Maminka Forresta Gumpa by nejspíš řekla, že 9. července rozbalí Tom Hanks svou osmašedesátou bonboniéru! Doufáme, že z ní ochutná to nejlepší – a my s ním, díky dalším skvělým filmům, které pro nás tento herec ještě chystá. Jeho kariéru před čtyřiceti lety nastartovala romantická komedie Žbluňk, která pro Toma znamenala první hlavní roli ve filmu. Kdyby tehdy neuspěl v konkurzu do snímku o lásce mezi mladíkem a mořskou pannou, možná bychom přišli o jeho skutečně převratnou filmovou cestu, během které se za jediné desetiletí dostal mezi hollywoodské superhvězdy. 

Splněný dětský sen

Narodil se v Kalifornii jako Thomas Jeffrey Hanks a snil o kariéře kosmonauta. Jako dítě ještě netušil, že se mu v dospělosti částečně splní díky roli ve filmu Apollo 13, kdy na sebe oblékl bílou kombinézu astronauta jako Jim Lovell. Natáčení tehdy nebylo vůbec jednoduché, protože k němu bylo nutné vytvořit efekt nulové gravitace. Štáb proto musel využít přímo letoun NASA sloužící k výcviku profesionálních astronautů. Zvládnout desítky záběrů v těchto extrémních podmínkách nebyla žádná legrace a herci by je bez tabletek proti nevolnosti nevydrželi. Inu, jak se říká – dávej pozor na to, co si přeješ. 

Nečekaný úspěch

Zdroj: Youtube

Ikonickou rolí Toma Hankse se jednoznačně stal Forrest Gump. Vzhledem k jeho fenomenálnímu úspěchu by nejspíš málokoho napadlo, že natáčení bylo pro Hankse podobné oné bonboniéře. Vůbec netušil, jestli snímek diváci přijmou, a režiséra se proto upřímně zeptal: “Bude film s chlápkem ve směšném obleku a kufrem plným knížek vůbec někoho zajímat?” Robert Zemeckis prý tehdy nezakrýval své obavy, když připravovaný film přirovnal k minovému poli. Nakonec to byl opravdu pořádný výbuch, při kterém ovšem Forrestovi přilétlo rovnou šest zlatých sošek Oscarů.

Natáčení Trosečníka ho stálo málem život

Tom Hanks během své dlouhé hollywoodské kariéry čelil také dramatickým situacím. Pořádný nervák přišel s filmem Trosečník, kdy se musel vypořádat s extrémními podmínkami na jednom z ostrovů Fidži. Britskému Deníku Express se svěřil, že tehdy jen o vlásek unikl smrti, když si pořezal koleno u rozdělávání ohně a do rány se mu dostala nečistota. Z banální nehody se nečekaně vyvinula vážná stafylokoková infekce, která herci málem způsobila otravu krve a donutila ho pak zůstat celé tři týdny v nemocnici.

Jeho nejoblíbenější film je Atlas mraků

Zdroj: Youtube

Nehledě na to, že jeho život visel na vlásku, patří toto natáčení k jeho nejoblíbenějším. Tom Hanks na něj vzpomíná s láskou díky nádherné přírodě Fidži. Za jeden z nejkouzelnějších zážitků herecké kariéry pak považuje film Atlas mraků, který natáčel v Německu po boku hvězd jako Susan Sarandon, Halle Berry a Hugh Grant. Hanks se v něm objevil v šesti různých rolích napříč časovými obdobími. Mezi jeho favority patří také film Velké vítězství, zasazený do prostředí Hanksova oblíbeného sportu, baseballu. 

Slavné role ho stály zdraví. Trpí cukrovkou

Není všechno zlato, co se třpytí. Kdo by náhodou Tomu Hanksovi záviděl slávu a jmění, měl by znát daň, kterou si jeho práce vybrala na jeho zdraví. Dramatické změny váhy kvůli filmovým rolím a nezdravé stravovací návyky totiž nejspíš stojí za cukrovkou II. typu, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2013. Od té doby se s nemocí potýká a svůj životní styl tak musel přehodnotit. Dnes už proto odmítá role, které by vyžadovaly razantní váhové výkyvy.

Zdroj: iGlanc.cz, variety.com, mirror.co.uk, express.co.uk

Související články