Brazilský spisovatel Paulo Coelho kdysi řekl: „Život je vlak, nikoliv nádraží.” A teď tím vlakem myslíme vlak doslova. Cestování vám prý dá věci, které si koupit nemůžete, zato jízdenku vlakem si může dovolit většina. I cesta je někdy cíl, tak popadněte batoh a vyrazte do neznáma.

Z Čech k sousedům a ještě dál

Do Krakova za památkami, do Vídně na pravý Sacher, do Budapešti za lázeňskou pohodou nebo raději až na Jadran, do Černé Hory? Do svých výletních plánů vlakem můžete zahrnout i cesty přes hranice. Železniční síť je tak spletitá, že nasednete v Čechách a vystoupíte třeba v Nizozemsku. Nepotřebujete auto ani vyhlížet nejlevnější letenky, a když už budete na trati, tyhle trasy byste po Evropě neměli minout.

Pohádkové i dramatické Německo

Jste příznivci adrenalinu nebo se raději kocháte? Pokud jste hlasovali pro druhou možnost, trasa z Bingen do Koblenze je pro vás ta pravá. Trvá 50 minut a vede v údolí Rýna. Při pohledu z okna očekávejte krajinu jako z pohádky, kterou lemují hrady nad zurčící vodou. Cestou si nenechte ujít sochu víly Lorelei, která podle legendy vábí námořníky přímo na skály svým zrádným zpěvem.

Pokud raději ten adrenalin, další nádherná trasa je železnice Brocken. Cesta začíná na okraji národního parku Harz a na jejím konci se cestující ocitnou na vrcholu světa, nebo alespoň na vrcholu hory Brocken, nejvyšší v severním Německu. Čeká vás plno ostrých zatáček, dramatických údolí a výhledů na zasněžené vrcholky. V některých místech je maximální povolená rychlost jen 40km/h.

Zdroj: Youtube

Ze Srbska do Černé Hory

Za příznivého počasí jedenáct hodin trvající cesta z Bělehradu do Baru je často označovaná jako ”Balkánský expres”. Je oslavou stavebního inženýrství a přírodního majestátu. Během jízdy ze srbského hlavního města do největšího černohorského přístavu překoná vlak neuvěřitelných 435 mostů, které v těchto končinách fungují jako stroj času 20. století. To znamená socialistickou architekturu v Užicích, moderní lyžařská střediska v Kolašinu a rychle se rozvíjející cestovní ruch na jižním pobřeží Černé Hory. Poslední úsek je obzvláště ohromující. Slibujeme, že je to cesta dobrodružná a impozantní. Mobil nechte v batohu a nezapomeňte se koukat z okna, protože se před vámi bude míhat jeden vrchol za druhým.

Na Mallorce jako pomeranče

Trať, která spojuje hlavní město Mallorky se severním městem Sóller původně sloužila na přepravu pomerančů po ostrově. Je to dokonale vintage zážitek, kterým si můžete zpříjemnit dovolenou. Z centra Palmy vás odveze vlak, z mahagonových desek a mosazného kování, syčí, houká a píská. Jak se proderete městem, už se ocitáte na rovince a míjíte malá venkovská nádraží. V Bunyole můžete vystoupit a navštívit továrnu, kde se vyrábí bylinné likéry. Poté vlak začne pozvolna stoupat, vjedete do tříkilometrového tunelu a pak přijde to nejlepší - klikatá cesta přes svěží vrcholky pohoří Serra de Tramuntana s neuvěřitelnými výhledy na vzdálený kostel v Sólleru. Celá cesta trvá jen hodinu, takže zbývá dost času na to, abyste stihli ”oranžový expres”, historickou tramvaj dolů do Port de Sóller a zchladili se v moři před zpáteční cestou.

Bradavický expres ve Skotsku

Každý fanoušek Harryho Pottera by měl alespoň jednou za život absolvovat cestu z Fort William do Mallaig. Skotský parní vlak Jacobite si brázdí cestu malebnou a drsnou krajinou, kolem jezírek i pobřeží, minete Ben Nevis (nejvyšší hora Velké Británie) a projedete i přes viadukt Glenfinnan. Ano, jak už tušíte, je to Bradavický expres, proto doporučujeme, abyste si v tomto případě jízdenky určitě rezervovali předem.

Velkolepé Švýcarsko

Švýcarsko je velkolepé každým coulem a přinejmenším železniční trasa Chur - Poschiavo je toho důkazem. Své cestující provede srdcem švýcarských Alp, po obou stranách se rozprostírají proslulé hory a scenérie a komu by to pořád nestačilo, Bernina Express vás doveze až do Tirana v Itálii. Cesta, jež spojuje severní a jižní Evropu prostřednictvím nejvýše položené železnice v Alpách, trvá čtyři hodiny.

