Timothée se do herectví obul pořádně ještě coby čerstvě náctiletý. Chtěl se původně věnovat fotbalu, ale brzo mu došlo, že za vrstevníky zaostává. Svou novou vášeň ale nehledal dlouho. Ve třinácti letech mu život změnila jedna návštěva kina. „Šel jsem se podívat s mamkou a babičkou na Times Square na Temného rytíře a řekl jsem si, že chci dělat přesně to, co ten chlápek na plátně,“ vysvětloval později v rozhovoru pro BBC. Uhranul ho výkon Heatha Ledgera v roli psychotického záporáka Jokera a způsob, kterým se plně položil do postavy. „Měl jsem tehdy takový šílený sen, že ještě jako teenager budu hercem. A najednou jsem hrál v seriálu Ve jménu vlasti a začal se objevovat na divadelních prknech v New orku a ten sen měl najednou velmi reálné obrysy. Říkal jsem si, že by bylo fajn, kdybych si tím mohl slušně vydělat na živobytí. Mám pocit, že každý můj sen se mi vždycky vyplnil, a to násobně. Najedou život ubíhal rychlostí šest milionů mil za hodinu,“ popisoval nedávno svou pracovní akceleraci.

Vlastní cestou

Po úspěchu jedinečně citlivého a křehkého dramatu Dej mi své jméno v roce 2017 bylo nad slunce jasné, že se zrodil talent jako hrom a cestu má pěkně vytyčenou. Timothée si dal ale pozor a neskočil Hollywoodu na pozlátko nestala se z něj star teenagerských fantasy romancí nebo nový akční hrdina mnoha komiksových adaptací. Během krátkého období se mu povedlo pracovat s respektovanými režiséry, vybírat si zajímavé herecké výzvy, a především nezklamat. A to není málo. Navíc přebral otěže po takových hvězdách, jako byl James Dean nebo Leonardo DiCaprio, a stal se z něj chlapecký idol celé jedné generace, ideální přítel. A to je docela silná káva na někoho, kdo se ve filmovém odvětví vlastně teprve učí chodit a musí najednou naplňovat všemožná očekávání. Timothée sám vzpomíná, že mu DiCaprio dokonce při jejich setkání, natáčeli spolu komedii K zemi hleď!, dal jednu dobře míněnou radu do života, herecký odkaz či pravidlo, kterým se řídí.

Žádní superhrdinové a žádné drogy

„Žádné superhrdinské filmy a žádné tvrdé drogy!“ A Timothée ho podle všeho zatím poslouchá a filmovými kritiky bývá nazýván hereckým chameleonem. Aktuálně má před sebou velký životní krok musí si dovolit konečně dospět. Sám před sebou i před svým publikem. Částečně mu prý pomohla nutná pauza během covidu, během níž jednoduše musel zvolnit, a momentálně také fakt, že si konečně koupil dům. Opustil rodný New York a usadil se v Los Angeles. Rozhodl se pro velké filmové projekty. Loni uvedl svůj první velkorozpočtový projekt, v němž si zahrál titulní roli, volnou adaptaci klasického příběhu Roalda Dahla s názvem Wonka. V roli majitele čokoládovny vystřídal Genea Wildera nebo Johnnyho Deppa. A uspěl. Tančil, zpíval, kouzlil a snímek vydělal prozatím přes půl miliardy dolarů.

Před natáčením poslední scény se jednoho dne jen tak potuloval po londýnském studiu, zastavil se, aby pozdravil Gretu Gerwig při natáčení Barbie, a potkal také Jasona Momou, který se ve studiích zrovna procházel oděn do kostýmu Aquamana. Timothée sám měl v tu dobu na sobě frak a cylindr. „Tam mi došlo, že jsem vlastně jen další zakázka, prostě obyčejný den v práci. Bez ohledu na slávu, pro filmový štáb ve studiu jsem já nebo kdokoli jiný prostě jen týpek v legračním ohozu. Bylo jich tu spousty a další ještě přijdou,“ rozpovídal se o svém menším a možná už dospělém okamžiku prozření.

Blízkost příběhu Duny

Po londýnském dobrodružství s Willym Wonkou se ohřál ve svém losangeleském domově pouhých deset dní, než odjel pracovat na druhé části famózního sci-fi Duna, které rovněž představuje velký milník v jeho kariéře. Příběh jeho hrdiny Paula Atreida tak trochu kopíruje i jeho vlastní. Jestliže první díl 2021 ho vyobrazoval jako mladíka učícího se orientovat v dospělém a krutém světě, druhá část pak Paula vykresluje jako hrdinu, jenž převzal otěže vlastního osudu a nebojí postavit čemukoliv, co mu přinese do cesty. Sám režisér Denis Villeneuve si všiml, jak velký skok Timothée během několika let udělal.

„Druhá část je o přerodu chlapce v muže, který se stane vůdcem, charismatickou temnou postavou. Bylo to poprvé, kdy jsem byl svědkem, že by někdo přímo před objektivy kamer skutečně dospěl,“ zhodnotil hercův výkon režisér. Sám Timothée si pokračování natáčení pochvaloval i z jiného důvodu. „U první Duny, a teď nechci, aby to znělo nevděčně, mi trochu chyběli vrstevníci. Ale teď bylo úžasné trávit mnohem víc času se Zendayou a jejím přítelem Tomem Hollandem, který ji jezdil navštěvovat.

A taky tam byl Austin Butler a Florence Pugh. Najednou jsem měl pocit, že jsem součástí komunity lidí, kterým záleží na stejných a správných věcech,“ poznamenal Timothée směrem k novým přírůstkům k hereckému ansámblu očekávaného snímku.

Zdroj: Youtube

V tu dobu bude už ale Timothée plně pohroužen do příprav biografického snímku režiséra Jamese Mangolda s názvem A Complete Unknown, v němž si zahraje Boba Dylana. Další skvělá a dospělá volba nejžádanějšího muže Hollywoodu!

Timothée Chalamet

  • Narodil se 27. prosince 1995 v New Yorku, jeho matka je Američanka a otec Francouz, je bilingvní a má americké i francouzské občanství.
  • Před kamerou se objevil poprvé v seriálu Právo a pořádek (2009), pak jej čekaly seriály jako Ve jménu vlasti nebo Milionový lékař. Ve filmu debutoval v devatenácti ve snímku Muži, ženy a děti. Stejný rok si zahrál v Nolanově sci-fi dramatu Interstellar. V roce 2017 přišla přelomová role v respektovaném dramatu Dej mi své jméno a on získal první nominaci na Oscara. Následovaly Malé ženy, Krásný kluk, K zemi hleď! nebo Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun.
  • V roce 2021 si zahrál ve Villeneuveově sci-fi hitu Duna, loni uvedl úspěšného Wonku a nejnověji vstupuje do kin v pokračování Duny.
  • Od podzimu minulého roku randí s influencerkou Kylií Jenner.

Zdroj: časopis TV Mini

Související články