Leo Gudas byl tvrďák, stejně jako syn

Možná už jako malý dostal do postýlky místo zvířátek puk a hokejku. A jako první boty brusle. Radko Gudas, který aktuálně hraje za tým Anaheim Ducks v severoamerické NHL, je totiž synem bývalého hokejového obránce a současného trenéra Lea Gudase a k hokeji měl odjakživa blízko. „On se narodil s tím, že bude hokejista. A protože se pohyboval v hokejovém prostředí, myslel si o všech chlapech, že jsou hokejisti. Když mu byly asi čtyři roky, tak se mého bratrance zeptal: Strejdo, ty hraješ za koho?” řekla Gudasova maminka Radomíra v rozhovoru pro Deník.

Leo Gudas byl během své hráčské kariéry známý tvrdou hrou, stejně tak syn, kterému se přezdívá Ničitel, Predátor či Řezník. Rovněž reprezentoval Československo a později Českou republiku na mezinárodních zápasech, včetně mistrovství světa. Doma má čtyři bronzové medaile, ale na syna teď už nemá. Rodák z Kladna v rozhovorech vtipkuje, že už si ho táta konečně nebude dobírat.

Hrál děda, hraje táta, bude hrát i syn?

Jablko tady nepadlo daleko od stromu, Radko po otci podědil mnohé a vypadá to, že minimálně jedno z jeho čtyř dětí bude v hokejové linii pokračovat. S manželkou Barborou má syna Kvída a tři dcery: Leontýnku, Elvíru a Frídu. Když se po vítězném duelu s Dánskem proměnila šatna hokejové reprezentace v dětskou hernu, Gudasův syn si vzal brankářskou výbavu a z plných plic na tátu křičel, aby si získal jeho pozornost. Jestli mu zápal pro bránu vydrží, roste nám tady skvělý gólman.

Zatímco Radko Gudas má děti čtyři, on sám má sourozence jen jednoho, a to sestru Karolinu, která hokej nehraje, ale k hokejovému prostředí má velmi blízko. Za manžela si dokonce vzala bratrova kolegu z práce.

Sestra Karolína si vzala hokejistu

Bruslit Radko začal už ve čtyřech letech, tehdy rodina Gudasových žila v Norsku. „Radko dělal hokej, hrál na kytaru, jeho sestra Karolínka zase krasobruslila a hrála na piano,” prozradila dále v rozhovoru maminka sourozenců. Z Karoliny nakonec vyrostla muzikálová zpěvačka a rodiče malých dětí ji dobře znají jako zakladatelku dětského projektu Karol a Kvído. V soukromí je ale především máma Emilky a Marka a také manželka bývalého hokejového brankáře Michala Neuvirtha, který část své kariéry strávil spolu s Gudasem v týmu Philadelphia Flyers.

Vlastně se člověk ani nemůže divit, že to takhle dopadlo, když Karolína Neuvirthová Gudasová vyrůstala s hokejkami. Avšak kdybyste náhodou snily o manželovi v NHL, pak vězte, že život s profesionálním sportovcem není žádný med a na rodinu to má velký dopad. „Čtrnáct dní jsi byl úplně pryč. Dny, co si byl doma, tak ráno prospíš, trénink, spíš, trénink, zápas. Čtyři dny volna v měsíci. Někdy to volno dostanou, když jsou na tripu. Že prostě někam odletí, a tam dostanou den volna, takže super. My jsme spolu trávili fakt málo času,” prozradila Karolina v podcastu Frankly.

Rodina Gudasových má hokej zkrátka v krvi, ať už jde o holky nebo kluky, a je nejspíš jen otázkou, kdy uvidíme na soupisce reprezentace jména současných ”mini Gudas”. Zatím si budeme vychutnávat ten skvělý pocit z toho, že Češi jsou po čtrnácti letech hokejoví mistři světa.

Zdroj: iGlanc.cz, Deník, Hokej, Elite Prospects

Související články