1. Lyžování

Nezáleží na tom, zda jste začátečníci nebo zkušení lyžaři - pokud se rozhodnete lyžovat v Korutanech, přijdete si na své. 30 lyžařských středisek v Korutanech a Východním Tyrolsku s více než 800 kilometry sjezdovek zaručuje velkou rozmanitost. To vše navíc s jediným skipasem „TopSkiPass“.

2. Služby na svazích

Na sjezdovkách střediska Turracher Höhe se již několik let o pohodlí návštěvníků starají komorníci. S láskou pečují o velké i malé hosty a rádi přispěchají na pomoc s papírovými kapesníčky, krémem na opalování, sladkostmi, sklenkou prosecca nebo výtečnou zmrzlinou ze statku (od března). Také v dalších korutanských lyžařských oblastech na vás čekají prvotřídní služby, které vám zpříjemní pobyt.

3. Skialpové túry

Zajímavou nabídkou zimní sezóny v Korutanech je Nockbergský trail, který spojuje pět lyžařských oblastí – Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se pro pohodové příznivce skialpinismu a i pro zkušené milovníky sněžnic. Mimochodem, na Nockbergském trailu na rozdíl od jiných vícedenních skialpových túr nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních hotelech.

4. Bruslení na zamrzlých jezerech

Povrch některých korutanských jezer v zimě zamrzne a stane se z nich zrcadlově hladké kluziště pod širým nebem, na kterém se to hemží bruslaři, hokejisty a hráči metané. V nejjižnější rakouské spolkové zemi se také nachází největší zamrzlá plocha s přírodním ledem v Evropě – jezero Weissensee. Od 20. ledna do 3. února 2024 se zde koná bruslařský maraton na 200 km.

5. Wellness v termálech a u jezera

Celoroční koupání s jezerním wellness u Millstätter See nabízí 1. Kärnten Badehaus. Areál leží přímo u jezera a otevírá výhled na překrásnou okolní přírodu a hory. Také ve vodním ráji, v jezerní plovárně Werzer’s Badehaus v Pörtschachu am Wörthersee strávíte příjemné chvíle u jezera i během zimy. Letošní novinkou je jezerní plovárna Badehaus Klopeiner See s infinity bazénem, 4 tématickými a jednou jezerní saunou.

Sloganem regionu zimních sportů Bad Kleinkirchheim je „ze sjezdovky do termálů“. Na výběr máte hned ze dvou termálních lázní – Römerbad a St. Kathrein, kde na rodiny s dětmi čeká největší krytá vodní plocha v Korutanech a nejdelší tobogán ze všech korutanských termálních lázní. A zapomenout nesmíme ani na akvapark KärntenTherme ve Villachu, kde najdete obří tobogány, plavecký bazén, zónu pro děti a zajímavé nabídky SPA.

6. Zimní zvyklosti

Na vánoční atmosféru se můžete v Korutanech naladit mnoha různými způsoby. K výjimečným událostem patří například klepači v Gegendtalu. Mladíci zde obcházejí dům po domu a pomocí klepání žádají o povolení vstoupit, aby mohli zahnat ducha zimy. Jako poděkování za přání se za zpěvu klepačské písně podává vydatné občerstvení. Ke zvykům, které se v Korutanech předávají po generace, patří i potápění vánočního stromečku u několika zdejších jezer. Je zároveň vzpomínkou na všechny, kteří v jezerní vodě přišli o život... A na duši vás pak potěší hvězdné zpívání v Heiligenblutu. Tento zvyk patří od roku 2010 k nehmotnému kulturnímu dědictví UNESCO.

7. Když se setmí

Na jihu Rakouska si na své přijdou i milovníci nočních dobrodružství. Třeba během nočního lyžování (např. v Bad Kleinkirchheimu a Nassfeldu) nebo skialpinismu s čelovkou ve středisku Dreiländereck. Na mnoha místech se navíc pořádají túry se sněžnicemi při úplňku (např. Dobratsch) nebo noční sáňkování (např. na Katschbergu, Turrachu). Zcela nové dojmy čekají při „noci hvězd“, lezení na ledu při umělém osvětlení v Heiligenblutu nebo úplňkové proceduře v KärntenTherme ve Villachu.

8. Chcete něco nového? Třeba běžky?

Běžecké trasy v Korutanech jsou rozprostřené po celé zemi v různých výškových polohách a nabízejí optimální podmínky pro začátečníky i pokročilé, ať už zvolíte Národní park Vysoké Taury, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental nebo Katschberg. Vlastní běžecká centra se nachází ve sportovním areálu Villacher Alpenarena, v místě St. Jakob in Rosental, u Pressegger See v Nassfeldu a u jezera Pirkdorfer See.

9. Romantika na chatách a alpská kuchyně

V korutanské alpsko-jadranské kuchyni se spojují čerstvé přísady z jednotlivých regionů, staré kuchařské tradice i nové interpretace a společně tvoří velmi chutný celek. Určitě musíte ochutnat korutanské Käsnudel, ryby od místních producentů, např. korutanské pstruhy nebo siveny, Ritschert, lokální speciality ze zvěřiny, gailtalskou slaninu, Reindling a borovicovou pálenku.

10. Zimní Kärnten Card

V zimní sezoně 2023/2024 bude opět k dispozici zimní výletní karta Kärnten Card. Její součástí jsou napříklady vstupy na lanovky, do termálů a na další zajímavé atrakce.

Zdroj: iGlanc.cz, www.korutany.com