Když se podíváte do životopisu britského herce Toma Hollanda, nabudete dojmu, že ho od kolébky provází anděl štěstí. Tak rychlý kariérní vzestup mu musí závidět mnoho kolegů. Přitom se z toho nezbláznil a nepodlehl svodům slávy. Může za to zřejmě fakt, že od čtyř let navštěvoval katolickou školu, druhý stupeň základní školy zase strávil v péči jezuitů. Už na základce se dostal mezi divadelníky na londýnském West Endu a velmi rychle v jejich kolektivu dospěl. I když si přestal rozumět s vrstevníky a psychicky tím jistý čas trpěl, ve světě filmu se choval jako suverén. A tak se o něm na počátku kariéry psalo, že je nebývale vyrovnaný, profesionální a vyspělý.

Zdroj: Youtube

V soukromí, jak později odhalil, ovšem psychicky strádal. Jen málokdo tušil, že po tiskových konferencích k velkofilmům zvrací a třese se. K tomu se přidal tlak sociálních sítí, které se loni nakonec rozhodl opustit. Rodák z Kingstonu nad Temží přiznal, že Instagram a Twitter byly dalšími z mnoha důvodů, proč málem skončil v péči psychiatrů. „Chci si odpočinout od sociálních sítí kvůli duševnímu zdraví, protože Instagram a Twitter považuju za příliš agresivní, za zdrcující. Dostal jsem se do spirály, kdy jsem o sobě neustále něco četl na internetu. A nakonec se to ukázalo jako něco velmi škodlivého pro můj duševní stav, takže jsem se rozhodl udělat krok zpět a aplikace smazat,“ přiznal v srpnu minulého roku, kdy na Instagramu vystoupil naposledy, aby propagoval charitativní projekt Stem4, který podporuje právě psychické zdraví.

Noční můra filmových producentů

Tom ale na sociálních sítích nikdy nezveřejňoval nic ze svého soukromí. Má hrůzu totiž také z bulváru a trpí nočními můrami, v nichž se paparazzi probijí až do jeho ložnice. Tu sdílí s kolegyní Zendayou, s níž se potkal na natáčení filmu Spider-Man: Homecoming už v roce 2017. Ale teprve v listopadu 2021 potvrdil, že jsou partnery. Prsty v tomhle otálení měla producentka snímku Amy Pascal. Radila Tomovi a Zendaye, aby se do vztahu nepouštěli. „Oba mě ale ignorovali. Vzala jsem si Toma a Zendayu stranou, každého zvlášť, když jsme je obsadili do rolí, a dala jsem jim kázání. Nechoďte do toho, nedělejte to. Snažte se to překonat,“ přiznala Pascal s tím, že jejich předchůdcům Andrewu Garfieldovi a Emmě Stone vztah ztroskotal, když přestali filmy o Spider-Manovi natáčet.

Tom Holland je také noční můrou všech filmových producentů, protože na tiskových konferencích nezřídka vyzradí děj či rozuzlení filmového příběhu. Šestadvacetiletý Brit tím zřejmě kompenzuje fakt, že o svém soukromí nedokáže mluvit vůbec – a o to otevřenější je právě na tiskovkách, kdy hovoří o práci. Mezi jeho nejintimnější odhalení patří rozhovor z února minulého roku, kdy představoval nový film Uncharted. Přiznal tehdy, že si od puberty holí hrudník.

Od roku 2012 se Tom objevil ve více než dvou desítkách filmů, z nichž většina má velký ohlas u diváků i kritiky. A přestože je známý v poslední době především jako akční hrdina marvelovek, nevyhýbá se ani těžkým dramatickým postavám, jakou ztvárnil třeba ve filmu Cherry. Hraje v něm lékaře z války v Iráku, který po návratu do USA trpí posttraumatickou stresovou poruchou a propadne drogám a zločinu. A předloni naznačil, že by se rád objevil před kamerou jako příští Bond. „Rozhodně. Jako mladý britský muž, který miluje kinofilmy, bych byl Jamesem Bondem moc rád. Takže to tu říkám na rovinu a chci zdůraznit: V obleku vypadám velmi dobře! Rád bych byl malý James Bond,“ vtipkoval herec měřící 173 centimetrů.

Povedený Spider-man: Homecoming

V roce 2012 obsadil španělský režisér Juan Antonio Bayona tehdy šestnáctiletého Toma Hollanda do role chlapce, který s rodiči čelí tsunami v luxusním letovisku na thajském pobřeží. Děj filmu Nic nás nerozdělí se opírá o skutečnou událost a Tom se při jeho natáčení potkal s Naomi Watts. Ta mu dala skvělou školu herectví, ačkoli oba později přiznali, že je filmování přivedlo málem na psychiatrii. Nicméně Tom si tehdy uvědomil, že filmy jsou to, čemu dá přednost před divadlem.

A už o pět let později zazářil jako Spider-Man v příběhu s podtitulem Homecoming. Kritiky tehdy psaly o „úchvatném a vyzrálém hereckém projevu“, který Holland v kostýmu pavoučího muže předvedl. Krom toho, že při natáčení tohoto snímku, jenž po světě vydělal 880 milionů dolarů, potkal svou partnerku Zendayu, odhalil fanouškům, co nosí při natáčení pod kostýmem. „Nosím tanga, pak kostým ze síťoviny a na něm mám oblek Spider-Mana, který je z velmi hrubého materiálu,“ uvedl v rozhovoru pro magazín GQ.

Červeno-modrou lycru oblékl také v úspěšných pokračováních Spider-Man: Daleko od domova z roku 2019 a dva roky starém Spider-Manovi: Bez domova. Ale jako Peter Parker alias Spider-Man se objevuje rovněž v marvelovkách Avengers: Infinity War či Avengers: Endgame.

Zdroj: časopis TV magazín, GQ

Související články