Martínek je dvouletý chlapeček, který na první pohled vypadá jako každé jiné dítě. Je ovšem výjimečný, ne v tom dobrém smyslu slova, trpí totiž nejtěžší formou genetického onemocnění a je zcela odkázán na pomoc druhých. Šanci na relativně normální život mu dává genová terapie, na níž vybraná částka půjde.

To je Martínek

Velmi brzy po narození se ukázalo, že Martínek není obyčejné miminko. Lékaři oznámili rodičům, že trpí AADC syndromem - velmi vzácným genetickým onemocněním, které má asi jen 120 potvrzených případů na světě. Lidé s tímto syndromem mají často závažné neurologické problémy, které narušují jejich běžné fungování (svalová slabost, potíže s pohybem, poruchy spánku, problémy s polykáním…).

V případě Martínka, který má nejtěžší možnou formu, to znamená, že jen leží, neudrží ani hlavičku, často najednou zvrací, nadměrně se potí, mnohdy i několikrát za den má svalové křeče podobné epileptickým záchvatům, má oslabený sací/polykací reflex, takže je problém i prosté přijímání potravy. Martínkovy rodiče se až do teď probouzeli s vědomím, že pro jejich syna existuje naděje. Která ale stojí opravdu hodně peněz. Díky velkému zápalu Nikol Leitgeb nakonec sbírka dospěla do cílové rovinky.

Nikol, děkujeme

Pro jednou bylo na sociálních sítích víc QR kódu než slevových akcí. Ukázalo se, že být influencer může být poslání a dokáže měnit svět. Herečka a influencerka Nikol Leitgeb, dříve Štíbrová, je maminkou dvou synů, kterým vtipně přezdívá Radovan a Mauglí (ve skutečnosti Mathias a Tobias). Prvního má s bývalým partnerem Martinem Kynclem a druhého se současným manželem Petrem.

Jako máma dvou nezbedů ví, jak se rodič dokáže o své dítě bát, a mnoho z vás si jistě vybaví příběh o tom, jak její manžel rozdýchával mladšího syna poté, co po uložení do postýlky přestal dýchat. Na síti pravidelně upozorňuje na různé životní osudy a příběhy a motivuje sledující k tomu, aby přispěli, říká tomu nedělní sbírky. Teď sice nebyla neděle, ani sbírka nebyla mezi vylosovanými, ale příběh Martínka nedokázala nechat být a nezůstala v tom sama. Které další slavné mámy vsadily na svůj vliv?

Agáta Hanychová

Agáta je napříč internetem jedno velké téma. Když už si totiž člověk myslí, že vás u ní nic nepřekvapí, stejně to dokáže. Pravidelně plní stránky všech magazínů proto, že má buď nového partnera, anebo se právě s někým rozešla, a její poslední rozchod je v hledáčku stále.

Na druhou stranu, i Agáta Hanychová (předtím Prachařová) je milující máma. Pro své děti má dokonce o jednoho tatínka víc než Nikol Leitgeb. Miroslav Dopita je otcem prvorozeného Kryšpína, Jakub Prachař otcem dcery Mii, její nejaktuálnější ex Jaromír Soukup je otcem Rozárky. Vlastně i díky tomu má na sítích rovněž obrovský vliv, takže mělo svůj smysl, když výzvu na pomoc Martínkovi mezi svými příspěvky sdílela také.

Eva Burešová

S napětím hlídala a do mediální podpory se zapojila rovněž herečka a zpěvačka Eva Burešová. Máma dvou dětí, shodou okolností má každý z jejích synů také jiného tatínka. Svědčí to o tom, že život si předem můžeme naplánovat, on si ale stejně udělá to, co sám uzná za vhodné.

#neninamtojedno

Populární česká herečka Sandra Nováková je další z mnoha slavných maminek, které využily svůj mediální vliv a sdílela u sebe výzvu #neninamtojedno s tím, že zmobilizovala i další pomocné složky, podobně jako třeba Aňa Geislerová. Originálním způsobem se do toho opřela i herečka Jana Plodková, která rovnou vylepila plakáty s fotkou a QR kódem v divadle nebo v kavárně na Vinohradech.

Díky ale nepatří jenom výše zmíněným, patří všem, kteří do sbírky přispěli jakoukoliv částkou. Český národ měl teď pár dní jeden společný cíl a ukázal, že když do toho jdeme společně, mohou se zázraky dít hodně rychle. Částka stále stoupá, dnes před polednem už se vybralo více než 112 milionů korun a jistě to není konec.

Zdroj: iGlanc.cz, Donio

Související články