Za všechny holčičky, které si kdy hrály s panenkou Barbie, říkám, že Ken vždy tak trochu hrál druhé housle. To není kritika, ale konstatování faktu. Stejně jako ve filmu, zatímco Barbie může být prezidentkou, astronautkou, lékařkou, diplomatkou nebo mořskou pannou, Ken má k dispozici sotva pár plavek, pořádná kariéra je v nedohlednu a jeho jméno ani není uvedené na listině vlastnictví domu snů v Malibu. Jeho den nestojí za nic, dokud se na něj Barbie aspoň nepodívá, jí je to jedno. Potká ho, nepotká, bude to den jako korálek i bez chlapa. Bylo jen otázkou času, než toho plastového chudáka postihne ’exisKENciální’ krize. Díky filmu se jeho hlasem stal Ryan Gosling a podařilo se mu doposud nemožné.

Zdroj: Youtube

Za všechny Keny na světě

V polovině mrazivého ledna se v kalifornské Santa Monice konal již 29. ročník Critics Choice Awards, kde nechyběl mezi nominovanými zmiňovaný Ryan Gosling se skladbou ”I’m Just Ken”, v níž jako by mluvil za všechny ty nedoceněné Keny na světě. Jeho volání bylo vyslyšeno a vyhrál. Tedy technicky vzato, cena nebyla přímo pro Goslinga, ale pro scenáristy Marka Ronsona a Andrewa Wyatta, kteří ji přišli na pódium převzít, ale to teď není podstatné. Podstatné je, že se to stalo skutečným a nic totální ohromení nevystihuje lépe než hercův výraz ihned poté, co z úst moderátorů uslyšel slova I’m Just Ken.

Sám tomu nevěřil

Bylo jen otázkou času, než Goslingova bezprostřední reakce oběhne svět a ten udivený obličej se stane terčem internetových meme. Ano Ryane, vážně jsi vyhrál. Není to sen ani fikce. Je to realita. Jeden z fanoušků poznamenal, že herec v té chvíli vypadá jako bývalý voják speciálních jednotek s amnézií, který si začíná vzpomínat, kým je. Během své děkovné řeči Ronson okřikl herce se slovy: „Ryane Goslingu, tohle je stejně tak tvoje cena jako naše. Svým jedinečným výkonem jsi přiměl publikum, aby si tuto píseň zamilovalo, takže ti děkuji.”

Už nikdy jenom Ken

Ken přišel na trh jen dva roky poté, co se začala prodávat panenka Barbie. Je s ní neodmyslitelně spjatý, jako Adam a Eva, a přesto se mu nikdy nepodařilo ani z poloviny dosáhnout takového úspěchu jako jí. Byl ve světě po všech stránkách úspěšné Barbie jen hezký a opálený doplněk. V holčičím Barbielandu zkrátka není místo pro patriarchát, tady vládnou malé dívky se svými sny. To ony mají příběh pod kontrolou. Narativ, který přetrvává dodnes a je živý i ve filmu. Barbie je středem celého vesmíru a Ken vedlejší postava.

Člověku je ho až trochu líto, protože Ken je taková ta panenka, kvůli níž nikdy scénu v obchodě neztropíte. Patří mezi věci, které dostanete, ale nikdy jste se o ně neprosili, jako chřipka, bolesti zad nebo akné. Barbie a Ken si nikdy nebyli rovni v ambicích, v moci, a dokonce ani v tom šatníku. Však i v naději to trochu obrátit představila společnost Mattel v roce 2017 zcela novou řadu Kenů, různých barev pleti, vlasů a tvarů těla. Tehdy se uvádělo, že dívky mají na jednoho Kena sedm barbín. Když ono je nesmírně těžké konkurovat ženě, která je vším. Po letošních cenách kritiků si ale troufám říct, že to je pro tak dlouho opomíjeného Kena satisfakce a že Ken už nikdy nebude jenom Ken. Bude to přinejmenším Ryan Gosling a jeho bombový výraz poté, co vyhrál.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články