Neobvyklé jméno pro Stephani Germanottu prý pomáhal vymyslet její první producent, který se s ní také kvůli původu pseudonymu později soudil o tučné podíly z jejího zisku. Podle samotné Stephani vzniklo její jméno těsně před vydáním debutového alba Fame v roce 2008. „Můj producent mi začal říkat jen Gaga, a to když jsem začala chodit do studia a nahrávat – prý jsem mu nějak připomínala tu slavnou písničku Radio Ga Ga od kapely Queen.

Zdroj: Youtube

Když jsme pak chystali koncerty, tak jsem si řekla, že jsem pod svým jménem vystupovala už dost dlouho a že je čas na nový začátek. Tak jsem si řekla: co takhle Lady Gaga Protože Gaga zní tak nějak bláznivě a lady je k tomu v plném kontrastu. A bylo to,“ vzpomínala zpěvačka, jíž prý nové jméno dalo příležitost být konečně sama sebou. „Vždycky jsem byla Gaga, jen jsem všechny své excentričnosti potlačovala, abych zapadla. A pak jsem se osvobodila,“ vzpomínala na své profesní i osobní znovuzrození. A nový začátek to určitě byl zvučný. Pseudonym doprovodila kontroverzními kostýmy, provokativními klipy, odvážnými outfity a chytlavou hudbou, jež okouzlila – a stále okouzluje – desítky milionů fanoušků.

Cesta z temnoty

Krátce po uchopení žezla královny popu se však svěřila veřejnosti s duševními problémy, chtěla tak svým přiznáním tehdy pomoct těm, kteří se ocitli v podobné situaci jako ona. V devatenácti ji znásilnil nejmenovaný hudební producent, následkem čehož tehdy pochopitelně nechtěně otěhotněla. Několik let po činu dle svých slov „nebyla sama sebou“ a trpěla nevysvětlitelnými bolestnými stavy, které pravděpodobně zapříčinila posttraumatická stresová porucha, s níž se potýká dodnes. Zápasila i se sebepoškozováním. Otevřeně ale mluví i o cestě z temnoty, ovšem dodává: „Všichni si myslí, že proces hojení těchto ran je stejný jako u běžného viru, že jste prostě nemocní a pak se uzdravíte. Ale tak to není, není to takhle přímý proces.“

Gaga se nejen kvůli vlastní minulosti angažuje v mnoha dobročinných organizacích, v roce 2012 pak založila vlastní nadaci Born This Way, která si bere za úkol pomáhat mládeži. „Vím, jak je důležité mít někoho, kdo vás podporuje a chápe, čím si zrovna procházíte. Každý mladý člověk by měl mít někoho, na koho se může obrátit, když je v nesnázích. Mě to zachránilo život a doufám, že se nám podaří zachránit i ty jejich,“ vysvětlila nutnost podpory mentálního zdraví dospívajících.

Touha být herečkou

V současné době je Lady Gaga nejen asi nejslavnější zpěvačkou na světě, ale po patnácti letech na vrcholu pěveckého Olympu se rozhodla zdolat ten herecký, protože na to má za prvé klasické vzdělání a za druhé to byl její sen. „Vždycky, vždycky, vždycky jsem chtěla být herečka, mnohem víc než zpěvačka, jenže… mi vůbec nešly konkurzy, pokaždé jsem vybouchla,“ svěřila se v momentě, kdy ji celý svět obdivoval za její výkon v hudební romanci herce a režiséra Bradleyho Coopera Zrodila se hvězda z roku 2018. Sám Cooper při přípravách filmu musel tehdy šéfy studia přemlouvat, aby dali zpěvačce tuhle šanci. Doslova se za ni musel zaručit.

