Fotbal byl pro mě od malička nejdůležitějším sportem. V nejdůležitější moment, kdy se mělo rozhodovat o mé další sportovní kariéře, jsem si přetrhal vazy v kotníku a už jsem se na vrchol nevrátil. Dodnes si rád zahraju, kopu za pralesní hanspaulskou ligu! Trápilo mě, že to, čemu jsem se věnoval intenzivně celý život skončilo… Byl jsem tehdy vděčný, že jsem vedle sportování nezanedbával vzdělání. Nebyl ze mě tedy zas takový zoufalec (smích).

Zdroj: Youtube

Zastavil mě podivín

K profesionálnímu modelingu jsem se dostal úplně náhodou. Procházel jsem se po Žižkově, najednou mě zastavil takový mladík, ptal se, jestli bych to nechtěl zkusit. Myslel jsem si původně, že jde o podivína a chce po mě úplně jiné věci (smích). Byl to scout z modelingové agentury. Tak jsem si řekl, proč bych nezkusil něco nového. Hned během prvního roku jsem dostal skvělé spolupráce s nejprestižnějšími módními značkami, cestoval za prací po celém světě a díky tomu měl možnost poznat moc zajímavé lidi.

Ani na vrcholu svých modelingových úspěchů jsem nezanevřel na vzdělání a rozhodl se dodělat si magisterský titul v Londýně - obor bussiness & marketing. Žít tam byl pro mě splněný sen a nakonec jsem tam zůstal celých pět let.

Ve stopách Toma Hardyho a Anthonyho Hopkinse

Během pobytu v Londýně jsem se také pustil přes propojení s mojí universitou na divadlo - které mě ale zajímalo od dětství, jen jsem neměl příležitost si ho pořádně vyzkoušet. To byl pro mě zlom, herectví mě chytlo a rozhodl jsem se v něm co nejvíce rozvíjet. Studoval jsem tedy ještě tři roky herectví na prestižní škole, zde se učí hereckému řemeslu hlavně v oblasti „Method actingu“ - pracuje se komplexně s fyzickou i psychickou stránkou, reflexy v těle. Setkal jsem se tam s vyučujícími, jejichž „rukama“ prošly samé herecké legendy jako Tom Hardy, Michael Fassbender, Anthony Hopkins a mnoho dalších. Bylo to velmi náročné studium, někdy i šest sedm dní v týdnu a občas se i stalo, že tam někdo omdlel… Ale mě právě tohle do života nejvíc posílilo.

Školu herectví jsem si vybral kromě jiného i kvůli tomu, že ke stejným profesorům chodil i můj největší idol, Tom Hardy. Během studia, kde mě opravdu grilovali, učil se Shakespeara, jsem dostával různé role v krátkých filmech, většinou to byly úlohy jako „lover boy / kisses boy“ nebo „psychopat / maniak“ což byl vtipný kontrast. Ta role psychopata, mě asi bavila nejvíc (smích). Herectví se věnuji dál, nyní mám agentku v USA, Londýně i v Praze. Letos mám v plánu odcestovat do L.A. a zkusit se tam prosadit. Také mě čeká natáčení jednoho filmu a dva seriály. Nevyhýbám se ani natáčení krátkých anebo studentských filmů. Loni jsem jich natočil dokonce pět a na některých se podílel i jako autor.

V těchto dnes začínám zkoušet novou divadelní hru ve Studiu Dva. Napsala ji Míša Gübelová, jmenuje se „Mě nezadusíš“. Na jevišti se potkám i se svou přítelkyní Karolínou Holubovou a režírovat nás bude její maminka, Eva Holubová. Zápletka je o třech různých obdobích životě ženy, od mládí po stáří, prolínají se tam její vztahy s muži. Mám tam dokonce trojroli. Nejdřív budu bratr hlavní představitelky, pak její manžel a nakonec její kamarád. Premiéra je 18. dubna, moc se na ni těším.

Se svou přítelkyní Kájou a její mámou spolupracuji často, říkáme tomu, že je to náš „family bussiness“. Vše se děje pod hlavičkou „Holubice agency“: fotíme, točíme, hrajeme, besedujeme… Stále se to posouvá dopředu. Jeden z našich projektů, na který jsem hrdý, se jmenuje „Psychohrátky“, což je populárně naučná beseda/show. Právě jedeme tour po Česku. Zábavnou formou zde pomáháme lidem řešit jejich duševní zdraví. Máme tam jak stand-up scénky, tak odborníka, terapeuta a psychologa Jiřího Valáška, který vysvětluje jednotlivé problémy a odpovídá na dotazy divákům. Kája moderuje a já s Evou jsme tam přes kreativu a zábavu!

Minulý rok jsem se účastnil první řady realityshow Survivor, byla to pro mě velká zkušenost. Myslím si, že to, co bylo vidět v televizi, byl jen zlomek toho všeho psychicky i fyzicky náročného dobrodružství. Hned na začátku cca po prvním týdnu jsem dostal covid a vlastně jsem měl „kliku“, že jsem hned  po prvním dnu, kdy jsem byl negativní, čekalo vyřazení. Tak jsem se jel aspoň domů doléčit (smích).

Jsem považován za „influencera“, ale rozhodně se tak necítím.

Miluji cestování, za svůj život jsem žil ve čtyřech různých zemích: v Portugalsku, Turecku, Londýně a Miláně. Každé léto pak s Kájou trávíme na Sicílii, je to naše srdcovka, máme tam k dispozici rodinný baráček. Mám předky ze Slovenska, takže vyrážíme často i do naší vesničky, máme tam farmu, staráme se tam o všechna zvířata a makáme na pozemku.

Jsem sice považován za „influencera“, ale rozhodně se tak necítím. Svůj dosah, využívám hlavně k tomu, abych někoho pobavil nebo zvýšil povědomí o našich aktivitách. Ale rozhodně si na něm nějak moc neujíždím.

Mě nezadusíš

Matěj se jako model objevil se v editorialech magazínů jako Vogue, GQ, Harpers Bazaar, Esquirre a Elle. Na svojí reklamu si ho také vybrala italská automobilka Maserati a dále točil pro T-Mobile, Bohemia Sekt, Nestlé… Během této kariéry se přesunul na Univerzitu do Londýna studovat magistra na business fakultu na Middlesex Univesity London. Během této doby projevil zájem o hraní v divadle, které bylo propojeno s Univerzitou a působení na jevišti si natolik zamiloval, že se rozhodl se mu věnovat profesionálně. Nejdříve šel objevovat základy herectví na ročním kurzu na Richmond Drama School, a poté se rozhodl tomu věnovat naplno na GFCA.

Matěje můžete brzy vidět na jevišti v nové roli ve hře Studia Dva “Mě nezadusíš”, která má premiéru v dubnu, a kde se objeví např. vedle Evy Holubové a Petra Čtvrtníčka a dále se připravuje na točení několika projektů během tohoto roku. Matěj se věnuje také psaní krátkometrážních scénářů, za které už sklidil několik cen na filmových festivalech a dále se věnuje fotografii, cestování a sportu.

ZDROJ: časopis Glanc