V prosinci odlétám na Bali a jsem vážně zvědavá, zda je opravdu tak úžasné, jak slyším ze všech stran. Prý je to učiněný ráj na zemi, čas tady plyne jinak a všichni jsou neustále v dobré náladě. Přesto jiný kraj - jiný mrav, třebaže ti věčně usměvaví Balijci jsou hákliví, pokud jim - klidně omylem - šlápnete na canang sari, jsou to takové malé košíčky jako obětinky bohům. A jsou všude! Každý cestovatel bude mít s Bali své individuální zážitky a zkušenosti, ale ty základní, a podle mě užitečné znát, jsem pro vás zkompletovala do jednoho článku. A že musíte mít dobré cestovní pojištění, to ani nebudu zmiňovat.

Zdroj: Youtube

Vízum

Pro vstup do Indonésie potřebujete jako občan České republiky vízum. Základní (VOA) Visa on Arrival je na 30 dní pobytu s možností prodloužení jednou o dalších 30 dní. Jestli sem jedete jako turista, digitální nomád, za tetičkou nebo pro suvenýry, je přesně pro vás. Nemusíte nic zařizovat předem, stačí až na letišti. Projdete přes kontrolu, před ní je přepážka a tam vám vízum prodají, takže žádný stres. Stojí to 500 000 IDR (cca 750 Kč). Dá se pořídit i vízum na 60 dní, které stojí 1 500 000 IDR, s možností prodloužení až na 180 dní.

Dále o něj můžete zažádat v Praze na ambasádě, ale počítejte s více návštěvami, nebo pohodlně online na tomto webu, pro což jsme se rozhodli i my. Po příletu do země budeme muset frontu na imigrační vystát i tak, ale po 24 hodinách na cestě se chceme formalitami zdržovat co nejméně.

Na webu si založíte účet, kam nahrajete fotku pasu a svoji aktuální pasovou fotografii. Není nutné nic skenovat, stačí zřetelně vyfotit na mobil. Až si založíte účet, podáte žádost o vízum, vyplníte zbylé údaje, zaplatíte požadovanou částku a čekáte na vyřízení. Doporučuji mít se stránkami trpělivost, už z jejich rychlosti na vás totiž dýchne balijská nálada - načítají se pomalu a nikam nespěchají. Co chvíli kolonky při vyplňování stávkovaly, hlavně když došlo na zadávání adresy pobytu, která se vám na základě poštovního směrovacího čísla má do-vyplnit sama, což se často neděje. Ale stačilo se nevzdat a zkusit to druhý den a žádost o víza jsem nakonec úspěšně dotáhla do konce.

Prodloužení víza

I tak to za nervy a čas stálo. Když zažádáte o vízum online, můžete ho online i prodloužit. V opačném případě je nutné absolvovat na Bali návštěvu na imigračním, která trvá čtyři po sobě jdoucí pracovní dny, takže si dejte pozor na svátky a nenechávejte návštěvu úřadu na poslední chvíli. Za každý den pobytu nad platnost víza se platí. Na úřad potřebujete ofocený pas a letenku z Indonésie, vyplníte pár formulářů, čekáte, cestujete od jedné přepážky ke druhé, necháte si vzít otisky… Je to trochu byrokratická tragikomedie. Do toho byste měli mít zakrytá ramena a kolena, jak se tady sluší a patří. Není to nic, co inteligentní bytost zvyklá na úřady v ČR nezvládne, ale určitě se ty čtyři dny dají využít i lépe.

Očkování

Jediné povinné očkování je na žlutou zimnici a to pouze při příletu z endemické oblasti. Od června 2023 není nutné ani očkování na COVID-19. V očkovacím středisku vám ale přece jen doporučí podstoupit přinejmenším očkování na břišní tyfus a žloutenku typu A a B. Dále můžete zvážit očkování proti vzteklině, kvůli všudypřítomným opicím nebo na horečku dengue, kterou přenášejí komáři. Cyklus očkování může trvat i několik týdnů, proto ho rovněž neodkládejte na poslední chvíli.

