Bali

Kde lépe přelstít zimu než právě na Bali. Tam je teplo celý rok, protože se nachází blízko rovníku. V zimních měsících je tu sice období dešťů, ale liják většinou odejde stejně rychle jako přišel, a navíc se nemusíte bát, že by spadla teplota. Ta se pořád drží okolo 30 stupňů. Někdy přijde taková sprška dokonce vhod.

Bali je tajuplný ostrov, který má nezaměnitelné kouzlo. Můžete tu v jednu chvíli meditovat, v další surfovat nebo se prodírat džunglí. Proslulý je tento ostrov také díky nádherným plážím a magickým chrámům. Vydejte se na zelené rýžové terasy pod majestátními vulkány a zažijte pestrost a pohostinnost, kterou tento ráj na zemi nabízí. Málokdo se sem už nikdy znovu nevrátí.

Mauricius

Jestli je Madeira ostrovem věčného jara, pak Mauricius je ostrovem věčného léta. Od prosince do února je tu nejtepleji, k tomu občas zaprší, ale kdo by se zlobil na místě, kde se může potápět u korálových útesů, plavat s velrybami, prozkoumávat džungli, lézt po horách nebo odpočívat na písečných plážích. Když si půjčíte auto a vydáte se tohle kouzelné místo prozkoumat na vlastní pěst, dost možná narazíte i na nějakou úplně osamocenou. Ve volné přírodě se nemusíte bát, na Mauriciu totiž nežijí žádná nebezpečná zvířata, dokonce i těch pár hadů není jedovatých. Naopak můžete narazit na nelétavého ptáka dodo, kterého se jinde na světě nepodařilo najít.

Zdroj: Youtube

Dubaj

Jestliže vás zajímá spíš polehávání u bazénu s koktejlem, nákupy a nevšední zážitky, pak by vám mohla učarovat Dubaj, metropole, která se vyvíjí tak rychle, že co platilo včera, už neplatí dnes. Dubaj je domovem mnoha nej - nejvyšší budovy, největšího aquaparku, nejmodernějších zábavních parků. Sami nebudete vědět, co dříve navštívit. Superlevné nákupy si tu letos užijete na přelomu prosince a ledna, kdy se koná již tradiční obří nákupní festival.

Thajsko

Od listopadu do února je nejlepší navštívit Thajsko, severovýchodní monzun sem přináší vzduch o teplotě 27 °C a srážky jsou spíše výjimečné. Velkou slávu si užijete hlavně na přelomu ledna a února v podobě oslav Čínského nového roku, avšak sami tu nebudete, počítejte v zimě s velkým přívalem turistů. Nicméně i tak si tuto zemi jistě zamilujete, stačí vám jedna návštěva ostrova Koh Samui s nedotčenými plážemi a Thajsko se stane vaší milovanou destinací.

Maledivy

Maledivy splňují všechny představy o luxusní dovolené uprostřed tropického ráje, kde vás obklopuje tyrkysové moře. Je to skládanka z více než tisíce korálových ostrovů rozložených do šestadvaceti atolů a lákají vás svojí nepřekonatelnou krásou. Čeká vás bílý jemný písek, nádherně teplá voda, krásný hotel a pravděpodobně i nějaký ten koktejl do ruky. Jestli máte pocit, že se tady budete nudit, zkuste to. Uvidíte, že to nelze a šnorchlování mezi pestrobarevnými útesy nebo růžovo oranžových západů slunce nebudete mít nikdy dost.

Srí Lanka

Srí Lanka je dovolená pro ty, co se neradi nudí, ale dá se tady i skvěle lenošit. Minimální výskyt srážek je zde od ledna do dubna. Říká se jí také ”Slza Indického oceánu”, je to místo, kde se harmonicky prolínají pestrobarevné kultury, starobylá historie a zářivá přírodní krása. Na zvlněných zelených pláních volně pobíhají stáda slonů, bujné tropické lesy skrývají vodopády a jsou domovem bohaté biodiverzity, včetně leopardů, opic a exotického ptactva. Nejlepší dopravní prostředek? Rozhodně tuk-tuk. Stejně jako krajina je pestrá i místní kuchyně, v níž naleznete pikantní kari, čerstvé mořské plody a slaďoučké dezerty, které přetékají chutí místních koření. Zapít to nezapomeňte šálkem čaje.

Mexiko

Mexiko je rovněž pestrá země na kulturu, přírodu a tu jejich výbornou kuchyni. Od rána do večera se tady můžete ládovat guacamole nebo tacos al pastor a pořád budete chtít víc. A co teprve slaďoučké churos, třeba s karamelovou omáčkou. Vykoupat se můžete ve slaném oceánu anebo v přírodních jeskyních zvaných cenotes, které jsou rozeseté po celém Yucatánu. Každá je úplně jiná a unikátní a voda v nich je sladká. Nezapomeňte si šnorchl, protože pak teprve naplno oceníte jejich krásu. Mexiko pulzuje, má barevné srdce a nikoho nenechá chladným. Milovníky starodávných civilizací nadchnou zejména mayské a aztécké chrámové komplexy.

Kapverdské ostrovy

Kapverdy jsou relativně blízko, zhruba šest hodin letu. Leží v poklidných vodách Atlantského oceánu u západního pobřeží Afriky. Je to skrytý klenot, který čeká na objevení. Představují exotickou směsici afrických, portugalských a brazilských vlivů, což se odráží v jejich hudbě, kultuře i gastronomii. Jsou tu malé rybářské vesničky, kde plyne čas jiným tempem, ale třeba i noční život na Sao Vicente.

Zanzibar

Na opačné straně Afriky, na východní, omílají vody Indického oceánu ostrov Zanzibar. Průměrné teploty jsou tu v zimě ještě o kousek výš, krásných 32 stupňů, takže zima vám rozhodně nebude. Dá se říct, že je to takový absolutní hit posledních let. Přezdívá se mu také Ostrov koření, je ideální pro lenošení i trochu toho dobrodružství. Můžete totiž vyrazit třeba na safari na pevninskou Afriku. Cesta zabere asi 14 hodin s jedním mezipřistáním, ale cíl stojí za to.

Kanárské ostrovy

Jestli chcete raději zůstat v Evropě, a přesto se ohřát, vydejte se na Kanáry. Letenky jsou relativně levné, z Prahy jste tam za pár hodin a je vymalováno. Očekávejte rozdíl, pokud se vypravíte na Tenerife nebo zamíříte spíš na Gran Canaria, ale vesměs je všude příjemné klima okolo 23 stupňů, teplota moře je akorát tak na osvěžení. Obecně jsou Kanárské ostrovy vyhledávané často lidmi, kteří nemusí zimu a mohou si dovolit pracovat odjinud, ale nechce se jim mizet do dalekých končin.

Zdroj: iGlanc.cz, Kdy jet, Cestolino

Související články