Soutěže Miss patřily dříve k nejoblíbenějším pořadům televize. Vždyť Miss desetiletí z roku 1997 si drží prvenství v počtu sledovanosti na Nově dodnes. Pak se něco stalo. Měli jsme tu dva výrazné konkurenty, Miloše Zapletala a Michaelu Bakalu. Když postupně skončili, resp. jejich missí dítka přešla do jiných rukou, šlo to se soutěžemi krásy zu grunt, jak se říká. Sféra missích klání se rozmělnila, bylo tu několik soutěží, a i když mezi nimi byli adepti na vzkříšení prestiže (čímž myslíme současnou Miss Czech Republic), začínali v podstatě s čistým štítem. Vždyť Miss zmizela i z nejsledovanějších televizních stanic.

Píle se týmu Táni Makarenko vyplatila

Nebudeme popisovat celou anabázi růstu Miss Czech Republic, která nyní stojí za současnou Miss World Krystynou Pyszkovou. Stačí jen zmínit, že ředitelka soutěže Taťána Makarenko začala vlastně od nuly. Původně pořádala Miss Face Czech Republic, a i když ostatní po karambolech s tehdy nejpopulárnějšími soutěžemi krásy nad nimi zlomili hůl, Taťána to nevzdala. Podařilo se jí znovu navázat prestižní spolupráce, mezi ně samozřejmě patří i ta s Miss World. Miss Face Czech Republic se přejmenovala na Miss Czech Republic, a ta nyní dokázala, že Miss nyní vyvstala jako bájný Fénix. Díky Taťánině profesionalitě, schopnosti dotáhnout věci do konce a perfekcionalismu. Tyto vlastnosti očekává i od svých dívek, a i to nese kýžené ovoce. Za upozornění stojí i podpora Taťány Kuchařové, naší první Miss World, právě této soutěže.  

Proč vyhrála právě Krystyna Pyszková?

Když jsem Krystynu potkala při jedné fashion práci, hned mne napadlo srovnání s českými i slovenskými modelkami, které dobyly svět. Michaela Kociánová, Denisa Dvořáková nebo Hana Soukupová jsou podobné typy. Dlouhonohé krásky, které sluší molům, obálkám prestižních časopisů i reklamám významných značek. Krystyna je navíc velmi milá, profesionální a tvárná, sluší jí vše a umí to prodat. Ví, jaké pózy jí sednou, nekopíruje ostatní, má svůj styl. V jednu chvíli vás rozesměje, za vteřinku umí nasadit vážnou tvář, když je třeba záběru. Má v sobě něco víc. A to něco leckdy rozhodne. Něco, co třeba nepojmenujete, je to něco jako charisma, fluidum, aura. Tolik osobní postřeh, k vítězství na Miss World by toto samozřejmě nestačilo, o úspěších a studiích Krystyny jste si však mohli určitě přečíst jinde.    

Opět blondýnka

Dnes tomu už tak možná zcela není, ale ještě před pár lety jsme měli v hlavě zafixováno, že vítězky Miss World jsou spíš exotické typy. A přitom naše želízka v ohni jsou blonďatá, když vzpomeneme na Táňu Kuchařovou. Mimochodem, u jejího vítězství se spekulovalo, že nám pomohla blízkost Varšavy, kde se soutěž konala. Krystyna nyní vyhrála v Indii, což není, coby kamenem dohodil. A že je vítězka opět blondýnka? Zkrátka uspěla v konkurenci a byla nejlepší.

Máme ještě jedno prvenství

Ještě před vyhlášením absolutní vítězky jsme zabodovali v doprovodné soutěži Top Model, když šaty Krystyny Pyszkové získaly první místo. Jejich autorem je kreativní ředitel soutěže Miss Czech Republic, Sam Dolce, který má tak prestižní ocenění World Best Designer Award. Mimochodem, i toto je síla úspěchu naší soutěže krásy, dvojice Taťána Makarenko a Sam Dolce tvoří stabilní tým, kdy se navzájem doplňují. Po vyhlášení prvenství v této designérské sekci si mnozí řekli, že už jsme si své vítězství vybrali. Ale kdepak. Byla tu první dvacítka, desítka, čtyřka, dvojka a jednička. Naše!

Úspěšné Miss na mezinárodních soutěžích

České krásky bodovaly v mnoha soutěžích, pro každou jednotlivě je i úspěch umístit se v kategoriích typu Miss photo, Miss silueta apod., jelikož bojují s desítkami konkurentek z celého světa. Pokud však osekáme tyto vedlejší zisky, mrkněme se skutečně na největší úspěchy našich krásek na prestižních soutěžích.  
Monika Žídková – jediná Miss Europe
Monika Žídková se stala královnou krásy v roce 1995 a její vítězství v Miss Europe tehdy patřilo k největším úspěchům Miss.  
Alena Šeredová – první úspěch na Miss World
Alena Šeredová byla v roce 1998 sice 1. vicemiss, jelikož ale vítězka Kateřina Stočesová údajně neuměla tak dobře anglicky, vyslala naše soutěž krásy na Miss World Alenu. Ta zde prý nakonec obsadila čtvrté místo, což byl největší sukces.  
Taťána Kuchařová – první Miss World
V roce 2006, 30. září, na Miss World poprvé zaznělo "Czech republic!". Taťána Kuchařová tehdy vyhrála první modrou korunku pro nás. Co je však komické? I když byla soutěž v sousedním Polsku, nebyl na ní prý přítomen fotograf z větších redakcí, stejně tak ani další médium, takže snímky, které se dnes vztahují k připomínkám vítězství Taťány, mají zahraniční autory.

Zdroj: iGlanc.cz, Miss Czech Republic, Wikipedia    

Související články