Opice na Bali jsou vůbec kapitola sama o sobě. Mnoho turistů neodolá a chce se s kamarádsky vyhlížejícími chlupatými raubíři vyfotit, pohladit si je. Lákají je na banány a zapomínají, že se jedná o divoká zvířata, která dokáží jednat nepředvídatelně. Jenže vy jste tady host na jejich území, takže se doporučuje chovat podle pravidel - nepanikařit, necenit zuby nebo nedívat se jim do očí. Své věci držte pevně, raději mít mobil, foťák na šňůrce kolem krku. Nezvedejte nic ze země a hlavně jim nedávejte jídlo, které přitáhne pozornost dalších. Ještě horší možnost je ukázat jim jídlo a pak ho schovat. To už si opravdu koledujete o kousnutí. Zmaření naděje na lahůdku si podle nich zaslouží trest. Na komáry by měl stačit repelent.

Bali belly

Když vás na Bali přepadne průjem, říká se tomu Bali belly. Taková indonéská verze faraonovy pomsty. Je to poměrně častá nepříjemnost, která dokáže znepříjemnit dovolenou. Obzvlášť loni potrápila každého, koho znám nebo sleduji na sociálních sítích. Údajně za to mohlo nevídaně silné období dešťů, které vyplavilo dlouho ”pohřbené” bakterie.

Černé uhlí nechte doma, když už vás zažívací potíže zastihnou, nejlepší jsou místní léčiva. Dobře funguje Diapet a Entrostop, obojí přírodní. Zapijte to Pocari Sweat, což je takový ionťák, který je dobře známý v celé Asii a pro maximální účinek se doporučuje to ještě zajíst kokosem.

TIP: Prý jako prevence Bali belly nejlíp funguje slivovice, panák ráno a večer.

Placení a výběry z bankomatů

Peníze vybírejte z bankomatů, kde jsou kamery a chodí tam místní. Vyhýbejte se těm hodně odstrčeným, protože bývají hacknuté. Slyšela jsem, že bankomaty tu s oblibou polykají platební karty, takže jich pro jistotu mějte víc, a občas také odečtou částku a nevydají peníze nebo jich vydají málo. Znám lidi, kteří neměli problém stejně jako ty, kteří už nedají dopustit na pojištění pro takové případy.

Mobilní data

Na Bali vám bude evropská sim karta a neomezená data k ničemu. Ale hned na letišti se dá pořídit simka místní i s daty, navíc za směšné částky, tudíž svět o vaše příspěvky z dovolené nepřijde.

TIP: Nenechávejte mobil volně na skútru, například když si zapnete navigaci. Není neobvyklé, že vám ho při čekání na křižovatce třeba ukradnou.

Praktická výbava zodpovědného cestovatele

Po stránce nakládání s odpadem, ochraně oceánů apod. se Bali tyhle věci teprve pomalu učí, ale protože my už víme víc, je zodpovědné se podle toho na cestách chovat, ať tato krásná místa na planetě zůstanou zachovaná i pro další generace. Z toho důvodu si s sebou nezapomeňte zabalit:

  • Plátěnou tašku, bude se hodit na nákupy nebo na pláž místo sáčků a igelitek. Naopak drahé kožené kabelky (a boty) můžete nechat doma. Ať vám je nezničí vlhko a plíseň, hlavně v období dešťů. Celkově nechte drahé oblečení doma, tady je zbytečné. Aspoň vám nebude líto, když se vám nějaký kousek z prádelny nevrátí nebo se vrátí zničený (hlavně na bílé oblečení jsou prý experti).
  • Bambusové brčko. Je lehké a dá se nosit všude s sebou. Obejdete se pak bez plastových brček, třeba až si na pláži dáte čerstvý kokos. Nemusíte vozit z Čech, koupíte ho tady.
  • Opalovací krém ”reef safe”, protože každý rok se do oceánů dostává až 6 000 tun nebezpečných filtrů z opalovacích krémů. Tyto složky jsou toxické pro korály a další mořské živočichy. Bezpečné opalovací krémy jsou obvykle ty se zinkovou složkou. Co jsem poptávala, je lepší si dovézt vlastní zásoby z Čech, na Bali je daleko těžší takový produkt sehnat.
  • Lahev na vodu, ať omezíte plastový odpad, ale samozřejmě si do ní netočte vodu z kohoutku.

TIP: Vytáhněte doma ze šuplíku jednu roušku, přijde vám vhod na skútr jako ochrana pleti před prachem a nečistotami.

Zdroj: iGlanc.cz, Caleche, Očkovací centrum, Já na Bali, Travel Bible, osobní zkušenosti cestovatelů

Související články