Millie Brown odjakživa cítila lásku k barvám. Jenže zatímco pro někoho to znamená, že vymaluje obývací stěnu na červeno nebo si nakoupí různobarevné ručníky, ona ji zasadila do uměleckého vyjádření. V sedmnácti letech proto odstartovala svoji kariéru na podiu v Berlíně, kde během dvouhodinového vystoupení po vypití několika sklenic obarveného mléka, zvracela obsah žaludku na plátno.

„Chtěla jsem použít své tělo k vytváření umění. Chtěla jsem vyjít ze svého nitra, vytvořit něco krásného, co bude syrové a nekontrolovatelné,” uvedla tehdy pro deník The Guardian. Tak začala chrlit duhu pravidelně, což nezůstalo bez povšimnutí, protože něco podobného tu ještě nebylo.

Lady Gaga highlight

Všimla si jí i zpěvačka Lady Gaga, která není o nic menší mimozemšťan a kousek z jejího talentu si ukradla pro sebe. Právě spolupráce s celosvětovou hvězdou se postarala o to, aby se o ní dozvěděl celý svět. Bingo! Gaga si v té době zrovna ujížděla na své ”monster image” a tento kousek jí do skládačky perfektně zapadal. Skamarádily se už v roce 2009, kdy spolu natočily krátké video. Ovšem na 17. minutu jejího koncertu na hudebním a filmovém festivalu South by Southwest o pár let později už nikdo nikdy nezapomene. Zatímco zpívala song Swine a bubnovala, nechala se od Millie pozvracet v přímém přenosu. A bylo vymalováno.

Zvracení na zpěvačku vyvolalo různé emoce. Smích, šok, znechucení. Mimoto byla také nařčena z toho, že neuváženě oslavuje bulimii. Vznikla dokonce petice, aby Gaga s Millie ukončila spolupráci.

Zvracet umění není jen tak

Vrhání niterní duhy na plátno není jen tak. Žaludek se musí očistit od veškerého jídla, takže před vystoupením Millie mnohdy nejedla i dva dny. Jednotlivé barvy pak pila s časovým odstupem, aby se v žaludku nepomíchaly. Proces popisuje jako očistu těla i mysli, přestože při něm trpěla migrénami a vyčerpáním. V jednom z rozhovorů se svěřila, že v ní po představení vždy zůstalo ještě spousta tekutiny, takže s ní šla ještě soukromě vymalovat toaletu.

Zkrátka to nebyla práce na celý život. Užití vlastního těla coby nástroje k vytvoření artefaktů, jejž jsou pozůstatkem tvůrčího procesu, s ní však zůstalo i nadále. Je to její otisk. Od výstřelku s Gagou se přestěhovala do LA a opřela se do toho naplno.

Zdroj: Youtube

Kdo jiný by se nechal nahý přivázat jako lidské kyvadlo, zatímco po vás stéká barva a vy pomocí houpání v této nepohodlné pozici malujete obraz? Millie Brown. Jindy samu sebe na 168 hodin zavřela do izolace v prostoru galerie newyorského hotelu Refinery. Zatímco týden přebývala jen o vodě, na improvizovaném koberci z květin se nořila do meditativního stavu. Představení znázorňovalo pomíjivost života.

Nejvíce aktivní byla do roku 2020, teď o sobě průběžně na síti dává vědět, ale jelikož jsou její webové stránky aktuálně mimo provoz, zřejmě si dává tvůrčí pauzu. Na jednu stranu se nedivíme, protože neustále někde viset a nejíst muselo být po letech už trochu vyčerpávající.

Pot, slzy i krev

Millie sice možná posunula pojem umění na další level, není však jediná, kdo se v galerii bizarních umělců vyjímá. Říká se, že za každým dílem jsou pot, slzy a krev. V případě indické malířky doslova. Papia Ghoshal také do obrazů vkládá kus sebe. Jako součást barev využívá svoji menstruační krev. V Indii se totiž o periodě běžně nemluví, přestože je to nedílná součást života. Tato forma pro ni představuje způsob, jakým za indické ženy promlouvá.

Skotská malířka Val Thomson také schovává do svých trošku depresivních, ale krásných krajinek tajnou ingredienci - lidský popel. Cesta do hlubin umělecké duše je kapitola sama o sobě. Damienu Hirstovi padlo v rámci umění za oběť 9000 motýlů nebo by teď stál za zmínku i stan Tracey Emin, který popsala jmény všech, se kterými kdy spala.

Zdroj: iGlanc.cz, The Guardian, Daily Mail, Instagram