Už čtvrt roku žijí fandové královské rodiny v nejistotě. Princezna Kate se v lednu podrobila blíže nespecifikovanému zákroku, poté nebyla vídána na veřejnosti a v březnu oznámila, že má rakovinu. Logicky se stáhla do soukromí a nekomunikuje se světem. Až doteď. Prostřednictvím děkovné karty vyjádřila vděčnost za podporu, kterou jí lidé posílají. Jenže právě ti se nyní čertí, že dopis nemá ty správné atributy. Kde je fotka? A co třeba podpis?
Princezna se nechce fotit?
Kensingtonský palác, tedy rezidence Kate a Williama, běžně rozesílá děkovné karty při specifických příležitostech, jako jsou odpovědi na přání k narozeninám, výročí svatby nebo ke státním svátkům. Psaní obsahuje skutečně fotografii, která se však většinou stylizuje právě k dané příležitosti. A je jasné, že nyní se Kate fotit asi zrovna nechce. Poslední oficiální snímek tohoto typu mohli fanoušci spatřit o Vánocích, kdy Williama a Kate s dětmi v černobílé kompozici zvěčnil módní fotograf Josh Skinner. Zopakovat tedy onu fotografii by bylo asi jako vzít si stejné šaty na více po sobě jdoucích akcích. A ano, uvědomujeme si, že na Kate je sympatická recyklace šatů, avšak dopisy při výjimečných příležitostech jsou něco jiného.
Podpis? Ten nemůžete po královské rodině žádat
Pokud se vám poštěstí potkat někoho z královské rodiny, můžete požádat o selfie. Kdybyste však přišli s památníčkem nebo fotografií a prosili o podpis, budete odmítnuti. Členové královské rodiny nerozdávají své autogramy z logického důvodu – mohlo by se s nimi obchodovat. Navíc, kdyby se vědělo, že se členové královské rodiny běžně podepisují, určitě by se našli i tací, kteří by autogramy padělali. Princezna Kate tuto situaci občas řešila nápaditě. Dětem kreslila do památníčků obrázky, aby tak měly něco vytvořené rukou princezny. Originální podpis v dopisu je tedy nesmysl. Může se využít maximálně přetištěná parafa.
Jak napsat dopis králi?
Pokud byste chtěli napsat královské rodině, můžete. Jestli chcete oslovit přímo Karla III., směřujte psaní do Buckinghamského paláce, Kate a Williamovi pište do zmíněné rezidence v Kensingtonu. Král se oslovuje jako Jeho Veličenstvo, tudíž na obálku napište „His Majesty The King“, v případě královny se napíše „Her Majesty The Queen“. Když se osmělíte oslovit Williama, měli byste napsat „The Prince of Wales, KG, KT“, u Kate použijte „The Princess of Wales, GCVO“, což jsou zkratky jejich statusů.
Jak oslovit krále nebo královnu? Použijte slůvka jako „Sir“, „Madam“ nebo „May it please Your Majesty“. Bývá tedy zvykem, že pokud vás panovník nezná, měli byste oslovit jeho tajemníka, tedy „The Private Secretary to His Majesty The King“. Pokud bychom měli kompletně dodat, jak v dopise králům pokračovat, lze vyjádřit skromnou povinnost (With my humble duty…), list se zakončuje projevem oddanosti a ctí být služebníkem Jeho Veličenstva (I have the honor to remain, Sir/Madam, Your Majesty’s most humble and obedient servant).
Uvidí král nebo princ vaše psaní?
Samozřejmě nemůžeme být naivní a myslet si, že královská rodina přečte každé psaní. Jen si vezměte, že po smrti královny Alžběty II. v roce 2022 masivně narostl počet zásilek v královské schránce. Zatímco před skonem královny přicházelo do Buckinghamu týdně asi 1000 dopisů, po její smrti to bylo 50 000 psaní. O odpovědi se starají právě tajemníci a speciální tým královské rodiny. Avšak někdy se urození členové rodu Windsorů rádi podívají, co skrývají obálky. Karel III. se nedávno nechal zvěčnit, jak si pobaveně čte přání brzkého uzdravení od věrných fandů.
Zdroj: iGlanc.cz, People, Daily Mail