Do téhle krásné země se dříve stahovalo mnoho turistů z východního bloku a v současnosti znovu získává na přitažlivosti. Jejím benefitem je, že se do ní dostanete letadlem za pouhé dvě hodinky – takže za pár hodin můžete být ze srdce Evropy na mořské pláži. Ale v Bulharsku je toho také spousta k objevování! Vždyť ho po staletí křižovalo mnoho kmenů, národů i kultur a nespočet bulharských památek se dostalo až na seznam UNESCO. Je to zajímavá země a určitě neprohloupíte, když ji navštívíte.
Varna a antika? Kdo by to byl řekl!
Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Albeně či na Zlatých pískách, budete to mít kousek do Varny, třetího největšího města v Bulharsku, v období antiky nazývané půvabně Odessos. Někdy se Varně také říká „mořská metropole Bulharska“ nebo „vodní město“. Je položena na termálním jezeře a termály pravděpodobně využívali i staří Římané, jejichž zbytky lázní postavených ve 2. století n. l. můžete navštívit. Dochovala se jen malá část komplexu, ale podle vykopávek je možné usoudit na jejich rozlohu, která je odhadována na 7 000 m2, a proto jsou považovány za největší v Bulharsku a třetí největší v Evropě. A kdyby vás náhodou překvapil déšť nebo naopak trápila přílišná výheň, můžete zajít do archeologického muzea. Zde jsou mimo jiné k vidění více než 6 500 let staré šperky, jež jsou pravděpodobně nejstarším nalezeným opracovaným zlatem na světě, a kromě archeologických nálezů a antických soch si můžete prohlédnout i množství ikon pravoslavných světců.
Kamenný les jak z hororu
Asi dvacet kilometrů od Varny si nenechte ujít Pobiti Kamani neboli Kamenný les, místo, které odjakživa přitahovalo mystiky a v minulosti se zde konaly i náboženské rituály. Jde o jednu z nejzajímavějších a nejstarších památek nejen v Bulharsku, ale v celé Evropě. Skládá se ze tří set zvláštních sloupů vysokých šest až sedm metrů a její stáří se odhaduje až na 50 milionů let. Na původ sloupů jsou různé názory; podle jednoho vznikly tyto útvary vysycháním mořského dna, podle jiného jde o korálové útesy. Ať tak či tak, v Kamenném lese si budete připadat jako v jiném světě.
Pohřbené srdce
Z Albeny je to také coby kamenem dohodil do Balčiku, městečka, který Ovidius, nadšen jeho krásou, nazýval Bílým městem. Určitě stojí za to navštívit botanickou zahradu, která je spjata s příběhem královny Marie Edinburské, vnučky ruského cara Alexandra II. a anglické královny Viktorie. V šestnácti letech se zamilovala do anglického lorda, ale byla násilím přinucena vdát se na rumunského krále. Manželství nebylo šťastné, oba měli řadu mimomanželských avantýr a předpokládá se, že ne všech šest dětí, které z něho vzešlo, bylo Ferdinandovo. Její dva synové, Karol a Nikolaj, se zamilovali do jediné ženy, dvorní dámy, a protože se nedokázali dohodnout, vytáhli na sebe pistole. Jejich matka mezi ně skočila a zemřela rukou jednoho ze svých synů. Posledním Mariiným přáním pak bylo, aby bylo její srdce pohřbeno na její letní rezidenci, kterou v Balčiku, které v té době patřilo k Rumunsku, vybudovala a příznačně nazvala Tiché místo… Rezidenci dnes obklopuje nádherná botanická zahrada plná růží, která se může pochlubit velikým skleníkem s jednou z nejrozsáhlejších sbírek kaktusů v Evropě.
Lukostřelba podle Thráků
Ze Zlatých písků je to kousek do Historického parku, kde se můžete vydat na cestu bulharskou historií až 10 000 let zpátky přes pět lidských civilizací. Přesvědčit vás může i to, že park byl vyhlášen nejlepším turistickým lákadlem za rok 2019. Seznámíte se se způsobem života prvních obyvatel Bulharska, kteří měli jedinou starost – přežít a rozmnožovat se. Žili v míru a harmonii a objevovali svět. Relativně vyspělou kulturu měli až Thrákové (asi 3000 př.n.l.) kteří obchodovali s kovy, zlatem a mědí, a také se šperky. Založili mj. i město Sardanopolis, později zvané Serdica, dnes Sofia. Mimochodem, podle bájí byl Thrákem i řecký zpěvák Orfeus. A přišli Římané – napodobeniny jejichž paláců, hrobek i maleb je možné v historickém parku také vidět. Můžete si tady také zkusit některé z aktivit našich předků, které park návštěvníkům nabízí. Co okusit třeba střelbu z luku? Pro obzvlášť dobrodružné povahy tady nabízejí projetí se na koni a pro ty, co se chtějí jenom dívat, ukázky historických řemesel.
Římské stopy
Pokud si vyberete dovolenou na Slunečném pobřeží nebo v Nesebaru, kterému se přezdívá Perla černého moře, či Sozopolu, pak si jistě nenecháte ujít krásy těchto dvou malebných městeček. Přístavní město Nesebar je od od roku 1983 na seznamu UNESCO a byl založen Řeky v 5.století př.n.l. na místě bývalé thrácké osady na menším ostrově. Ten byl později spojen s pevninou dlouhou šíjí, takže dnes je historické jádro města na poloostrově. Během procházky míjíte řasu kostelů nebo jejich rozvalin, je jich na čtyřicet! Bulharsko je zajímavé tím, že je zde pouhých 17 % ateistů a v ústavě je zakotvena naprostá svoboda vyznání. Oficiálním náboženstvím je ovšem náboženství východní pravoslavné. Nejvýznamnějším v Nesebaru je kostel sv. Sofie neboli Staré biskupství, které zdobí kolonády a arkády vybudované z kamenných bloků a cihel a na podlaze jsou nádherné mozaiky. I jeho poloha je výjimečná – představuje takřka geometrický střed starého města. V Nesebaru samozřejmě nesmí chybět ani římské lázně, které staří Římané vystavěli na každém z míst, kde se usadili. V těchto ruinách jsou vidět dokonce i zbytky rour, kterými si přiváděli do lázní vodu.
Růže kam se podíváš
Co by to bylo za dovolenou, kdybyste si z ní nic nepřivezli! Nejoblíbenějšími suvenýry jsou zejména výrobky z růží, především růžový olej. Tradice jeho výroby sahá až do 17. století a je extrahován ze vzácné růže damascénské. Na výrobu jednoho kilogramu oleje jsou třeba až čtyři tuny růží, ale Bulhaři s tím umí poradit a růžové sady také stojí za návštěvu. Zkrátka - Bulharsko není jenom o plážích a moři, ale kdo je zvídavý, může si svoji dovolenou zpestřit zajímavými výlety za památkami a poznáním.
Zdroj: iGlanc.cz