Vyrazit si do světa je někdy, máte-li doma psa, obtížné. Kdo ho pohlídá? Proto stojí za úvahu, zda nevzít svého kamaráda s sebou. Jen je třeba se na cestu náležitě připravit. Aby vaše rozhodování bylo snadnější, máme pro vás několik rad. Především: Nezapomeňte na štítek na obojku se jménem psa, adresou a telefonním číslem s předvolbou. Na cestách je to ale nezbytné. Vzhledem k cenám veterinárních služeb pak není od věci sjednat pejskovi na cestu za hranice pojištění.

Zdroj: Youtube

Pes v autě

Co se dopravních prostředků týče, autem je cestování pro psa asi nejpohodlnější – pakliže jízdu v autě snáší dobře. Záleží ale taky na délce jízdy. Dělejte každopádně pauzy aspoň 1x za 2–3 hodiny, během kterých psa vypustíte ven, necháte ho vyvenčit, dáte mu napít a najíst, když bude chtít. A nepřetápějte auto! Když budete váhat, jestli jet v tričku a zatopit, nebo v mikině a netopit, vyberte druhou možnost – pes srst sundat nedokáže a horko mu prospívat nebude. Taky nenechávejte hudbu moc nahlas, vždyť psí sluch je asi 14x lepší než ten lidský. Důležité také je psa obléknout do kšír a připoutat ho. Chráníte tím nejen jeho, ale i sebe. A nezapomeňte na zvíře mluvit a navodit tak dojem, že se nic výjimečného neděje.

Cestovat se psem lze samozřejmě i autobusem. V Česku se ale často stává, že vás do něj se psem nevezmou, ani když mu dáte košík (to je povinnost). Děje se to hlavně v případě, že už jeden pes v dopravním prostředku je. Ve vlaku pak u nás můžete se psem cestovat ve 2. třídě, zvíře musí mít náhubek a být na vodítku. U Českých drah neplatíte za malého psa, který se vejde do schrány, ta však nesmí zabírat místo pro sezení.

Vzhůru do oblak

Jestliže plánujete dopřát psovi letecký zážitek, obvykle platí, že pes, který váží méně než 8 kilogramů, může cestovat s vámi, jen musí být ve schráně. Těžší a větší psi cestují ve vyhrazeném prostoru pro zavazadla. Je otázkou, jestli to nebude pro psa příliš velká psychická zátěž. Jednou z možností, jak mu pomoct, je požádat veterináře o léky na zklidnění. Každopádně se vždy ujistěte, jestli na vybrané lince neplatí další omezení. Některé společnosti například nepřepravují zvířata těžší než 75 kilogramů

ZDROJ: časopis Glanc