Dnes by tomu málokdo věřil, zvlášť když si Lady Gaga vysloužila nominaci na Oscara a hned její další herecký kšeft jí nabídl sám Ridley Scott – Klan Gucci z roku 2021. Během natáčení i mimo záběry nevystupovala z role ambiciózní Patrizie, čímž oklamala i samotného režiséra. Ten si myslel, že Lady Gaga má silný italský přízvuk a velmi impulzivní manýry i v normálním životě. Ona jednoduše žije svoje postavy dnem i nocí. „V umění se cítím v bezpečí, možná se ve svém umění vlastně cítím bezpečněji než ve vlastním životě,“ svěřila se během rozhovoru s kolegou Jakem Gyllenhaalem pro Variety.

Stejně a naprosto metodicky přistupovala i ke své třetí velké filmové roli. Režisér Todd Phillips ji obsadil do role komiksové postavy Harley Quinn, kterou už pomalu přivádí k životu ve svém snímku Joker: Folie Deux. Ten je pokračováním jeho úspěšného syrového dramatu Joker z roku 2019.

Roli titulního ikonického psychotického zločince si zopakuje Joaquin Phoenix, jenž za výkon v prvním dílu získal Oscara. O ději druhého dílu není příliš známo, ovšem bude se jednat o hudební film a středním tématem bude zřejmě destruktivní vztah Harley a Jokera. Podle kameramana snímku Lady Gaga opět nevystoupila z role ani mimo natáčení a poprosila všechny, a jí oslovují Lee (pravděpodobně zkrácenina pro Harley). Její výkon si budeme moci vychutnat už letos v říjnu, kdy očekávaný snímek zamíří také do našich kin. Lady Gaga navíc podle posledních informací napsala k filmu titulní píseň či skladbu s názvem Harley and Joker Waltz.

Lady Gaga, Patrizia a Klan Gucci

Filmová kronika dynastie Gucci režiséra Ridleyho Scotta z roku 2021 mapuje velice pikantní rodinnou historii jednoho z nejznámějších módních domů na světě. Režisér a jeho scenáristé si z třiceti barvitých let vybrali skutečně to nejpeprnější a celý příběh postavili na osobě ambiciózní Patrizie Reggiani (Lady Gaga), jež se jednoho přešťastného večera seznámí s Mauriziem Guccim (Adam Driver), podivným mladíkem s velmi zvučným příjmením.

I když se rodinný patriarcha (Jeremy Irons) rozhodne radši vydědit vlastního syna než přijmout do rodiny zlatokopku, jeho snahy uchránit značku i klan Gucci stejně přijdou vniveč. Intriky, lži, pomsty, a dokonce i vražda tuhle povedenou rodinku neminou… Lady Gaga přistoupila ke své roli jako klasická metodická herečka – na několik měsíců se jednoduše stala Patrizií, během natáčení neopustila její typický italský akcent. „Žila jsem tak dlouho coby tahle postava ve světě Gucci, protože miluju umění a mám ráda tenhle styl herecké práce. V rámci příprav na tuhle roli jsem napsala vlastní asi osmdesátistránkovou Patriziinu biografii, abych dostala její příběh pořádně pod kůži,“ říká Lady Gaga.

Lady Gaga

Umělkyně Lady Gaga, vlastním jménem Stefani Joanne Angelina Germanotta, se narodila 28. března 1986 v New Yorku do rodiny s italskými kořeny. Od čtyř let hrála na klavír, studovala hudbu i metodické herectví. V roce 2008 vydala debutové album Fame, které ji vystřelilo ke hvězdám, rychle se vypracovala v popovou ikonu. Je držitelkou třinácti cen Grammy, dvou glóbů (za písničky k filmu Zrodila se hvězda a seriál American Horror Story) a jednoho Oscara (za písničku k Zrodila se hvězda). Jako herečka debutovala v roce 2001 v seriálu Rodina Sopránů, objevila se ve filmech Muži v černém 3, Machete zabíjí nebo Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Oscarovou hereckou nominaci získala za výkon v hudební romanci Zrodila se hvězda, nominaci na Zlatý glóbus za Klan Gucci. Její jmění se odhaduje na 320 milionů dolarů.

Zdroj: časopis TV Mini

Související články