V 60. letech 20. století způsobil pixie cut značné šílenství. Částečně za to samozřejmě mohla popularita Twiggy jako takové. Byl to střih odvážný a moderní. Dneska si řeknete: tak měla krátké vlasy, no a co? Jenže tehdy to nebyl pouze účes, symbolizoval svobodu a odchod od tradičních představ o ženské kráse, které favorizovaly dlouhé vlasy. Pixie cut byl nová éra v módním a společenském vnímání, ženy začaly více experimentovat se svým vzhledem a vyjadřovat svou individualitu. Twiggy jim dodala kuráž.

Nechtěla se stříhat

V roce 1966 se Twiggy (vlastním jménem Lesley Hornby) prosadila ve světě modelingu, ale na opravdový průlom teprve čekala. Až přišla do londýnského salonu, kde ji kadeřník Leonard Lewis (profesně známý jako Leonard of Mayfair) požádal, že na ní vyzkouší nový účes. „Přišla jsem si nechat vlasy umýt a upravit a Leonard mě uviděl a řekl: 'Udělám ti svůj nový účes,'" řekla Twiggy v podcastu Table Manners, kde byla hostem. Nechala si narůst vlasy, takže se jí myšlenka ostříhání zprvu ani trochu nezamlouvala. Jenže právě byla v tom nóbl salonu na Mayfair, takže se poněkud ostýchala říct ne. A tak na nový účes přikývla.

Zdroj: Youtube

Moment, který jí změnil život

Když Lewis modelku ostříhal a obarvil k obrazu svému, všichni přítomní viděli, že jsou na dobré cestě něčemu velkému a rozhodli se novou Twiggy nechat nafotit britským fotografem Barrym Lateganem. Tyto dnes již ikonické černobílé portréty odstartovaly její modelingovou kariéru. Leonard totiž fotografie vystavil v salonu, kde si jich všimnul jeden novinář. Tak se to stalo. Když byla příliš ostýchavá na to, aby odmítla. Když vznikly ty fotografie. To byl ten klíčový okamžik.

Twiggy nebyla jediná, kdo měl tento krátký sestřih, ale teprve její vliv jako módní ikony a supermodelky pomohl pixie cut zpopularizovat u široké veřejnosti. V důsledku ho mnoho žen pojalo za svůj, a tím se dál a dál šířil v následujících desetiletích. Byl to účes pro ženu nezávislou, moderní a sebevědomou, co se nebojí odlišit. Stal se klasikou, která je populární i v současnosti, částečně také díky jeho univerzálnosti a schopnosti adaptovat se na různé typy obličeje a věkové skupiny.

Osudový účes, osudová láska?

V kadeřnickém salonu ji ostříhali tak, že se do ní zamiloval celý svět. A ona se zamilovala do muže, který byl tomu okamžiku přítomen. Během proměny v supermodelku zde byl Nigel John Davies (později známý jako Justin de Villeneuve), Leonardův kamarád, se kterým Twiggy od roku 1966 do 1973 tvořila nerozlučnou dvojici. Justin se stal jejím manažerem právě v době, kdy její kariéra modelky začala nabírat obrátky, a hrál klíčovou roli v jejím vzestupu na vrchol módního světa. Jak už jsme naznačili, vztah mezi nimi nebyl jen profesionální, ale i osobní, což oba činilo výraznými postavami ve světě módy 60. let. Svým způsobem šlo o osudovou lásku, on stál na počátku jejího zrození. Šlo o silné a významné spojení, ale také složité, které se neobešlo bez komplikací.

Do školy make-up nesměl

Za jejím ikonickým make-upem nestojí nic jiného, než prosté dívčí experimentování. Twiggy chodila na přísné gymnázium, kde žáci nosili uniformy a líčení nebylo povolené. O víkendech se jako většina dospívajících holek scházela s kamarádkami, aby si to vynahradily a experimentovaly s líčidly. Ona si malovala spodní řasy, aby dosáhla vzhledu laních očí, a od výrazného líčení se neodklonila ani jako modelka. Místo toho z něj udělala svůj charakteristický vzhled.

Zdroj: iGlanc.cz, The Rake, People, Britannica

Související články