21. dubna by nejdéle vládnoucí britské panovnici bylo 97 let. Nicméně královna Alžběta II. po své předlouhé službě zemi už odpočívá v pokoji a na trůn se místo ní chystá Karel III. Slavnostní korunovace, která má krycí název Jarní příliv, ho čeká 6. května. A do té doby je ještě v Buckinghamském paláci spoustu práce. Vlastně to je práce ještě na několik dalších let.

God Save the King

Tak předně britská hymna. Sedmdesát let se v ní zpívalo „God Save the Queen”. To už ale neplatí, takže když teď královnu střídá Charles, vrátil se text k mužské verzi „God Save the King”. Ostatně tak tomu bylo už před Alžbětiným nástupem na trůn, jenom to mnohým z nás možná nedochází, když jsme doposud ani jinou panovnici nezažili. Předchozí text nám tak bude připomínat už jen píseň od Sex Pistols.

Zdroj: Youtube

Britské bankovky a mince

Tohle bude chvíli trvat. Všechny britské mince a bankovky s portrétem královny budou samozřejmě nahrazené portrétem nového panovníka, krále Karla. Podle odborníků by tento výměnný proces mohl trvat i řadu let, vzhledem k velkému počtu bankovek, které jsou aktuálně v oběhu. Tak třeba královna nastoupila na trůn po otci králi Jiřím VI. v roce 1952, ale na bankovce se objevila až v roce 1960. Uvidíme, kolik let to zabere tentokrát.

Dědičná linie a tituly

Je logické, že automaticky se změnilo pořadí následníků trůnu, všichni se o jednu pozici posunuli blíž koruně. První v řadě na trůn je momentálně princ William. A tahle záležitost s posunutím následnické linie se dotkla i královských titulů. Vezmeme to pěkně postupně.

Tak například Archie a Lilibet, děti Harryho a Meghan, byli bez titulů. Teď jsou oficiálně princ a princezna ze Sussexu. William a Kate jsou teď princ a princezna z Walesu. A z Camilly bude oficiálně královna manželka.

A co s tou spoustou baronů, hrabat a dalších šlechticů, které jmenovala královna osobně? Sice o titul nepřijdou, ale pokud si nedojdou pro druhé jmenování, přišli by o výhody s ním spojené. A to přece nikdo nechce.

Země Commonwealthu

Alžběta II. nešéfovala jen v Londýně. Její moc připadala na celý Commonwealth, který zahrnoval 54 zemí Afriky, Asie, Ameriky, Evropy a Tichomoří. Že zemřela ale neznamená, že by všechna bývalá britská dominia a kolonie automaticky převzal král. Mnohé státy teď stojí před výzvou, zda v paktu setrvat i nadále a všechny ústavy a smlouvy přepapírovat, aktualizovat, anebo říct Anglii sbohem a stát se republikou s vlastní hlavou státu.

Poštovní známky a schránky

Být teď v Británii úředníkem je vyloženě práce za trest. Královská pošta ve Spojeném království je největší poštovní služba v celé zemi a je na ní vyobrazena královna. Jenže teď bude ”King”. Týká se to ale vlastně všeho, kde je královnina šifra EIIR, která znamená Elizabeth II Regina. Přičemž Regina je latinský výraz pro královnu, Rex zase pro krále. Nutné je nahradit i poštovní schránky. Staré zřejmě zůstanou, ale nové už jedině s králem.

Jeho Veličenstvo

Dovedete si představit, kde všude je jakákoliv zmínka o „Její Veličenstvo”? Vláda, ministerstvo, celní správa, název královské gardy. Musí se změnit i projev před zahájením parlamentního zasedání. Všechno. Policie už nestřeží klid královny, ale krále. Advokátní kancelář už není QC (Queen’s Counsel), nýbrž KC (King’s Counsel). Vězni už nejsou vězněni z vůle Její, ale Jeho. Noví armádní rekruti si již při nástupu nebudou brát tzv. královnin šilink, ani se podřizovat královniným předpisům.

Stejně tak cestovní pasy. Ve všech se uvádí „ve jménu Jejího Veličenstva…” Nově vydávané pasy tak budou rovněž odrážet nového panovníka. Ty ostatní stačí aktualizovat až po uplynutí jejich platnosti.

Hromada přešívání

Na další roky mají s prací v Anglii vystaráno i krejčí a šičky, protože se královnina šifra vyskytuje samozřejmě i na oficiálních uniformách, včetně vojenských a policejních. Naštěstí ani tady nikdo nebazíruje na tom, aby je přešili okamžitě, ale udělat se to musí.

Královna byla všudypřítomná

Královnin otisk se za sedmdesát let její vlády otiskl nejen na oficiálních dokumentech, ale i na mnoha předmětech denní potřeby. Vše se točilo kolem ní. Není možné tak radikální změnu provést ze dne na den, ale uklidňujícím faktem pro všechny může být alespoň to, že Británii nová královna jen tak hned nečeká, tudíž až všechno konečně ponese šifru krále, nějakou dobu bude zase klid.

Zdroj: iGlanc.cz, Euro News, Mint, Today Parent's

Související články