Zatímco v minulosti jsme známé osobnosti vídali převážně v televizi či na divadelních prknech a o pikantnostech z jejich života jsme si mohli přečíst hlavně ve společenských časopisech, dnes je tomu jinak. Řada celebrit působí na sociálních sítích. Zde se známé osobnosti dělí nejen o svou práci, ale často zde sdílí i novinky ze svého osobního života a veřejnost zásobují svými aktuálními fotografiemi.

Sociální sítě nejen k propagaci

Nicméně zatímco na jednu stranu mohou celebrity sociální sítě skvěle využít ke své propagaci, na druhé straně se musejí vyrovnávat s tím, že je častokrát na internetu komentují lidé velice nevhodným způsobem. Navážejí se do jejich práce, života, rodiny i postavy. A mnohdy si skutečně neberou servítky. V poslední době se ovšem zdá, že se české celebrity rozhodly, že něco takového už si nenechají líbit a hrdě vyrazily do boje.

Kauza, která otřásla showbyznysem

Ukázkovým příkladem může být Veronika Arichteva, která před pár dny pořádně rozvířila vody českého showbyznysu. Na svém instagramovém profilu, kde má přes půl milionu sledujících, zveřejnila nevhodnou zprávu, která jí přišla. „Tvl ty kozy – hrůza, děs. Cvičení ti nepomůže,“ stálo v ní. Záhy se navíc ukázalo, že tuto zprávu herečce poslala manželka herce Filipa Blažka. Prakticky okamžitě se strhla nejen na sociálních sítích obrovská mela, kdy se jedni zastávali Arichtevy a druzí ji pranýřovali za to, že zveřejnila jméno ženy, která ji urazila. Na manželku herce se totiž vrhl rozzuřený dav, který bránil Arichtevu.

Útok je neomluvitelný

Každý si na tuto kauzu nejspíš utvoří názor sám, ovšem je zřejmé, že se české celebrity již nebojí zakročit a tvrdě ohradit proti těm, kteří se jim snaží ublížit. „Měla jsem se ozvat? Měla! Nevím, proč by si měl kdokoli nechat líbit útok na svoji postavu, život, práci, děti… Od kohokoliv. To jsou hranice. Moje,“ nechala se mimo jiné slyšet herečka na svém profilu na Instagramu, čímž spustila obrovskou lavinu. Podporu jí totiž vyjádřila v podobném duchu jejích slov řada českých celebrit. Mezi nimi byli například David Gránský, Iva Kubelková, Eva Burešová, Petra Nesvačilová, Martina Pártlová či Zorka Hejdová.

Hejt není názor

V podstatě všichni se nechali slyšet, že nejsou povinní si nechat líbit urážky, jen protože někteří lidé mají pocit, že mají právo na názor. O tom, že se celebrity rozhodly bojovat za lepší svět nejen na internetu, svědčí i kampaň Hejt není názor, kterou nedávno spustili tvůrci série Iveta a dokumentárního triptychu Málo mě znáš s neziskovou organizací Nevypusť duši a televizí Nova. A tak například na instagramovém profilu zpěváka Richarda Krajča můžete najít video, ve kterém známé osobnosti českého showbyznysu před kamerou čtou ošklivé zprávy, které jim někdo na internetu poslal. A nutno podotknout, že z některých se až zvedá žaludek.

Manželka Filipa Blažka šokovala

Zatímco jedni jsou stálo šokovaní z toho, co se mezi Arichtevou a Blažkovou odehrálo, druzí jsou překvapeni, že taková reakce přišla právě od manželky Filipa Blažka. Někteří se dokonce strachují, zdali se v manželství oblíbeného herce neděje něco, o čem zatím nevíme. Pravdou je, že chování Blažkové bylo minimálně podivné. A nejde jen o to, že takhle vulgárně na Arichtevu zaútočila. Filip Blažek a Jolana Blažková se vzali v roce 2019 po několika dlouhých letech společného soužití. Jejich manželství se vždy jevilo jako poklidné. Manželé nikdy nepatřili mezi páry, které provázejí skandály na každém kroku.

Soukromí na prvním místě

Své soukromí si naopak střežili jako oko v hlavě. Herec je navíc známý tím, že nemá příliš v lásce bulvární média a nikdy neměl potřebu troubit do světa vše, co se událo v jeho osobním životě. Přestože se herec s manželkou čas od času objevili na nějaké společenské akci, rozhodně se nedá říct, že by obráželi mejdany. Spíše se vždy drželi v ústraní. Obzvlášť pak právě Jolana Blažková se v médiích prakticky nikdy nevyjadřovala. Až doteď. Poté, co napsala Arichtevě onu výše zmiňovanou peprnou zprávu, poskytla webu Vipstar vyjádření, ve kterém mimo jiné prozradila, že mají s herečkou už dlouho spory, že jsou příbuzné. A právě to mnohé šokovalo mnohem víc než to, že na Arichtevu zaútočila. Kam se poděla ta žena, která se vždy držela stranou a chránila soukromí sebe i své rodiny? Jolana Blažková žije s jedním z našich nejslavnějších herců a nejspíš tak moc dobře musela vědět, co svým vyjádřením způsobí. Někteří fanoušci tak dokonce začali spekulovat, zdali je v manželství Blažkových vše v pořádku. To se ale nejspíš dozvíme až ve chvíli, kdy začne letošní řada StarDance, kde bude herec soutěžit. Přijde ho manželka na parket podpořit?

Proč lidé ponižují druhé na internetu a co to o nich vypovídá?

Odpovídá terapeut Mgr. Pavel Vacek

Internetová agrese je výsledkem nespokojenosti agresora sama se sebou. Může být výsledkem pocitu méněcennosti, životní nespokojenosti, závisti nebo neschopnosti komunikovat naživo. Obrazovka počítače jim poskytuje bezpečí a dává pocit síly, kterou agresor v reálu nemá. Agresor u počítače najednou získává moc, možnost kritizovat a ublížit. Dává mu pocit vítězství a umožňuje mu být na chvíli majitelem pravdy. Navíc je kritika výsledkem asymetrické komunikace, to znamená, že kritizovaný většinou neodpovídá hned. Agresor má tedy pocit že vyhrává a nemusí reagovat hned. Jsem si jistý, že mnoho z těchto lidí by okamžitou komunikační reakci ani nezvládla. Pro mnohé z agresorů je to jediná možnost jak se realizovat a nějak se na planetě potvrdit.

Zdroj: iGlanc.cz, Vipstar, Terapeut a zakladatel kliniky Psychoterapie Vacek Mgr. Pavel Vacek, Instagram Veroniky Arichtevy

Související články