Být prezident není jednoduchá pozice a ani není možné se zavděčit úplně všem a každému. Přesto si někteří dokázali uzmout větší část koláče a těšili se velké popularitě. Česko má nového prezidenta od března 2023. Když si pročtete názory k jeho příspěvkům na sociálních sítích, dá se celkem slušně shrnout, co na něm lidé mají rádi. Třebaže máme po x letech konečně prezidenta, který republiku reprezentuje a ještě u toho dobře vypadá. Stmeluje místo rozdělování, posiluje národní hrdost a přibližuje se lidem.

Generál Pavel

Petr Pavel je v pořadí čtvrtým prezidentem České republiky, a přestože je v čele zatím poměrně krátce, pro mnoho lidí je svěží a vytouženou změnou svého předchůdce Miloše Zemana. Je ještě brzy dělat závěry, nicméně Generál Pavel je prezident, který nezahálí. Takový, který sjede divokou vodu nebo vyrazí brázdit silnice na motorce. Sako střídá za flanelku a se svou ženou jsou ozdobou Pražského hradu.

Bylo by jistě zajímavé číst komentáře u prezidentů předešlých. Nejen těch našich, ale i v zahraničí. Dříve takové možnosti nebyly, ale můžeme se alespoň pokusit odkrýt důvody, proč se zasloužili nejen o post hlavy státu, ale proč na ně většina vzpomíná v dobrém.

Václav Havel

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.” Tuto větu pronesl Václav Havel v době sametové revoluce, která svrhla komunistický režim v Česku. Byl posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem. Úřadoval celkem dvanáct let. Měl své ideály a těch se držel, bojoval za lidská práva a vehementně usiloval o svobodu a demokracii. Václav Havel je symbolem obnovení státnosti a vrátil Čechům nejen místo v Evropě, ale i národní hrdost.

Tomáš Garrigue Masaryk

Vysoký, štíhlý, miloval černou kávu a švestkové knedlíky. Prezident Osvoboditel nebo jen TGM. Stejně jako Havel, i Tomáš Garrigue Masaryk byl ikonickou osobností a symbolem začínající éry. Všeobecně je znám jako mimořádně populární prezident nově vytvořené republiky, zakladatel státu, přestože byla i období, kdy většina společnosti stála proti němu. Nebál se stát za svým názorem, i když ho ostatní zrovna nesdíleli. Už jen to, že mu lid přezdíval ”tatíček” o něčem svědčí.

Pocházel z chudých poměrů, matka byla kuchařka, otec negramotný kočí. On se pílí a inteligencí z rodinných poměrů vymanil a zapsal do dějin. Lepší příklad o chudobném chlapci, který udělal díru do světa, byste těžko hledali. I když víte, jak se to říká: Matka jistá, otec nejistý. A tak už za jeho života existovaly spekulace, že je ve skutečnosti synem bohatého židovského továrníka, u něhož jeho matka sloužila.

Americká trojka

Spojené státy americké, země neomezených možností. V jejím čele se doposud vystřídalo 46 osobností, včetně současného amerického prezidenta Joea Bidena. S takovou konkurencí není lehké obstát, přesto má Amerika takovou svoji svatou trojici oblíbenců.

George Washington, který nastoupil do úřadu 30. dubna 1789, je dodnes považován za to nej, co tahle země měla, co se jeho popularity týče. Snad i proto, že byl historicky prvním prezidentem USA. Ó velký Washington, byl zbožštěn ještě za svého života. Dlouho byl považován nejen za vojenského a revolučního hrdinu, ale také za člověka s velkou osobní integritou, hlubokým smyslem pro povinnost, čest a vlastenectví, a za to měl převážnou důvěru obyvatelstva.

Abraham Lincoln byl v pořadí 16. prezidentem USA a jeho odkaz spočívá v mnohém. Úspěšně vedl politický boj a občanskou válku, která zachovala unii a hlavně, ukončila otroctví a vytvořila možnost občanské a sociální svobody pro Afroameričany. Veliký byl hodně, doslova, měřil 193 cm.

Trojici uzavírá Franklin D. Roosevelt, 32. prezident Spojených států amerických. V Bílém domě sídlil dvanáct let, což je déle než obvykle, protože měl hluboký vliv nejen na svůj národ, ale celý svět. Položil základy moderní Ameriky, která se v době jeho odchodu z úřadu stala supervelmocí s nově nabytou prosperitou, z čehož těží dodnes.

Zdroj: iGlanc.cz, Deník, Dějepis, Miller Center, Constitution Center, US News

Související články