Je ikonická, i když nepatří mezi prvoplánové krásky. Pokud se však má zhostit role svůdnice, má neodolatelný šarm. Jen si vzpomeňte na snímek Smrt jí sluší, kde platila za omamnou divu. Nedělá jí problém proměnit se v obyčejnou maminu, pitoreskní postavičku, ztřeštěnou bohémku i ďábla, který drží prst na tepu módy. Jakou roli Meryl nejvíc milujete vy?

Zdroj: Youtube

Kramerová versus Kramer

Meryl Streep se v roce 1979 setkala před kamerou s Dustinem Hoffmanem a sedlo jim to. Oba podali tak přesvědčivé herecké výkony, že získali Oscary pro nejlepšího herce a herečku ve vedlejších rolích. Kritika si pochvalovala zejména dramatické pojetí v soudní síni. Mladá Meryl sice sklízela obdiv za herecké výkony, někteří si ji však dobírali, že není dostatečně krásná. Musela se ještě vyloupout.

Sophiina volba

Netrvalo dlouho a Meryl si šla pro Oscara znovu, tentokrát přebrala ocenění za hlavní roli. V dramatu Sophiina volba zahrála Polku, která přežila pobyt v koncentračním táboře. Víte, co je zajímavé? Miloš Forman doporučoval pro tuto roli režisérovi Alanovi Jay Pakulovi Magdu Vašáryovou, která se účastnila i kamerových zkoušek. Nakonec ale dostala přednost Meryl. Dostala by i Magda Oscara?

Vzpomínky na Afriku

Meryl není zrovna femme fatale, takže klasické milostné zápletky ve filmech se jí moc netýkají. Snímek Vzpomínky na Afriku je ovšem silný příběh o lásce v africké Keni. Vdaná hrdinka, Evropanka, se totiž zamiluje do svobodomyslného muže v podání Roberta Redforda. Je tam romantika i velké drama. Chemie mezi herci fungovala dokonale.

Smrt jí sluší

Někdo tento snímek z roku 1992 bere i jako hororovou komedii, jinému se film zdá jako kýč. Trojice Goldie Hawn, Bruce Willis a Meryl Streep však předvedla herecký koncert. Stárnoucí muž se zmítá v osidlech dvou žen posedlých krásou. Právě zde má Meryl představovat oslnivou divu. A daří se jí to. Líbila se vám více ona, nebo Goldie? I když Isabella Rossellini byla také charismatická.

Madisonské mosty

Populární herečku známe jako blondýnku, v tomto snímku však excelovala v tmavých vlasech. Romantické drama z roku 1995 a prostředí farmy nás trochu vrací do Vzpomínek na Afriku. Jen Redforda tu nahradil Clint Eastwood.

Ďábel nosí Pradu

Přísná šéfredaktorka módního magazínu s nesmyslnými požadavky, které valí na své asistentky. Ďábelská Miranda Meryl sedla skvěle, ačkoli bychom ji do role módní guru na první dobrou nepasovaly. Anna Wintour, která byla předlohou pro film Ďábel nosí Pradu na Streep nezanevřela. A když jsme u módy – herečka platí za noblesní dámu, která nepodceňuje styl. I když, jak sama říká, za módu příliš neutrácí. To je vše! Jak by řekla Miranda.

Mamma Mia!

Muzikál postavený na hitech skupiny ABBA ukázal další um oscarové herečky. Meryl ukázala, že umí obstojně zpívat. Že je to samozřejmé, protože se herci učí i zpěvu? No, když si vybavíte party Pierce Brosnana… Ale zase byl z nápadníků nejhezčí.

Železná lady

Hollywoodská ikona je natolik talentovaná, že se naučí gesta a mimiku jí hraných postav, až se jim začne podobat i fyzicky. Nebo byste na první dobrou hledali v bývalé britské premiérce Margaret Thatcher Meryl?  Právem získala za tento snímek druhého Oscara za hlavní roli.

Sběratelka nominací i Oscarů

Meryl Streep se může pochlubit třemi Oscary. Dva má za hlavní role, jeden za vedlejší. A 21 nominací z ní činí rekordmanku mezi ženami i muži.

Charismatická dáma je slavná a nepotřebovala k tomu ani skandály. Dokonce se jí podařilo ututlat rozchod. Po skoro 50 letech v minulém roce oznámila odloučení se svým mužem, sochařem Donem Gummerem. Jenže pozor, to odloučení trvá už šest let.

Herečka se řadí k feministkám. Sama říká, že když začínala, nebylo snadné se jako žena prosadit. Až po letech řekla, že na herečkách se tehdy oceňoval spíš půvab než to, co mají v hlavě.

Tak všechno nejlepší, Meryl. To je vše!

Který film s Meryl Streep máte nejraději?

Kramerová versus Kramer 6 %
Sophiina volba 5 %
Vzpomínky na Afriku 24 %
Smrt jí sluší 4 %
Madisonské mosty 23 %
Ďábel nosí Pradu 9 %
Mamma Mia! 22 %
Železná Lady 2 %
Božská Florence 1 %
Hodiny 2 %
Julie a Julia 2 %
Jiný 1 %
Hlasovalo: 366

Související články