Jedním z vrcholů seriálového roku 2021 byla bezesporu kriminální minisérie Mare z Easttownu, v níž ztvárnila titulní postavu policajtky, která v malém pensylvánském městečku vyšetřuje vraždu a zároveň se snaží udržet pohromadě svůj komplikovaný rodinný život. Její strhující a přirozený výkon sklidil ovace a ona si odnesla zaslouženě Zlatý glóbus i cenu Emmy. „Diskuse, které se kolem Mare strhly, mi jednoduše hlava nebrala. Lidi řešili, jestli jsem kvůli tomu schválně nepřibrala, že jsem vypadala jako hastroš a jak to ode mě bylo odvážné,“ vzpomínala na debaty ohledně jejího vzhledu, jenž byl na světovou hereckou hvězdu vlastně odvážný – vypadala totiž úplně normálně, jako obyčejná pětačtyřicetiletá pracující matka samoživitelka. „Nechápala jsem ale, proč by jako můj vzhled měl být známkou nějaké odvahy. Ale je pravda, že běžně takhle herečky v hlavních rolích prostě nevypadají. Možná bude Mare představovat nějaký bod zlomu a třeba si přestaneme ženy na plátně tak strašně pečlivě a kriticky prohlížet,“ říká Kate, která si je podle svých slov po čtyřicítce jistější, než by si kdy bývala představovala.

Zdroj: Youtube

Po náročném natáčení seriálu si dala na rok pauzu, aby se od Mare osvobodila, a především aby jej strávila s rodinou. S její částí, respektive se svou prvorozenou dcerou Miou, se ale pak rozhodla vrátit na televizní obrazovky. Pro britský seriálový cyklus I Am ztvárnily v roce 2022 ústřední duo matky s dcerou v epizodě I Am Ruth, která se zaobírala dopadem sociálních sítí na teenagery. „Všechno to byla improvizace, nebyl v podstatě pořádný scénář, každé slovo jsme si vymyslely samy,“ vzpomínala na natáčení a pochopitelně nešetřila chválou směrem ke své dceři. „Bylo to zvláštní, velká výzva. Musely jsme vytvořit jinou dynamiku vztahu matka-dcera a pochopitelně se tam něco promítlo i z našeho skutečného vztahu. Víme, jak jedna druhou pošťouchnout, nastartovat. Ale jsme si blízké a dobře spolu komunikujeme, tak jsme to zvládly. Dennodenně jsem jí byla naprosto uchvácená, má přirozený herecký styl a taky odvahu,“ říká Kate, jež si za svůj výkon odnesla další cenu BAFTA.

Neobyčejné příběhy

V případě Mare z Easttownu a také segmentu I Am Ruth se Kate angažovala ve filmovém světě i jako producentka. Nejinak tomu bylo také u jejího dalšího, tentokrát filmového počinu, jenž měl premiéru na loňském festivalu v Torontu. Jedná se o životopisný snímek Lee o bývalé americké modelce Lee Miller, jež se vyprofilovala v jednu z nejvýznamnějších válečných fotografek. Příběh tohoto filmu začal překvapivě jedním stolem. „Zavolali mi přátelé z Cornwallu, kteří obchodují se starožitnostmi, že se teď dostali k jednomu jídelnímu stolu, který stál v kuchyni Lee Miller a jejího manžela Rolanda Penrose, britského básníka a sběratele umění. Ten stůl jsem samozřejmě koupila, protože stoly miluju, a pak mě to napadlo. Lee Miller… Lee Miller… Jak to, že o ní ještě nikdo nenatočil film? Tak to všechno začalo,“ vzpomínala Kate na okamžik, kdy se rozhodla jako producentka přivést na plátno neuvěřitelný příběh ženy, která se po krátké kariéře modelky, během níž měla možnost pozorovat práci slavného fotografa a avantgardního umělce Mana Raye, ocitla v Londýně během blitzkriegu. Vyrazila do redakce magazínu Vogue a nechala se zaměstnat jako fotografka. Nakonec se dostala na frontu a její fotografie z osvobozování koncentračních táborů patří k nejvýznamnějším historickým dokumentům vůbec. „Chtěli jsme odmytizovat její pověst modelky a múzy a soustředit se na ni jako na nejistou ženu ve středním věku, která se rozhodla jít do války. Zachytila přelomové dějinné okamžiky a mnoho lidí to vůbec netuší,“ říká Kate, o jejímž výkonu se začíná mluvit jako o oscarovém.

Pro letošní rok jako producentka a herečka chystá další „bombu“, ve spolupráci s jejím oblíbeným HBO. Od března se začne vysílat seriál Režim, v němž si vychutnala hlavní úlohu autokratické kancléřky fiktivní středoevropské země. Ta sice vládne pevnou rukou, ovšem její dusivý režim se i přes její snahy začíná pomalu rozpadat. Autorem scénáře je Will Tracy, jenž sklidil mnoho úspěchů s famózním seriálem Boj o moc. Režie se ujali Stephen Frears (Královna, Božská Florence) a Jessica Hobbs (seriály Koruna nebo Broadchurch). Herecké obsazení doplňuje například Hugh Grant, Andrea Riseborough nebo Matthias Schoenaerts. Dodávat, že půjde o seriálovou událost roku, je asi zbytečné.

