Influencerka Miquela Sousa neboli Lil Miquela je devatenáctiletá módní influencerka, která rozjíždí kariéru v hudebním průmyslu. Na svém Instagramu má už skoro 3 miliony sledujících, na YouTube kanálu 280 tisíc odběratelů. Aktivní je i na TikToku nebo Twitteru. Ráda cestuje, těší se na léto a ujíždí si na melounových bonbonech. Tak proč vám ji tu představujeme, když se prostě jedná jen o další mladou holku z L.A., která chce být slavná zpěvačka. Miquela totiž není jen tak obyčejné děvče z davu. Nenarodila se stejně jako my všichni.

Zdroj: Youtube

Je to robot

Znáte tu otravnou kolonku, kde se vás internetový prohlížeč ptá, jestli nejste robot. No, co asi při svém surfování po netu kroužkuje Miquela. Roku 2016 vznikla jako další profil na Instagramu, kde od té doby vypráví svůj fiktivní příběh. Má brazilsko-argentinský původ, bydlí v Downey v Kalifornii. Živí se hlavně jako modelka, pózovat před objektivem ji hodně baví. Za roky svého života na sítích rozhodně nezahálela a už si nadělala slušnou řádku spoluprací, nejčastěji se streetwearovými a luxusními značkami a nutno dodat, že tenhle styl k jejím drdůlkům à la Princezna Leia skvěle sedí.

Víme o ní též, že je velmi společenská a zná se s celou řadou slavných lidí, například s herečkou Millie Bobby Brown nebo zpěvačkou Rosalíí. Nějaký čas chodila s modelem Nickem Killianem, s nímž se sice rozešli, ale pořád jsou přátelé. Miluje dobré jídlo, bojuje proti rasismu a diskriminaci, stojí za queer komunitou, občas poskytne nějaký ten rozhovor a podporuje organizaci Women's Cancer Research Fund.

Jako mnoho dalších celebrit, taktéž Miquela se stala roku 2018 obětí kyberútoku. Do jejího účtu se nabourala postava známá pod jménem Bermuda, všechny její fotografie smazala a nahradila je svými. Nakonec se ukázalo, že Miquela a Bermuda jsou nejlepší kamarádky a chtěly tímto krokem poukázat na sociální spravedlnost.

Až na ten již zmiňovaný detail, že je pouhý virtuální výplod, je to dívka se skutečnými problémy a city, s níž se mohou mnohé fanynky ztotožnit. Vytváří dojem lidskosti a svým způsobem to funguje. Proto se nabízí otázka, zda se za ní přece jen vážně neskrývá reálná osoba.

Kdo je ve skutečnosti Miquela

Zprvu svoji pravou identitu tajila. Chtěla, aby ji lidé vnímali na základě jejího umění a nehodnotili povrchně to, kým je. Spekulovalo se, že Miquela je ve skutečnosti avatar britské modelky Emily Bador, s níž jsou si vážně dost podobné, ale nic kromě vzhledu s ní společného nemá. Za její existencí totiž nestojí nikdo jiný, než celý tým lidí sestavený Sarou Decou a hudebním producentem Trevorem McFedriesenem, který spolupracoval například s Katy Perry (ta je mimochodem mezi jejími followery).

Sledující ji berou takovou, jaká je, a tak se zkrátka normálně stane, že pod její fotkou najdete komentář, jak to dělá, že vypadá pořád tak dobře, i když se cpe sladkostmi (nakolik její fanoušci podobné dotazy myslí vážně, je ve hvězdách).

Příští hudební hvězda?

Navzdory tomu, že je Lil Miquela ”jen” skvěle propracovaná počítačová simulace s vymyšleným příběhem, který přesně obchodně cílí na dívky jejího věku, na Spotify má k poslechu svoje originální songy a k řadě z nich natočila i videoklip. Třeba její píseň Speak Up je vážně chytlavá oddechovka, jejíž refrén si budete broukat už po prvním poslechu.

Věděli jste, že...

Také v Čechách máme virtuální zpěvačku. Říká si NIVVA a bydlí v Praze, kde měla nedávno koncert. Narozdíl od Miquely je trochu víc introvertní a podporuje hlavně tuzemské designéry.

A co teď? Máme očekávat, že s narůstající popularitou umělé inteligence jsme jen krůček od toho, kdy skutečné influencery nahradí kolonie Miqueliných kamarádek typu Bermuda nebo Blawko (ze stejné dílny)? Spolupráce s lidmi je mnohdy přece jen plná trablů, tak proč si to neusnadnit někým, kdo nedopatřením nepoškodí vaši značku? Sehnat lidského influencera je ale i přes ty problémy zatím přece jen jednodušší, ale jestli jste na tyhle grafické vymoženosti talent, buďte připravení. Výroba robotických influencerů na míru jednoho dne přijde.

Zdroj: iGlanc.cz, Miquela, Virtual Humans

Související články