Tiskne se jen v malém nákladu, a každý majitel má své pořadové číslo. Jeho unikátnost spočívá jednak ve vynikajícím fotografovi a mimořádných fotografiích, ale také v tom, že není běžně dostupný. Prostě taková Birkinka mezi kalendáři. V roce 2011 výtisk, na němž se podílel světoznámý návrhář Karl Lagerfeld, dostal třeba americký prezident Obama, britský princ Charles a dokonce i bývalý český prezident Václav Klaus.  

Zdroj: Youtube

Luxusní a jen pro vyvolené

Italská společnost Pirelli, zaměřující se na výrobu pneumatik, vznikla už v roce 1872, do roku 1964 pak vyráběla obyčejné firemní jako poděkování klientům.  Zlom ale přišel v roce 1964, kdy britská pobočka marketingu najala tehdejší fotografické eso - Roberta Freemana, dvorního fotografa skupiny Beatles. Jeho fotky byly na tu dobu extravagantní a plné erotiky a kalendář díky nim zaznamenal obrovský úspěch. Časem se stal luxusním zbožím, a platí to i dnes, po 60 letech. Abyste měli doma kalendář Pirelli, musíte už něco znamenat. Rozhodně si ho nejde jen tak někde objednat, a právě v tom spočívá jeho kouzlo.

Čest měly i české modelky

Za jeho éry se v něm objevily ty nejslavnější modelky a herečky, většinou ve vyzývavých pózách, nebo úplně nahé. Za všechny jmenujme třeba supermodelku Adrianu Limu, Gisele Bündchen, Kate Moss a Cindy Crawford, herečku Sophii Loren, Julianne Moore nebo Penelope Cruz, tenisovou špičku Serenu Williams či hudební a taneční divu Jennifer Lopez. Také české krásky měly tu čest objevit se v kalendáři proslulém po celém světě, v roce 2013 to byla modelka Petra Němcová, o rok později Karolína Kurková, dříve zase Simona Krainová, Alena Šeredová nebo Iva Kubelková.

Nicole Kidman bez make-upu

Kalendář je proslulý také tím, že každý rok má jinou tematiku. V roce 2017 to byla například Oslava přirozené krásy. Jednotlivé měsíce znázorňovaly nenalíčené herečky z Hollywoodu, většině z nich přitom už bylo 50 let. Černobílé snímky tehdy vzbudily vlnu pozitivních ohlasů, lidem se líbilo, že fotky jsou bez retuše a vnímali je jako odpor proti diktátu módních časopisů a jejich pojetí ženského těla. 

On-line dražba

Ptáte se, jestli existuje nějaká možnost, jak prestižní kalendář získat? Odpověď zní ano, pokud máte dostatek peněz. V mnoha zemích jde kalendář do on-line dražby a výtěžek pak pomáhá tam, kde je to třeba. V České republice například putují peníze z aukce Masarykovu onkologickému ústavu v Brně, a vždy se jedná o stovky tisíc korun.

Prince a jeho hvězdy

Pro jubilejní padesáté vydání firma oslovila ke spolupráci ani ne třicetiletého umělce, který si říká Prince Gyasi. Historicky jde o jednoho z nejmladších fotografů, který byl kdy k účasti na kalendáři přizván. Při tvorbě se autor prý nechal inspirovat lidmi, kteří v něm zanechali výraznou stopu a jsou inspirací pro budoucí generace. „Nadčasovými se nerodíme, ale stáváme se jimi,“ řekl ghanský vizuální umělec a vysvětlil, že jeho objekty fotografované v živých barvách a ostrých kontrastech, které ho proslavily, jsou pro něj jako důvěrně známí superhrdinové. Všichni fotografovaní prý dokázali poznat své schopnosti a prosadit se. A kdo že se v kultovním kalendáři pro nadcházející rok objeví? Tak  třeba supermodelka 90.let Naomi Campbell nebo Otumfuo Osei Tutu II., král západoafrické historické říše Asante. Společně s nimi v něm budou i spisovatelka Amanda Gorman, která na inauguraci prezidenta USA Joea Bidena v roce 2021 přednesla svou báseň The Hill We Climb, či britský spisovatel, režisér, zpěvák a hudební producent Jeymes Samuel.

Gyasi prý pečlivě plánoval každý záběr a komponoval snímky tak, aby připomínaly spíš malbu než fotografii. Proces zahrnoval vytvoření různorodých prvků, od tajícího orloje po obří červené srdce. Klíčovým prvkem Gyasiho tvorby je pak barva. Rok 2024 tedy bude v divokém africkém duchu. A pokud by vás zajímalo, za kolik se luxusní kalendář prodal v charitativní dražbě u nás, jde o částku 200 000 korun. Dražby se přitom nový majitel prý rozhodl zúčastnit na poslední chvíli.

Zdroje: iGlanc.cz, https://pirellicalendar.pirelli.com/es-es/home

Související články