Sinéad O’Connor vyrůstala se čtyřmi sourozenci v Dublinu a zažila opravdu kruté dětství. Její matka ji fyzicky i emocionálně týrala a sexuálně zneužívala. Sinéad proto ve třinácti letech raději utekla z domova. "Vedla mučírnu," řekla v slzách v televizním pořadu o své zesnulé matce, kterou považovala za monstrum. V patnácti byla odsouzena za krádež v obchodě a následně musela strávit rok v polepšovně. Když bylo O’Connor osmnáct let, její matka zemřela při autonehodě a ona se později svěřila The Guardian, že se přes to nikdy nepřenesla, protože i přes její týrání matku stále milovala.

Ze dna na vrchol hitparád

Škola pro ni nebyla zrovna nejoblíbenější místo, ale právě tam díky svému učiteli poprvé nahlédla do hudebního světa. V Dublinu se pak připojila k jedné kapele a upoutala pozornost londýnské nahrávací společnosti. Brzy podepsala svou první smlouvu a začala pracovat na debutovém albu. To se dostalo na vrchol amerického popového žebříčku díky singlu „Nothing Compares 2 U“, který v roce 1984 složil zpěvák Prince. Videoklip pak přinesl nečekaný pohled na její nejhlubší emoce a Sineád později přiznala: „Ta píseň mi připomněla mou matku.”

Zdroj: Youtube

První superstar 90. let

Křehká dívka s velkýma očima a oholenou hlavou si získala srdce mnoha fanoušků a tato skladba se stala jejím nejslavnějším počinem. V roce 1991 obdržela ocenění Grammy za nejlepší alternativní hudební výkon, které jí pomohlo upevnit místo na hudební scéně a získat uznání za své jedinečné hudební schopnosti. Časopis Rolling Stone ji dokonce označil za první superstar 90. let.

Vysvěcená kněžka i oddaná islamistka

Držitelka Grammy ovšem přitahovala pozornost nejen svým hlasem, ale i kontroverzními prohlášeními a činy. Kritiku si vysloužila za veřejnou podporu Irské republikánské armády a roztrhání obrazu papeže během televizního vysílání. Později se nechala vysvětit na kněžku kontroverzní náboženskou skupinou a v roce 2011 označila Vatikán za „hnízdo zmijí“ kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání dětí. O pár let později pro změnu oznámila, že konvertovala k islámu a změnila si jméno na Shuhadāʾ Sadaqat.

Křehké duševní zdraví

Sinéad dlouhodobě bojovala také se svým psychickým zdravím. Lékaři jí totiž diagnostikovali rovnou tři duševní onemocnění – bipolární poruchu, posttraumatický stresový syndrom a hraniční poruchu osobnosti. Zpěvačka se dokonce svěřila, že nejednou uvažovala o sebevraždě. 

Čtyři děti a smrt syna

A jednoduché to zpěvačka neměla ani v milostném životě. Čtyřikrát se vdala a byla čtyřnásobnou matkou. O možnost vychovávat dceru Roisin ale přišla při soudní bitvě o opatrovnictví s jejím otcem, irským novinářem Johnem Watersem. Největší bolest však zažila se svým třetím dítětem, synem Shaneem. Ten si totiž ve svých sedmnácti letech vzal život po útěku z léčebny. Sinéad byla z jeho smrti hluboce otřesena. O svůj zármutek se dělila i s fanoušky na sociálních sítích. Tragédie se stala jen rok a půl před zpěvaččinou smrtí. Ve svém posledním tweetu zveřejnila fotografii mrtvého syna Shanea a napsala: „Od té doby žiji jako nemrtvá noční bytost. Byl láskou mého života, světlem mé duše.”

Sinéad O’Connor našli 26. července 2023 bez známek života v jejím londýnském domě. Podle koronera zemřela přirozenou smrtí.

Zdroj: iGlanc.cz, people.com, theguardian.com, nypost.com

Související články