně opakujte, hlavně při koupání a otírání ručníkem. „Důležitou ochranou pokožky je i oděv, pokrývka hlavy a sluneční brýle. Pro omezení rizika spálení pokožky je vhodné vyvarovat se přímému slunci především kolem poledne,” vysvětluje dermatoložka Aneta Klimešová.

Co je dobré na spáleniny od sluníčka?

 • Aplikujte přípravek s panthenolem nebo aloe vera, podporují regeneraci a hydratují.
 • Úlevu přinesou i chladivé obklady nebo odvar z heřmánkového čaje.
 • Kůži dobře zchladí a uleví i jogurt nebo tvaroh; pokud nemáte puchýře, můžete je použít.
 • Spálenou kůži zbytečně nevystavujte dalšímu přímému slunci, i když se namažete opalovacím krémem.

Co dalšího vzít do lékárničky na dovolenou

Ani na dovolené se vám nebude vyhýbat hmyz, proto se vyplatí mít s sebou repelent a po příchodu na hotel se prohlédnout, zda na sobě nemáte klíště. „V rodinné lékárničce na letní dovolenou by neměla chybět ani antialergika, běžná analgetika a léky na snížení teploty. Kapky do nosu, v případě nachlazení, a léky na bolest v krku. Hodit se může i dezinfekce na ošetření drobných poranění, případně mast Framykoin, náplasti a elastické obinadlo,” doporučuje Hana Sýkorová.

Kromě toho na sebe dávejte pozor, ať se vyhnete nechtěnému úrazu, v rámci prevence nepodceňujte doporučená očkování do exotičtějších destinací a nezapomeňte na dobré cestovní pojištění, kdyby náhodou cokoliv.

Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Hana Sýkorová, dermatoložka MUDr. Aneta Klimešová