V rámci spolupráce s iniciativou Váš důvod vznikla písnička, která je tak trochu moje osobní zpověď. Je o tom, jaký byl můj život s cigaretami, ale týká se vlastně všech kuřáků. A i když je kouření vážné téma, skladba je lehce žertovná, protože si myslím, že je fajn, když se lidé neberou příliš vážně,“ svěřil se Matěj, který začal kouřit po třicítce a dalo mu zabrat s cigaretami seknout.

Přišla starost o zdraví

Vadilo mi, že mi po nich smrdí ruce a oblečení, ale potřeboval jsem najít tu správnou motivaci, důvod, abych cigaretovému vábení odolal,“ říká.  

Nakonec ho správným směrem postrčilo až omezení kouření ve vnitřních prostorách, starost o zdraví, která přišla s věkem, a v neposlední řadě i podpora od přátel.

Díky nim jsem zjistil, že můžu užívat nikotin i jinak a přešel jsem na míň škodlivý nahřívaný tabák, který mi vyhovuje,“ vysvětlil.  

Snaží se podporovat druhé

Unikátní závěsná instalace pro iniciativu Váš důvod je tvořena důvody bývalých kuřáků, kteří odložili cigarety a udělali změnu. Jejím poselstvím je vzkázat dalším dospělým kuřákům, ať najdou ten svůj důvod a zkusí přestat s cigaretami úplně.

Pokud jim to nepůjde, můžou zvážit alespoň alternativy bez kouře, jako jsem to udělal já. Samotný přechod na ně je jednodušší, než by člověk čekal, a věřím, že to zvládnou i silní kuřáci,“ říká Matěj, který prozradil, že kouřil i šedesát cigaret denně.  

Skoncoval jsem s tím před šesti lety. A pokud se mi podaří inspirovat mým příběhem alespoň jednoho člověka, aby udělal ve svém životě změnu k lepšímu, budu rád,“ tvrdí.

Zdroj: VLM

Instalaci Váš důvod s písní od Matěje Rupperta mají možnost zhlédnout a slyšet všichni návštěvníci starší 18 let v laboratoři Svět bez kouře po celou dobu konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech od 11 do 20 hodin. 

Zdroj: iGlanc.cz

Související články