Hollywood miluje comebacky. Robert Downey Jr. je navíc skutečné dítě showbyznysu: jeho rodiče zasvětili život umění a nechybělo mnoho, aby na to junior doplatil. Volnomyšlenkářský otec a zároveň oblíbený undergroundový režisér představil Robertovi marihuanu ještě coby dítěti na prvním stupni základní školy. A brzy bylo hůř. Drogy kupodivu zprostředkovaly podivné pouto mezi otcem a synem.

Když jsme spolu brali drogy, bylo to, jako kdyby se mi tím táta snažil říct, že mě má rád. Jinak to prostě neuměl,“ vzpomínal na netradiční výchovné metody.

Z léčebny a vězení na stříbrné plátno

O komplikovaném vztahu se zesnulým otcem natočil v roce 2022 celovečerní dokument s názvem Sr. v rámci své produkční společnosti Team Downey. V 90. letech se Robert motal v kruhu opakovaných zatčení, pobytů ve vězení a léčebnách. Filmová studia nechtěla riskovat vysoké pojistky za nespolehlivého herce a jeho kariéra začala stagnovat. Sebevražedný kolotoč se nakonec Robert rozhodl zastavit až v roce 2003. Už za pět let se proháněl po stříbrném plátně coby Iron Man, a začal tak druhou, víc než úspěšnou fázi své kariéry.

Konec Železného muže a Oscar

V roce 2019 oblékl brnění Iron Mana podeváté a naposledy ve snímku Avengers: Endgame. Ačkoli fanoušci plakali – pláčou dodnes – Robertovi se po více než dekádě superhrdinských bijáků trochu ulevilo.

Po jedenácti letech v kůži Iron Mana jsem začínal mít strach, jestli mi trochu neatrofovaly herecké svaly,“ svěřil se smíchem New York Times s tím, že měl pocit, že hraje jednu roli jedním stylem už hodně dlouho.

Zdroj: Youtube

V roce 2022 pak přišla velká výzva jako z jiného světa. Filmový mág Christoper Nolan mu nabídl roli v životopisném dramatu Oppenheimer, kde měl ztvárnit Lewise Strausse, úředníka Komise pro atomovou energii a jakéhosi protivníka k Oppenheimerovi brilantního Cilliana Murphyho.

Chris mi povídá: Přijď k nám domů, dám ti přečíst scénář. A já jsem po téhle šanci skočil. Od něj to bylo riskantní rozhodnutí, ale věřil mi,“ vzpomíná dnes na okamžik, který mu pak probleskoval hlavou během oscarové děkovné řeči. „Hrát Lewise Strausse bylo… nechci říct těžké, ale rozhodně hodně proti mé přirozenosti,“ říká o postavě, která rozhodně postrádá jeho humor a určitou neodolatelnost. „Ale Chris mě právě hezky vedl k tomu, abych natočil zrcadlo na zatím neprozkoumanou část sebe sama,“ vysvětluje a dodává: „A taky vím, že jsme se dostali do momentu, kdy jsme se dotkli těch mých ochablých hereckých svalů a rovin. Ale Chris po mně nakonec ani nechtěl, abych se nějak výrazně zbavoval svých obvyklých hereckých poloh, jen byl čas věnovat se těm jiným.

Spolupráci s jedním z nejvýraznějších režisérů současnosti si pochopitelně velmi pochvaloval. „Je to muž s velkou zkušeností, má to prostě v malíku. Kupříkladu žádné značky na zemi, které by vám říkaly, kde máte přesně stát. Nebo když jsem měl třeba nějakou pochybnost, jestli nemám třeba zrychlit tempo nebo něco podobného, hned odvětil: Ne, o to se nestarej, to je můj problém. Jestli jsem to nenapsal dobře, bude to problém později. Někteří režiséři občas celé natáčení zatěžují vlastními neurózami a nejistotami, a to rozhodně není jeho případ,“ uzavírá.

Velké návraty

Rok před šedesátkou si Robert tak užívá dalšího hereckého vrcholu; sám ostatně za své životní role považuje Charlieho Chaplina (biografický snímek z roku 1992), Iron Mana a právě Lewise Strausse. Letos se navíc vydává rozčeřit vody seriálového vesmíru – po více než dvaceti letech od svého účinkování v úspěšném seriálu Ally McBealová. V žánrovém koktejlu s názvem Sympatizant, který natočil jako koprodukci ve vlastní společnosti Team Downey a jejž uvádí od dubna HBO Max, si zahrál hned několik rolí.

Děti ho ostříhaly dohola

Základem špionážního thrilleru s prvky černého humoru je Pulitzerem ověnčená stejnojmenná kniha vietnamsko-amerického spisovatele Viet Thanh Ngyuena z roku 2016 (česky 2017). Sedmidílný seriál sleduje dvojitého agenta (Hoa Xuande) sloužícího rozvědce jak socialistického Vietnamu, tak tajné službě jihovietnamského režimu, s jejímiž pohlaváry se dostane do Spojených států, kde ve své tajné misi pokračuje. Robert si zahrál různorodé postavy, s nimiž se hlavní hrdina setkává po příjezdu do USA, třeba kongresmana, agenta CIA či hollywoodského režiséra. A jelikož „vícerole“ vyžadovala výrazné přípravy v maskérně, nechal Robert své děti, aby ho před začátkem natáčení ostříhaly dohola (celé video z akce je k vidění na hercově instagramovém účtu).

Sympatizant se prozatím těší nadšené divácké odezvě, což Robert i jako koproducent velmi vítá – i vzhledem k tomu, že má do budoucna velké plány právě v rámci seriálové tvorby. Plánuje totiž seriál ze světa Doyleova Sherlocka Holmese, do jehož tvídové čepice se s velkou pravděpodobností vrátí ještě i on sám. V procesu je totiž také příprava třetího filmového dílu akčně zpracovaných dobrodružství legendárního detektiva. Do úlohy doktora Watsona se vrací Jude Law, na režijní židli ovšem vystřídá Guye Ritchieho jiný ostrovní talent, Dexter Fletcher (Bohemian Rhapsody, Rocketman).

A možná to nebude poslední velký comeback. Nedávno se Robert nechal slyšet, že by případnou nabídku na zopakování si úlohy samotného Iron Mana zvážil. „S radostí, jde už vlastně o jistou část mé DNA. Ta role si mě vybrala. A podívejte se, vždycky říkám: Nikdy nesázejte proti Kevinu Feigeovi. Nemůžete vyhrát. On je tím studiem, on vždycky vyhraje,“ poznamenal směrem k producentovi a prezidentovi Marvel Studios. Ostatně Hollywood miluje comebacky, takže se pojďme nechat překvapit.

Robert a Susan

Životní lásku potkal při natáčení hororu Gothika, který Susan Levin tehdy produkovala. „Jen jsem ji viděl a pomyslel si, že na šéfovou je až moc hezká,“ vzpomíná na setkání se ženou, s níž se v roce 2005 oženil. Mají třináctiletého syna a desetiletou dceru. Svou manželku chválí, kudy chodí, a jí přičítá největší zásluhu na tom, že se po mnoha letech dostal definitivně ze závislosti na omamných látkách.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Star

Související články