Během cestování je mnohem jednodušší si užívat moderních vymožeností v podobě plastových sáčků, igelitek, kelímků na kafe, nápojů v plastu, miniaturní kosmetiky v ”to go” verzích. A to je vlastně důvod, proč je cestovní ruch tak velkou příčinou plýtvání. Ubytování, doprava, výlety, stravování. Je až neuvěřitelné, kolik odpadu tyto aspekty produkují. Někteří se v zahraničí dokonce chovají ještě hůř, snad jako kdyby se zrovna tady, na dovolené, ten sáček na zemi záhadně vypařil. Zejména destinace s nadměrným turismem se potýkají s problémem, jak po turistech, na kterých jsou zároveň často závislí, odpad zlikvidovat.

Než se vydáte na cesty

Hodně záleží na zemi, kam míříte. Jak moc dobře je daná destinace na recyklaci a odpad připravená. Zda je tam pitná voda z kohoutku, popelnice na bioodpad, bezobalové obchody, ekologické restaurace a další. Už tímto průzkumem uděláte první krok a lépe se připravíte.

Sada pro nulový odpad

Většina odpadu na cestách souvisí s jídlem, pitím a nakupováním. Proto neodjíždějte bez základní sady pro opakované použití. Patří sem zpravidla:

  • Lahev na vodu
  • Šálek na kávu
  • Brčko (jestli se bez něj vážně neobejdete)
  • Sada cestovních příborů, například z bambusu
  • Látková nákupní taška
  • ”Doživotní” sáčky na potraviny (ze silikonu), nebo voskovaný papír
  • Dóza na jídlo

Zero waste travelling a minimalismus jdou k sobě. Hodně těchto věcí pořídíte v kompaktní verzi a užijete je opakovaně i doma.

Lahev na vodu

Mít vlastní lahev na vodu je to nejmenší. Ne všude je dostupná pitná voda z kohoutku. Pak se té balené samozřejmě nevyhnete, ale můžete na místě koupit větší balení a podle potřeby si odlévat. Poblíž se mohou nacházet i stanice s pitnou vodou. Do letadla si vezměte lahev prázdnou, jak projdete bezpečnostní kontrolou, naplňte ji. Když do takové vody přidáte ještě filtrační uhlí, budete mít kvalitní tekutinu vždy po ruce.

Pauza na kafe

Papírové kelímky na kávu do ruky se tváří ekologicky, ale i ony uvnitř obsahují plast a jsou zbytečné. Jste přece na dovolené. Proč byste se měli honit s kafem s sebou, když si můžete sednout v restauraci a vychutnat si ho v klidu. Jestli vás tolik baví běhat s kelímkem, kupte si jeden na opakované použití.

Svačina bez igelitu

Když nemáte alespoň polopenzi, jíst celou dovolenou po restauracích se prodraží. Svačina tak bývá další položka, která spolkne zbytečně moc odpadu. Řešení je přitom tak jednoduché. Místo sáčků a potravinové folie dejte jídlo do dózy, případně se prodávají voskované ubrousky na potraviny, které jsou tvarovatelné a omyvatelné k dalšímu použití.

Jestli si koupíte jídlo u stánku, tady využijete svůj cestovní příbor a můžete s klidem odmítnout jednorázový - plastový.

Toaletní potřeby

Čtvrt litru sprchového gelu zabere hodně místa, navíc hrozí, že se vylije. Takže ho ještě zamotáte do sáčku nebo folie a v příručním zavazadle ho do letadla ani nemůžete vzít. Lépe uděláte, když tekuté mýdlo vyměníte za tuhé. Je daleko snadnější i praktičtější na cesty a použít ho může celá rodina (v případě dvou koupelen ho rozkrojíte nožem). Stejným způsobem lze na cestách vyměnit i šampony za šampuky a tuhé balzámy.

Díváte se na tuhá mýdla s nedůvěřivostí? Nebojte, teď už je seženete v kvalitě, která odpovídá i těm nejvyšším požadavkům v péči o pleť a vlasy.

TIP: Věděli jste, že zubní pasta se dá dnes pořídit už i ve skle nebo ve formě tablet?

Omezte zbytečné nákupy

Dříve bylo, a v mnohých rodinách stále je, zvykem, že nakupují příbuzným a kamarádům suvenýry. Ale je to opravdu nutné? Vázička z mušlí, soška Sfingy nebo žertovné těžítko stejně skončí jako lapače prachu nebo zapomenuté v krabici. A všechno vám prodejci zabalí do igelitového sáčku.

Obecně vám do plastu v některých zemích zabalí kdeco. Ne však v případě, že máte svoji tašku či pytlíky ze síťoviny, které si s sebou noste na veškeré nákupy a igelit s díky odmítněte.

Odpadky v přírodě

Vždycky je mi neuvěřitelně smutno, když se na nějakém krásném místě válí po zemi vajgly a obaly od jídla. Ano, ne vždycky na takových místech najdete odpadkový koš, příkladem je ostrov Madeira. Pro tyto případy mějte v batohu pytlík nebo krabičku ”na bordel”. Na cigaretové filtry zase poslouží kovová krabička od bonbonů, kterou vždy jednou za čas vysypete místo popelníku.

Nulový odpad je utopie, ale je reálné ho omezit. Na každou cestu se s touto myšlenkou vydávejte. Odmítejte brčka, plastové sáčky a příbory. Odpusťte si bezplatné dárky a toaletní potřeby na hotelu. Nekupujte zbytečnosti, ušetříte. Když se vám na cestě něco rozbije, najděte způsob, jak to opravit. Bezodpadový životní styl je vaše příležitost, jak jako jednotlivec můžete přispět ke zlepšení situace a udržet naši planetu zdravou a krásnou.

Zdroj: iGlanc.cz, The Zero Waste Collective, Binchio