Smrt slavného návrháře je jako pravá italská tragédie, která dějinami módy prosakuje už 26 let. I po více než čtvrt století je to záhada, která nemá odpověď na otázku ”Proč”. Konspiračních teorií je samozřejmě mnoho, budete se však muset spokojit s tím, že ne všechno v životě lze zodpovědět. S jistotou můžeme říct jen to, že značka i 45 let od jejího založení žije dál a hrdě nese odkaz toho, kdo stál u jejího zrodu.

Zdroj: Youtube

Na počátku byly šaty

Už jako dítě Gianni zaníceně pozoroval, jak jeho matka, zakázková krejčová, pracuje na návrzích ve svém butiku. Módou fascinovaný mladík tak ještě před dovršením desátého roku navrhnul a ušil své první šaty. Dlouhé modré večerní, na jedno rameno. O čtyřicet let později si variaci na ně oblékla princezna Diana.

Když mu bylo 26 let, opustil italskou Kalábrii a přestěhoval se do Milána, mekky módy. Věděl, že v něm dřímá talent. Zprvu navrhoval pro módní domy, ale brzy mu to bylo málo, takže už v roce 1978 spolu s bratrem Santou a mladší sestrou Donatellou založil vlastní firmu s logem medúzy, otevřel první butik na Via della Spiga a ten stejný rok představil světu první dámskou kolekci z kůže.

Představil novou ženu

Gianniho móda byla přesně taková, jako žena ražená v jejím čele. Medúza. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč právě tato mýtická bytost? Proč místo ní nezvolil třeba roztomilé zvířátko nebo kytičky… Medúza byla neobyčejně krásná a její kvality dosahovaly až k božským výšinám. Ale začala si s nesprávným (tak už to prostě chodí) a za trest ji bohyně Athéna proměnila v monstrum, které jediným pohledem změní člověka v kámen. Její krása už nikoho neokouzlila, zabíjela. Gianni svým logem odkazuje na to, že jeho kousky se vyznačují dávkou rebelství a odvahy. Že jsou přímo nebezpečně svůdné. Přesto vychází z tradic, po tom Italové prahnou.

Milovník módy, krásy i života neprodával jen šaty, ale i svůj ”lifestyle”. Do modelů vnesl barvy a vzory, kombinoval zdánlivě neslučitelné, ženám vdechl atraktivitu, svůdnost, sex! A každý toho chtěl být součástí. Zároveň věděl, že dílo je nutné nejen dobře navrhnout, ale i prodat. Díky němu se zrodil fenomén topmodelek. Naomi Campbell, Linda Evangelista, Cindy Crawford, Claudia Schiffer jsou jména, která rezonují dodnes. Byl to vizionář. Vytušil sílu celebrit, proto jim oblékal své šaty a usazoval je na přehlídkách do prvních řad, na nejlepší místa. Díky tomu navázal vztah i s novináři a jeho impérium závratně rostlo.

Tragédie před Casa Casuarina

Když se padesátiletý Gianni Versace toho rána vypravil pro noviny, nemohl tušit, že je to naposledy, co opouští své opulentní sídlo na Ocean Drive. První výstřel za ucho, druhý přímo do tváře. Zatímco média k snídani hltala italskou tragédii, okamžitě se rozjelo pátrání po útočníkovi. Krev oběti zalila korálové schody přímo před domem.

Vrahem byl sedmadvacetiletý prostitut Andrew Cunanan. Nikdo však netušil proč. Proč ukončil právě tento život. Jedna ze spekulací vedla k mafii, protože vedle jeho těla ležel mrtvý pták, což mělo symbolizovat její podpis. Žádné nevyřízené účty však návrhář neměl a jednalo se pouze o náhodu. Další z tezí tvrdila, že Versace mladíka před lety potkal v baru a odmítl ho, což rodina popírá. Pak měl svého vraha nakazit virem HIV, ani to se nepotvrdilo, protože vrah i oběť byli zdrávi.

Chorý čin zhrzeného muže

Když se rozjelo pátrání po Cunananovi, měl v té době na svědomí už čtyři oběti a figuroval na federálním seznamu deseti nejhledanějších osob. Gianni byl jeho pátá, a tou poslední se stal on sám, když se zhruba týden po osudné události stejnou zbraní zastřelil na hausbótu nedaleko vily, zatímco se k němu blížila policie.

Ani po více než čtvrt století vyšetřovatelé stále nevědí, proč Andrew Cunanan italského návrháře zavraždil, a ani proč uskutečnil smrtelnou jízdu zločinu od Minneapolis přes Chicago až po South Beach. Nejednalo se o žádného prosťáčka, byl údajně velmi chytrý, ale odjakživa ho přitahoval třpytivý svět slávy a spořádaný život vyměnil za drogy a večírky. Skončil jako gigolo, kterého si starší muži vydržují a po rozchodu s jedním z nich se to v něm zlomilo. Když nemohl být šťastný on, zatoužil alespoň zničit život všem, ke kterým vzhlížel. Věčné slávy se nakonec dočkal, ale za jakou cenu.

Po smrti krále

Po Gianniho tragické smrti převzala vedení společnosti sestra Donatella, která je v současnosti viceprezidentka skupiny Versace a hlavní návrhářka firmy. Její dcera Allegra je zároveň i majitelkou největšího podílu ve firmě. Pevné rodinné vazby stály už na samém počátku základů světoznámého módního impéria, které nevyrábí jen oblečení, ale například i kosmetiku či parfémy a je právoplatným synonymem luxusu.

Zdroj: iGlanc.cz, CB News, Cave social

Související články