Víte, jak na Instagramu vídáte ty fotky krásné zelené přírody a průzračné vody. Mnoho míst se nachází v Chorvatsku. Jsem asi poslední Čech na světě, který tam doposud nikdy nebyl, přestože rodiče tam jezdí pravidelně. Trochu mě mrzí, že všechny ty přenádherné spoty od nich na fotografiích nikdy nevidím, protože jinak bych si hned pomyslela, jak je možné, že jsem tady ještě nebyla!
Oko Země
Říká se mu Oko Země, pro svůj tvar i barvu. Ale určitě nebudu jediná, komu na první pohled připomíná ženské přirození. Pramen řeky Cetiny je jako magické oko Dalmácie. Úžasný spot nejen na fotografie, zejména z ptačí perspektivy, vybízí ke zdokumentování. Při pohledu do temné hlubiny si člověk najednou připadá tak malý. Podvodní propast je hluboká přinejmenším 155 metrů, hlouběji potápěči zatím nebyli. Vy se tu vyjma freedivingu potápět nemůžete, pramen Cetiny je chráněnou chorvatskou národní památkou od roku 1971 a je to nelegální. Říkáte si, proč ve vodě nejsou davy turistů? Protože je vážně opravdu ledová, ale zase vás v té největší výhni pár doušků křišťálově čistého pramene perfektně osvěží.
Kudy sem? Ze Splitu se do vesnice Cetina dostanete autem asi za hodinu a půl. Za pravoslavným kostelem uvidíte malou stezku, která vás dovede až k prameni jedné z nejdůležitějších chorvatských řek.
Plitvická jezera
Nejnavštěvovanější místo Chorvatska, Plitvická jezera. Linou se kolem nich prý jedny z nejkrásnějších turistických tras v Evropě. Národní park Plitvice je nejstarší a zároveň největší národní park tady. Přitom jezera zabírají pouhé 1 % celkové plochy a jsou rozdělená na Horní a Spodní jezera.
Do parku se dostanete několika vchody a zvolit si můžete i délku okruhu. Připravte se ovšem, že vstupné podražilo a v sezoně od června do konce září vyjde dospělého na 40 eur (podrobněji zde). Zdražování se v Chorvatsku dotklo všeho a ceny služeb jsou o 15 % výšší než minulý rok. „Největší meziroční zdražení se letos skutečně týká Chorvatska, přesto tam na letní pobyt míří stejné množství turistů jako loni. Žádný masivní odklon Čechů se podle počtu našich prodaných zájezdů opravdu nekoná,” říká tisková mluvčí české cestovní agentury Jiřina Ekrt Jirušková.
Kudy sem? Ideálně se tu stavit cestou k moři nebo zpět domů a užít si pohodové treky panenskou přírodou. Nejbližší Zadar je vzdálený 130 km. Samotná Plitvická jezera leží na silnici číslo 1 mezi městy Grabovac a Korenica. Autobusem ze Zadaru nebo ze Záhřebu, ale nečekejte provoz jako v Praze.
Galešnjak
Chorvatsko má přes 1200 ostrovů a jeden z nich má tvar srdce. Proto se mu říká i Ostrov lásky, Ostrov zamilovaných. Na světě asi není ostrov, který by příroda vytesala tak dokonale. Je poměrně malinký, pobřeží měří jen jeden a půl kilometru a je většinou oblázkové. Jak si ho nejlépe vychutnat? Samozřejmě z výšky, třeba v podobě tandemového seskoku, který v Zadaru pořídíte. Je v soukromém vlastnictví podnikatele Jureska a jelikož není obydlený, každoročně láká mnoho celebrit k pobytu.
Kudy sem? Nejlépe půjčeným člunem v městečku Turanj či Zadar. Někteří odvážlivci zde i přenocují, ale pak nebrečte nad pokutou, legální to není.
Národní park Krka
Ráj vodopádů a jezírek. Národní park Krka je velkým lákadlem pro každého, kdo chce obdivovat zdejší faunu a flóru, neuvěřitelné kaskády a vykoupat se s pozadím od mistra krajináře ve smaragdové vodě. I tady v sezoně za vstupné zaplatíte 40 euro, pokud chcete projít celý park.
Kudy sem? Pěšky z Laškovice, autobusem z Lozovacu nebo lodí ze Skradinu. Záleží na vás a přitom nejvytíženější je lodní doprava, protože už jen plavba po řece Krka je velký zážitek.
Rogoznické jezero
Hodně jezer provázejí báchorky a pověsti o podivných tvorech, kteří zde žijí. V Rogoznickém jezeru, kterému se pro jeho eliptický tvar říká Dračí oko, údajně přebývají draci a mimozemšťané. Podle legendy vzniklo tehdy, když tu spadl meteorit. Je v něm slaná voda a nachází se přímo u moře na poloostrově Gradina.
Zvláštností je, že se skládá z několika vrstev vody. Na povrchu zelená a modrá, uprostřed žlutá a zelená. Ve spodních vrstvách není kyslík, zato vysoká koncentrace síry, jež barví vodu do růžova, až fialova a červena. Při promíchání vrstev dochází k vření, které má vědecké vysvětlení, ale obyvatelé mají raději historku o strašlivém draku Murinovi, obludě, která chránila obyvatele před lupiči a loupežníky, ale na oplátku vždy nejdelší noc v roce vyžadoval tu nejkrásnější dívku za ženu.
Kudy sem? Dračí oko se nachází v městečku Rogoznica, které je rájem pro milovníky klidu.
Brela
Nejkrásnější chorvatské pláže se nachází tady, ve vesničce Brela, která je vstupní branou na pověstnou Makarskou riviéru. K malebnosti přispívají lesy z přímořských borovic a díky tomu všemu si drží pověst luxusního turistického letoviska již desítky let. Ochutnejte místní víno a olivy.
Kudy sem? Tady nějaká extra navigace není potřeba.
Červené a Modré jezero
Jestli vás baví legendy a lidové povídačky, pak si jistě zamilujete i Červené a Modré jezero. Modré jezero je pod tvrzí Topana a dostanete se sem pěšky. Na oplátku se vykoupete v jezeře o padesáti odstínech modré s výhledem na skalní útesy. Oči v pozoru, za svítání a západu slunce tu vstřebávají krásu jezera víly a do nedaleké Vílí jeskyně prý ještě jakživ nevkročila lidská noha. Ale, jednou za čas voda v jezeře vyschne a zdejší obyvatelé pak na jeho suchém dně pořádají fotbalový zápas Vlkodlaci proti Vílám. Kam se hrabe finále Ligy mistrů.
Necelé dva kilometry odsud je Červené jezero, mystičtější a tajuplnější, roubené krajkou rudých útesů. Překvapivě i jedno z nejhlubších v Evropě. Sem se pěšky nedostanete a na koupání zapomeňte. Možná se tu ani koupat nechcete… Podle pověsti v jeho chřtánu utonul boháč Gavan s duší ďábla, včetně manželky a dětí, jako Boží trest. Dodnes místní slýchají jejich křik. A na závěr ještě jedna zajímavost. Nikomu se zatím nepodařilo do jezera hodit kámen. Schválně si to můžete vyzkoušet na dovolené sami.
Kudy sem? Jezera se nachází u Imotského v Dalmatském Záhoří poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou.
Zdroj: iGlanc.cz, European Best Destinations, Invia, Croatia