Oscar a slepice

Osmačtyřicetiletá Kate patří k absolutním hollywoodským špičkám, ovšem bydlet ve městě snů odmítá. Je naprosto spokojená na své velké farmě v Sussexu, kde ráno chodí do kukaní sbírat slepičí vajíčka. „Náš dům je plný chaosu, psů, lidí, zvuků, barev a vždycky voní nějaký jídlem. Pořád. Jsme u moře, ale nejsme nějak izolovaní, jsme součástí úžasné komunity, kterou miluju, a je to báječné,“ říká Kate. Kdyby se vám někdy poštěstilo navštívit její dům, čekalo by vás v koupelně velké překvapení. „Svého milovaného Oscara jsem bez zaváhání dala tam – a víte proč? Kdo si někdy před zrcadlem v koupelně jen tak sám pro sebe nepředstavoval svoji děkovnou řeč – třeba s šamponem v ruce?! No, a u nás si to návštěvy můžou zkusit s Oscarem pravým. Když u nás někdo je a po spláchnutí nevychází ještě hodnou chvíli z koupelny, je mi jasné, co tam provádí,“ usmívala se potutelně v televizní show Grahama Nortona, kde lokaci svého Oscara prozradila.

Kde schovává stovku dalších hereckých ocenění, která za svou třicetiletou kariéru nasbírala, ovšem neprozradila. Podle všeho další desítky ještě přibudou, jelikož Kate se chystá pracovat, dokud to jen půjde. „Nechci patřit k těm herečkám, co vyhrají Oscara a pak se po nich slehne zem. Já tu budu strašit ještě v devadesáti, hrát jako o život. To vím jistě,“ dodává přesvědčivě.

Kate a Abel

Kate žije od roku 2011 s podnikatelem Edwardem Abelem Smithem. Seznámili se na ostrově jeho strýce, když jejich dům zachvátil v noci nebezpečný požár. Rok po incidentu ji už Leonardo DiCaprio vedl k oltáři. V domě na anglickém venkově vychovávají desetiletého syna Beara – a dvě děti z Kateiných předchozích manželství, začínající herečku Miu (23) a Joea (20).

V čem můžete vidět Kate Winslet

1 Rozum a cit (1995)

V hvězdně obsazeném filmu si dvacetiletá Kate zahrála roli Marianne a vedle jmen jako Emma Thompson, Alan Rickman nebo Hugh Grant se neztratila. Oscarová nominace a BAFTA to jen potvrdily.

2 Mare z Easttownu (2021)

Minisérie jí nabídla lahůdkovou titulní roli kriminalistky z malého amerického městečka, která musí vyřešit vraždu a zároveň udržet svoji rozpadající se rodinu pohromadě.

3 Titanic (1997)

V legendární romantické podívané z paluby zaoceánského parníku Titanic ztvárnila mladou aristokratku Rose, která se osudově zamiluje do chudého snílka Jacka v podání Leonarda DiCapria.

4 Nouzový východ (2008)

Po jedenácti letech se znovu setkala se svým kolegou a kamarádem z Titaniku Leonardem DiCapriem v syrovém rodinném dramatu Sama Mendese o ztrátě iluzí, lásky i úcty jeden k druhému.

5 Mildred Pierceová (2011)

Minisérie režiséra Todda Haynese jí přinesla hlavní roli čerstvě opuštěné manželky a matky ze střední třídy, jež se odmítne vzdát a rozhodne se bojovat a se svým životěm něco udělat.

6 Předčítač (2008)

Svého prvního Oscara si vysloužila výkonem v psychologickém dramatu Stephena Daldryho, v němž ztvárnila tajemnou Hannu, jež uhrane mladého studenta, ovšem skrývá velmi temnou minulost.

Kate Winslet

  • Kate Elizabeth Winslet se narodila 5. října 1975 v Readingu ve Velké Británii. Její otec byl aspirující herec a k hraní přivedl všechny své dcery (její sestry Anna a Beth jsou také herečky).
  • Na střední bojovala se šikanou kvůli nadváze.
  • V roce 1994 debutovala ve filmu Petera Jacksona Nebeská stvoření.
  • O rok později získala první cenu BAFTA za vedlejší roli v kostýmním romantickém dramatu Rozum a cit.
  • Ve dvaadvaceti jí změnila život role v Titaniku režiséra Jamese Camerona, dal jí přednost před Gwyneth Paltrow i Claire Danes.
  • Je majitelkou Oscara za drama Předčítač i pěti Zlatých glóbů (Předčítač, Nouzový východ, Mildred Pierceová, Steve Jobs a Mare z Easttownu).
  • Do velkých blockbusterů se od dob Titaniku pouští zřídkakdy (např. Rezistence nebo Avatar: The Way of Water) a spíše se soustředí na kvalitnější, umělečtější a leckdy menší projekty (Věčný svit neposkvrněné mysli, Bůh masakru, Králova zahradnice, Kolo zázraků, Černý víkend, Amonit).
  • V roce 2012 získala od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria.

Zdroj: časopis TV Star

Související články