1. NEMÁM NA TO PENÍZE

S milionem na kontě se určitě cestuje jednodušeji, na nízkonákladové cestování ale moc peněz nepotřebujete, a hlavně je spousta fíglů, jak na cestách ušetřit a stáhnout náklady na minimum. Největším problémem je většinou našetřit na letenku, jakmile jste na místě, je jen na vás, kolik utratíte. A ve spoustě destinací se dá opravdu cestovat za hubičku. Po Evropě se dá v létě navíc v pohodě jezdit i stopem.

2. NEMÁM NIKOHO, KDO BY SE MNOU JEL

Všichni pořád mluví o tom, že cestování je jejich životní sen, ale jakmile s nimi začnete něco plánovat, vycouvají a objeví se milion důvodů, proč to nejde. Taky jsem s tím dlouho zápasila a pak jsem se prostě rozhodla, že pojedu, i kdybych měla jet sama. Potkala jsem spoustu sólo cestovatelů, sama jsem v téhle roli několikrát byla a musím říct, že to má něco do sebe. Ve výsledku se tak možná seznámíte s více lidmi a navážete víc přátelství než v páru či ve skupince.

3. NEUMÍM JAZYK

Tady záleží na tom, co je cílem vaší cesty. Pokud chcete v zahraničí pracovat, bez komunikativní znalosti jazyka to bude těžké. Pokud chcete „jen“ cestovat, ruce, nohy a pár anglických či místních slovíček vám stačí. Navíc si do mobilu můžete stáhnout spoustu chytrých slovníků a aplikací, které vám přetlumočí váš jazyk do jazyka země, v které jste.

4. MÁM VÁŽNÝ VZTAH

Pokud máte to štěstí, že se váš partner rozhodne cestovat s vámi, odpadají vám č. 1 (nemám peníze) a č. 2 (nemám s kým jet) – ve dvou se totiž víc šetří, i výdaje se dostanou níž než při sólo cestování. Horší je, když partner není fanda do cestování. I tak ale není nic ztraceno – pokud zvolíte kratší cesty, určitě to bez vás chvíli vydrží. A až mu budete ukazovat fotky a vyprávět zážitky, třeba už příště sami nepojedete (ale možná vám to bude chybět…).

5. JSEM UŽ MOC STARÁ

No tak! To je stejné, jako byste řekli, že jste staří na život. Cestování přece není o věku. Nemusíte, když nechcete, přece spát pod stanem a umývat se ve studené vodě. Možností je spousta!

6. JE TO NEBEZPEČNÉ

Ano, jsou země, kam není radno jezdit, a stejně tak můžete někde v džungli stoupnout na jedovatého hada či chytit nehezkou nemoc, anebo vás může třeba smést tsunami. Pokud vás ale cestování činí šťastnými, je o tolik nebezpečnější než jízda autem na dálnici, nezdravé sedavé zaměstnání, stres nebo kouření?

7. MUSÍM ŠETŘIT NA BUDOUCNOST

Pokud nevyděláváte tolik, kolik potřebujete, a nevidíte ve své současné pozici budoucnost, není nic jednoduššího než dát výpověď, sbalit si svých pár švestek a vyrazit vydělávat do světa. Mimochodem, na krátkodobé vydělání peněz doporučuji práci servírky v západní Evropě.

8. MÁM DĚTI

Skvělý! A kolik? A co myslíte, že je pro ně lepší – být s rodiči a sourozenci, nebo tetou na hlídání či ve školní družině? Nemluvě o tom, že když budete vy šťastní a nabití cestovatelskými zážitky, budou takové i vaše děti. Pořád si myslíte, že to nejde?

9. NEVÍM, JAK NA TO

Nejste organizační typ a dobrodruh, který si zvládne vše naplánovat, promyslet a domluvit? Tak máte štěstí, že chcete cestovat v době rozkvětu travel blogů, kde najdete spoustu návodů, tipů a itinerářů pro začínající cestovatele. Nomadic Matt, Dangerous Business, Dreaming and Wondering nebo Katka cestuje… Stačí otevřít Google a vybrat si!

10. TEĎ NENÍ VHODNÁ DOBA

A kdy bude? Až budete mít víc peněz, budete mít dost možná našlápnutou kariéru nebo přítele. Až nebude kariéra, budou třeba děti. Až nebudou děti, budete mít staré rodiče, o které se budete muset starat… Nedá se nic dělat, musíte jet teď! Vhodná doba totiž neexistuje!

Zdroj: časopis Glanc, Kateřina Jamborová je zkušená cestovatelka a blogerka

Související články