Pierce Brosnan odešel z Velké Británie v první polovině 80. let, kdy začala stoupat jeho hvězda díky seriálu Remington Steele. Usídlil se v kalifornském Malibu především kvůli moři. „Vyrostl jsem na březích řeky Boyne v hrabství Meath. Často jsme jezdili na pláže v Galway. Voda je prostě můj živel,“ říká herec a náruživý rybář. Posledních dvacet let si kromě Malibu užívá oceán také na Havaji, kde má se svou ženou Keely druhý domov. Své rybářské vášni se věnuje v podstatě celý život a bere ji jako terapii.

Zdroj: Youtube

I kdyby mohl už jen sedět a malovat nebo si v klidu užívat kouzelné západy slunce, Pierce dál pracuje. Vybírá si velice různorodé role, ostatně tak to dělal vždycky. Možná proto, aby nezůstal zaškatulkován jako akční hrdina v „kabátě“ jménem James Bond. „Rád si dopřeju volno a je příjemné, když si můžu práci vybírat. Ale že bych se řídil nějakými pravidly, jak přistupovat k nabídkám? Ne! Jediné, co rozhoduje, je scénář. Na tom to všechno stojí,“ říká herec, jenž má za sebou víc než stovku rolí.

Otce nikdy nepoznal

Pierce je podle svých slov v současnosti víc než spokojený, ovšem vždycky tomu tak nebylo. Dokázal si ale jít za svým – naučil se to už jako kluk. „Nikdy jsem nepoznal svého biologického otce, odešel od nás, když jsem byl nemluvně. Moje maminka byla velmi odvážná – nechala mě s prarodiči a odešla z Irska do Londýna, aby nás mohla díky lepší práci finančně zajistit. Viděl jsem ji třeba jen dvakrát do roka,“ vzpomínal Pierce na dětství. Navzdory – a zároveň díky – kterému ale v sobě dokázal najít a upevňovat vnitřní sílu a houževnatost.

Jako teenager se zapsal do kurzů herectví, tím jeho život nabral nových rozměrů. „Když jsem objevil herecké umění – nebo když si ono našlo mě –, bylo to nesmírně osvobozující. Byl to krok do jiného života, našel jsem něco, v čem jsem dobrý. A to byl velký objev,“ vzpomínal. Tehdy si také po vzoru své matky vytvořil životní krédo, kterým se řídil a řídí doteď – ničeho nelitovat!

Mamma Mia! nelituji

Nikdy tak kupříkladu nelitoval svého výkonu v muzikálu Mamma Mia!, který mu v roce 2008 přinesl anticenu Zlatá malina. „Vždyť za to mám taky zlatou a platinovou desku,“ kontroval s úsměvem v jednom rozhovoru – a má pravdu. Písničkový soundtrack z filmu šel skutečně na dračku. Ovšem před prvním natáčením písničky S.O.S. v něm byla úplně malá dušička. „Přišel jsem do studia a za pianem seděl Benny Andersson z ABBY a rovnou mi to odpočítal. Raz, dva, tři… Bylo to fakt těžké, ale hodně mě uklidňoval pohled na mé herecké parťáky. Když jsem viděl vytřeštěné výrazy Colina Firtha a Stellana Skarsgårda, kteří to viděli a věděli, že brzy bude řada nich… To mě trochu uklidnilo,“ vzpomínal na natáčení filmu Mamma Mia!, které dodnes považuje za jednu z nejvýraznějších zkušeností kariéry.

„Víte, až se budu ohlížet zpátky a nějak hodnotit svoji práci, budu doufat, že tam najdu pár filmů, na které jsem pyšný a jsem rád, že jsem mohl být jejich součástí. A třeba Mrs. Doubtfire – Táta v sukni je rozhodně jedním z nich,“ dovolil si trochu bilancovat v rozhovoru pro The Guardian.

S láskou vzpomínal třeba na spolupráci s legendárním Robinem Williamsem. „Svůj první natáčecí den jsem se šel podívat na Robina do jeho přívěsu. Měl na sobě havajskou košili a kraťasy, ze kterých mu čouhaly ty jeho chlupaté ruce a nohy, ale už měl obličej paní Doubtfireové! Pozdravil mě vysokým ženským hlasem: „Oh, Pierci, ty jsi fešák, pojď mi dát pusinku!“

Filmy pořád natáčí

I když si Pierce čas od času dopřeje trochu toho bilancování – však se má také za čím ohlížet – na důchod aktuálně nepomýšlí. Za poslední čtyři roky natočil deset filmů, což je s přihlédnutím na nutné pauzy během covidových lockdownů víc než úctyhodné číslo. Objevil se kupříkladu coby Doctor Fate v superhrdinském DC dobrodružství Black Adam vedle Dwaynea Johnsona v titulní roli. A jako fanda komiksů si natáčení užíval. „Pořád jsem si říkal, jestli se mi někdo ozve a obsadí mě do nějaké pořádné komiksové adaptace. Nakonec se to povedlo,“ pochvaloval si Pierce, který tak trochu narážel na svůj pradávný neúspěšný konkurz na Batmana režiséra Tima Burtona. „Pamatuju si, že jsem tenkrát Timovi řekl něco úplně stupidního, něco jako… nechápu, jak by mohl jakýkoli chlap nosit spodní prádlo přes kalhoty,“ čímž narážel na batmanovský kostým. „Ale tu práci tenkrát dostal ten nejlepší možný kandidát a já jsem se jednoduše měl potkat až s Doctorem Fatem – v ten pravý čas,“ dodává ve stylu svého motta „ničeho nelituji“.

V posledních letech si dopřál také role ve filmech Zmetci nebo Fast Charlie a trochu kouzla v teenagerovském muzikálu Příběh Popelky, v něm opět a s radostí zpíval. Těšit se na Pierce můžeme i v budoucnu – nezastavitelný sedmdesátník má zatím v plánu hned tři nové snímky a opět se jedná o velmi různorodé projekty.

V připravovaném westernu s názvem Unholy Trinity se objeví v hlavní roli po boku Samuela L. Jacksona. Dokončena by pak měla být adaptace bestselleru Čtyři slova lásky irského spisovatele Nialla Williamse, v níž si zahrál s Helenou Bonham Carter a Gabrielem Byrnem. Objeví se také v životopisném dramatu o životě broadwayské herečky Lillian Hall, kterou ztvární Jessica Lange. Pierce prostě baví pracovat. „Jak říká můj nejstarší syn: ,Můj otec je snílek.‘ Ale moje snění mě dostalo v životě docela daleko, takže v něm budu pokračovat a budu stále tím mužem, kterým jsem, a budu dělat, co můžu – a co nejlíp, za pomoci kousíčku toho talentu, který mám.“

Pierce Brosnan a manželka Keely

V roce 1991 přišel Pierce o svou první manželku Cassandru Harris po sedmnácti letech vztahu, když zemřela na rakovinu. O tři roky později potkal americkou novinářku Keely Shaye Smith, která mu podruhé změnila život – nevěřil totiž, že se po manželčině smrti dokáže znovu zamilovat. Jsou spolu dodnes, mají dva syny, Dylana a Parise.

Zdroj: časopis TV Star