I ti, kteří neviděli Pána prstenů, znají Viggův ostrý pohled modrých očí. Přitom stačilo málo a herec se ve slavné sáze vůbec neobjevil. Režisér Peter Jackson si pro tuto roli vysnil tehdy slavnějšího Daniela Day-Lewise. Jenže ten se zalekl, že by se musel uvázat na několik let jednomu projektu, a tak couvl. Ani tehdy neměl Mortensen cestičku volnou, stál mu v ní prý i Russell Crowe. Jenže ten zase vycítil, že po něm touží spíš jen filmové studio, zatímco samotný režisér neskáče radostí. I Russell, který rozparádil filmový festival v Karlových Varech loni, roli radši odmítl.  

Zdroj: Youtube

Aragorn Pána prstenů neznal!  

Pokud jste si sami našli cestu k dílům J.R.R. Tolkiena, raději tyto řádky přeskočte. Slavný představitel Aragorna totiž Pána prstenů vůbec neznal! Jak sám popsal, když byl vybrán pro roli, nasedl na letadlo a podnikl dlouhou cestu z Ameriky na Nový Zéland, kdy si během 13 hodin poprvé pročítal slavnou knihu. Do filmu navíc naskočil už za běhu, kdy ostatní zkoušeli, měli natrénovaný jazyk elfů či různé souboje. To Viggův syn Henry byl připraven lépe. Dílo Tolkiena zbožňoval a tatínka proto přesvědčil, aby do filmové adaptace šel.

Dobrodružná cesta Vigga

Idol žen má velmi zajímavý původ. Jeho otec pocházel z Dánska, maminka byla Američanka. Viggo se narodil v New Yorku, rodina však žila i ve Venezuele a Argentině. Posléze dobrodružný otec rozhodl, že se přesunou do jeho domoviny, tedy Dánska. Když se rodiče herce rozešli, vzala maminka své děti zpět do New Yorku.

Viggova první láska z Česka

Kosmopolitní život se na herci nejspíš podepsal. Víte, že mluví sedmi jazyky? Ovládá angličtinu, dánštinu, francouzštinu, španělštinu, katalánštinu, italštinu, arabštinu, rozumí i norštině a švédštině. I jeho soukromý život je v tomto pestrý. Dnes má po boku španělskou partnerku, herečku Ariadnu Gil. Jeho srdce si však kdysi získala dáma českého původu! Exene Červenka byla hercovou manželkou v letech 1987–1997. Americká zpěvačka, spisovatelka a malířka je také matkou právě Viggova syna Henryho. Ten si mimochodem v Pánovi prstenů zahrál jednoho z obyvatel Rohanu.

Pán prstenů, aneb jak trilogie stála Vigga málem život

Pro mnohé fandy je Pán prstenů Mortensenovým nejzásadnějším snímkem. Filmoví fajnšmekři však upozorňují na jeho role v dílech Svědek, Vyvrhel, G. I. Jane nebo Dokonalá vražda, převážně z 90. let. Pán prstenů byl pro Vigga samozřejmě zásadní, mohl být až fatální, když vezmeme v úvahu, co vše během natáčení prožil.

Jednou se například ztratil v novozélandské divočině. Co byste udělali vy? Panikařili byste v té neznámé buši? Viggo ne, vytáhl foťák a cvakal, až mohl vydat fotoknihu s názvem Ztracen. Když byl na place, zrovna jej nešetřili. Hercovi se při soubojích odštěpil kus zubu, zlomil si několik prstů na nohou a při natáčení vodní scény se dokonce málem utopil. Bylo to v momentu, kdy Aragorn spadl z útesu do řeky. Stačilo málo a hostem ve Varech mohl být někdo jiný.

Začátek Varů bude Viggův

Jestli toužíte poznat tohoto charismatického herce, balte batůžek už nyní. Mortensen se objeví hned na začátku, kdy na zahájení 28. června převezme Cenu prezidenta a uvede westernový film Až na konec světa, který napsal i režíroval. Snímek pak 4. července zamíří do kin. Vedle Mortensena se na MFF Karlovy Vary ukážou i Clive Owen, Daniel Brühl, v rámci slavnostního zahájení vystoupí slavná kapela Kosheen.

Související články