Ze Švýcarska do Itálie vás zavede i železnice Centovalli, trasa Locarno - Domodossola. Říká se jí také Železnice Sta údolí. Je to na dvě hodiny a budete míjet malebná údolí, louky plné květů, hluboké propasti, vinice, kaštanové lesy a zasněžené vesničky. K vrcholům této cesty patří most Isorno u vesnice Intragna a soutěska spojující Intragnu a Re, přičemž trať prochází více než 30 tunely a proplétá se přes přibližně 83 mostů.

A co takhle přímo Ledovcový expres? Nejlepší doba na cestu je prý od listopadu do ledna. Tento horský zázrak spojuje střediska Zermatt a Svatý Mořic a díky panoramatickým výhledům je to jeden z nejlepších způsobů, jak obsáhnout vše, co tato dramatická krajina nabízí. Sedm a půl hodiny dlouhá cesta vede přes 291 mostů, 91 tunelů a spoustu krásy. Navíc máte nadprůměrnou šanci potkat tu milionáře, protože se kodrcáte mezi východními a západními švýcarskými Alpami, přes nedotčenou horskou krajinu a dvě nejvyhlášenější švýcarská lyžařská střediska.

TIP: Švýcarsko má nejhustší železniční síť na světě. Milovníky nostalgie zaručeně nadchne jedinečný vlak Belle Epoque (spadá pod vlaky Golden Pass a jezdí 2x denně), který vás zaveze část cesty z Montreux do Zweisimmenu. Je jako žádný jiný a budete si v něm připadat jako v Orient Expressu.

Norskem až k fjordu

Norsko v kostce? To je trať z Myrdalu do Flåmu. Železnice stoupá do nebe a zpět neuvěřitelných 867 m - nejstrmější železniční trať na světě - třešnička na dortu je vodopád Kjosfossen.

Až k fjordu, přes divoké hory za necelé dvě hodinky z Dombåsu do Åndalsnes. Není to v Norsku cesta nejdelší, ale jedna z nejkrásnějších. Mimochodem, na železnici v Raumě se také natáčela část scény z filmu Harry Potter. Kolem největších zajímavostí vlak zpomalí, abyste se mohli náležitě pokochat, například u slavného mostu Kylling s výhledem na nedaleký vodopád, nebo pak u Trollveggenu, nejvyšší kolmé skalní stěny v Evropě.

Související články

Nebo můžete absolvovat 550 km v rámci sedmihodinové cesty po Bergenské železnici - z Osla do Bergenu. Na podzim nebo pak na jaře, bude to jako pozorovat čtvero ročních dob, projedete skalnatou krajinou a překrásnou náhorní plošinou Hardangervidda až k nejvyšší stanici Finse v nadmořské výšce 1222 m. Nezapomeňte si zabalit svačinu na celý den.

Malebné Cinque Terre

Cinque Terre je pět vesniček, které se vznášejí na útesech východní Itálie. Jsou precizně vklíněné do několika zátok mezi strmými skalami. Jestli je chcete navštívit všechny, úplně nejlepší je to vlakem, o parkovací místa je nouze, protože to sem táhne hromadu turistů, a navíc byste si to tu pro samé soustředění jen těžko vychutnali. Kupte si přestupní jízdenku Cinque Terre Card, která vám umožní neomezené cestování, včetně záchytné stanice v Levantu.

Španělsko jen pro odvážné

Přes děsivý chodník Caminito del Rey podél strmých stěn úzké soutěsky se sice vlakem nedostanete, ale můžete se na něj psychicky připravit, pokud se vydáte vlakem z Málagy do El Chorro. Na posbírání odvahy budete mít zhruba 45 minut.

Romance ve Francii

Na hranicích Španělska a Francie si lze udělat romantický výlet stařičkým vyhlídkovým vlakem Le Train de La Thune. Z úpatí Pyrenejí na vrchol ozubnicovou železnicí z počátku 20. století, nejzvláštnějším ze zvláštních vlaků, který se šplhá do obrovské výšky. Cestu začíná v městěčku Sare, ovšem jezdí pouze od dubna do září.

Dechberoucí Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina nezní jako typicky turistická destinace a ani zde nejezdí mnoho vlaků, ale tím spíš byste neměli vynechat cestu Mostar - Jablanica, kde vás mezi dechberoucím množstvím zatáček čeká azurově modrá řeka Neretva, v sevření skal.

Zdroj: iGlanc.cz, Lonely Planet, TimeOut, Grounded Life Travel, České dráhy

Související články