Pětadvacetiletý Yuto Horigome jako první na světě získal zlatou medaili ve skateboardingu na letních olympijských hrách v roce 2020 a nyní po čtyřech letech svůj úspěch zopakoval v Paříži.
Na prkně ještě v plenkách
Yuto prý seděl na skateboardu dřív, než se naučil pořádně chodit. Jeho otec totiž prknu s kolečky propadnul dávno před tím, a tak syna začal velmi brzy učit všechny triky. Malý Yuto se díky tomu začal ježdění na skateboardu naplno věnovat už v sedmi letech. A zajímavější to bylo o to víc, že v Japonsku není skateboardistům příliš přáno, protože je mnozí považují za hlučné výtržníky, a tak na veřejných místech visí cedule zakazující jízdu na prkně. Když už se někdo odváží jezdit na ulici, riskuje problémy s policií. Výsledkem je, že skateboardisté musí pro svůj koníček často hledat odlehlá místa. Skateboard je v Japonsku zkrátka zakázané ovoce.
Yuto Horigome na LOH 2024 v Paříži:
Nebál se za svým snem přestěhovat
Ani tyto překážky však Yuta neodradily. Naopak našel odvahu už ve čtrnácti vyjet za hranice a o dva roky později se rovnou přestěhovat do Los Angeles, kde našel lepší podmínky a podporu pro rozvoj svého talentu. Jeho trenér Daisuke Hayakawa, kterému talentovaný skateboardista po každém vítězství sedí na ramenou, webu Olympics prozradil: „Do té doby se japonští profesionální skateboardisté nikdy neodvážili vyjet za hranice země a spokojili se s tím, že jsou profesionály jen v Japonsku. Pak ovšem přišel Yuto, který je z nové generace s velkými sny.”
Yuto vyhrál druhé zlato
Když tedy po svém dalším olympijském triumfu dostal Horigome od novinářů otázku, jak je možné, že Japonsko ve skateboardingu tak vyniká, vyvolalo to smích u ostatních medailistů, kteří jsou znalí situace. „Skvělá otázka,“ poznamenal s úsměvem americký bronzový medailista Nyjah Huston. Stříbrný Jagger Eaton dodal: „Jo, to bychom rádi věděli.” Yuto na to jen skromně odpověděl, že se vždy snaží trénovat na maximum, bez ohledu na podmínky. V rozhovoru pro časopis Thrasher však přiznal, že v době jeho začátků Japonsko nemělo dostatek kvalitních skateparků a jeho dovednosti se výrazně zlepšily až po přestěhování do Spojených států.
Změnil pohled Japonska na skateboarding
Vítr se ovšem díky Yutovým fenomenálním výkonům v jeho rodné zemi otáčí. A jeho trenér potvrdil, že už zaznamenává změnu ve vnímání skateboardingu v Japonsku. Podle něj rodiče přestávají svým dětem zakazovat ježdění na skateboardu a začínají je naopak podporovat, berou je do skateparků a kupují jim vybavení. Tento posun potvrzují i data Japonské asociace skateparků, která uvádí, že počet veřejných míst pro skateboarding se zvýšil ze 100 v roce 2017 na 434 v roce 2023.
Hrdina a inspirace
Yuto Horigome se stal nejen národním hrdinou, ale i inspirací pro mladé skateboardisty. Sám ale přiznává, že si není jistý, zda se mu podaří zopakovat svůj úspěch i na příští olympiádě. „Dostat se vůbec do japonského národního týmu je velmi obtížné. Na další olympiádu nemůžu ani pomyslet, protože je kolem mě tolik neuvěřitelných dětí a já fyzicky ani psychicky nevím, jestli s nimi dokážu soupeřit nebo držet krok," říká s úsměvem.
Zdroj: iGlanc.cz, straitstimes.com, olympics.com, tokyoweekender.com